Paslaugos

Anesteziologija

Sedacija – tai medikamentų sukeltas sąmonės slopinimas, kuris padeda pacientui procedūros metu atsipalaiduoti.

OZO klinika – viena iš nedaugelio Lietuvoje veikiančių odontologijos klinikų, kuri turi teisę atlikti intraveninę sedaciją ir bendrinę nejautrą.

Atsižvelgiant į paciento poreikius bei procedūros sudėtingumą, OZO odontologijos klinikoje taikomi šie  sąmonės slopinimo/anestezijos būdai:

 • peroralinė sedacija;
 • intraveninė sedacija (pacientas nemiega, bet yra atsipalaidavęs, nejaučia baimės, arba miegas yra toks, iš kurio lengvai pabundama);
 • bendrinė (intubacinė) nejautra (pacientas užmigdomas ir pabunda po procedūros).

Taikant šiuos sąmonės slopinimo būdus, viso gydymo metu, pacientu rūpinasi patyręs gydytojas anesteziologas.

Peroralinė sedacija mūsų klinikoje dažniausiai taikoma vaikams. Geriamų vaistų doze apskaičiuojama atsižvelgiant į vaiko svorį, kurių poveikis prasideda po maždaug 15-30 min. Vienos peroralinės sedacijos metu galima sugydyti 1–2 dantukus, nes efektyvaus darbo trukmė yra apie 30–40 minučių. Esant teigiamam sedacijos poveikiui, vaikas būna ramus, apsvaigęs, mieguistas, svirduliuoja, nejaučia baimės. Po procedūros gali netgi neprisiminti, kas vyko arba apie patirtą gydymą išlaikyti teigiamus prisiminimus. Pagrindinis šio sedacijos tipo minusas, kad pats vaistų išgėrimas negarantuoja odontologinio gydymo sėkmės. Išlieka tikimybė, kad vaikui gydymas ir jo sukeliami pojūčiai bus nepriimtini, dėl ko galima priešiška vaiko reakcija. Tokiu atveju siūloma taikyti bendrinę nejautrą.

Ką reikia žinoti prieš peroralinę sedaciją?

Prieš procedūrą negalima valgyti 6 val. ir gerti 2 val. Jei pacientas vartoja vaistus, apie tai reikia pasakyti gydytojui, atliekančiam peroralinę sedaciją. Reikia dėvėti patogius drabužius. Jei pacientas susirgo peršalimu, skauda gerklę, kosti, karščiuoja, skauda pilvą ar susirgo kita ūmia liga, prašome paskambinti į registratūrą ir apie tai pranešti.

Ką reikia žinoti po sedacijos?

Po procedūros galima gerti. Gerti geriau dažniau, bet po truputį, stebint, ar nepykina. Valgyti galima maždaug po dviejų valandų, praėjus sedacijos ir vietinės nejautros (dallies veido, lūpos aptirpimo) poveikiui. Valgyti geriau minkštą, lengvai virškinamą maistą – košę, jogurtą, bananus. Vartokite gydytojo paskirtus vaistus. Jei vaikui skauda, vartokite ibuprofeno arba paracetamolio suspensiją. Jei turite neįprastų problemų, nedelsdami skambinkite į klinikos registratūrą. Ne darbo metu kreipkitės į budinčią gydymo įstaigą. Negalima leisti vaikui važinėtis dviračiu, laipioti, bėgioti 24 val. po sedacijos. Tą dieną neveskite vaiko į darželį / mokyklą – tegu pailsi namuose.

Kam gali būti taikoma peroralinė sedacija?

Vaikams, kurie bijo dantų gydymo procedūrų.

Kam negali būti taikoma peroralinė sedacija?

Turintiems jautrumą (alergiją) benzodiazepinams, sergantiems tam tikromis centrinės nervų sistemos ligomis. Sergantiems ūmia infekcija (sloga), karščiuojantiems. Sedacija nerekomenduojama dantų gydymui motyvacijos neturintiems, linkusiems į isterines reakcijas vaikams. Peroralinė sedacija nerekomenduojama ir labai mažiems, iki 2-2,5 metų vaikams.

Ar peroralinė sedacija yra saugi procedūra?

Yra saugi, jei paisoma vaiko amžiaus ir svorio ypatumų, tačiau rizikos visuomet yra. Kai sedaciją atlieka patyręs gydytojas licenciją turinčioje įstaigoje, sedacijos rizika yra minimali, o atsiradusios problemos tuoj pat gali būti profesionaliai išspręstos.

Intraveninės sedacijos metu pacientui vaistai yra leidžiami į vieną. Ji sumažina baimę. Pacientas nejaučia nerimo, įtampos, baimės, nesijaudina dėl vykstančios procedūros, nors nemiega arba lengvai snaudžia, ji galima lengvai pažadinti.  Naudojamų vaistų poveikis prognozuojamas, dozavimas tikslus, todėl šis sedacijos tipas yra efektyvesnis suaugusiems. Sedacija palaikoma tokio gylio, kad būtų ne tik pasiekta komfortabili paciento būsena, tačiau ir užtikrinamas patogus darbas gydytojui odontologui ar chirurgui. Intraveninės sedacijos metu sekamas kvėpavimas, širdies veikla, kraujospūdis. Pacientas gali visiškia neprisiminti buvusios procedūros arba prisiminti ją neaiškiai. Reikalingas lydintis asmuo, galintis parvežti pacientą namo.

Gydymas taikant intraveninę sedaciją rekomenduojamas:

 • Dėl didelio baimės jausmo;
 • Pacientas yra nepakantus skausmui;
 • Kada reikalingas sudėtingas ir ilgiau trunkantis odontologinis gydymas;
 • Kada patiriamas stiprus pykinimas;

Kada ir kam intraveninė sedacija neatliekama?

 • Nėščiosioms;
 • Žinoma alerginė reakcija į bendrinėje nejautroje naudojamus medikamentus (jei tai žinote, privaloma informuoti anesteziologą-reanimatologą);
 • Ūmi viršutinių kvėpavimo takų infekcija;
 • Alergijos ar bronchinės astmos paūmėjimas;
 • Sunkios, dekompensuotos somatinės būklės (ryškus širdies, kvėpavimo funkcijos, kepenų funkcijos nepakankamumas).

Kas yra bendrinė nejautra?

Bendrinė nejautra (bendroji anestezija, narkozė) atliekama tiek vaikams, tiek ir suaugusiems. Tai yra kontroliuojama būsena, sukeliama anestetikais. Pacientas miega ir nejaučia jokio skausmo. Pabaigus dantų gydymą, anestetikų tiekimas sustabdomas ir pacientas atsibunda. Bendrinės nejautros metu paciento būklę stebi ir jos stabilumą užtikrina gydytojas anesteziologas reanimatologas, yra stebimas širdies darbas, arterinis kraujospūdis, deguonies koncentracija kraujyje.

Kami ir kokios procedūros atliekamos bendrinės nejautros metu?

 • pieninių bei nuolatinių dantų gydymas bei plombavimas
 • pieninių bei nuolatinių dantų traukimas
 • vaikų ir ypatingai jautrių asmenų gydymas
 • didesnės apimties chirurginės procedūros
 • alergiškų vietiniams anestetikams pacientų gydymas
 • pacientų, turinčių protinę negalią, gydymas
 • odontologinių procedūrų kompleksai „Vieno vizito“ programų pacientams

Kaip pasiruošti  sedacijai arba bendrinei nejautrai?

Prieš anesteziją*:

 • Likus 6 valandoms iki procedūros, negalima valgyti, o likus 3 valandoms, negalima gerti;
 • Jei per paskutines 14 dienų buvote peršalęs, kosėjote, karščiavote ar sirgote – būtinai informuokite gydytoją;
 • Reikalingas lydintis asmuo;

24 valandas po anestezijos negalima*:

 • gerti alkoholinių gėrimų, nepaskirtų vaistų
 • vairuoti transporto priemonės, dirbti su mechanizmais arba pavojingą darbą
 • priimti atsakingus sprendimus, pasirašyti svarbius dokumentus

*Ši informacija – rekomendacinio pobūdžio. Tikslesnę informaciją suteiks Jūsų gydytojas anesteziologas.

 Ką reikia pasakyti anesteziologui prieš atliekant intraveninę sedaciją ar bendrinę nejautrą?

Prieš anesteziją, pacientus apžiūri gydytojas anesteziologas-reanimatologas. Pacientas ar jo artimieji, privalo nurodyti visas ligas kuriomis serga pacientas, kokius vaistus ir kada naudoja. Svarbu nurodyti, jei yra ligos paūmėjimas, jei pacientas jaučiasi peršalęs, ar sirgo viršutinių kvėpavimo takų infekcija per pastarąsias 6 savaites. Anesteziologui svarbu žinoti jei pacientas turi bet kokio pobūdžio alergiją. Taip pat prieš atliekant sedaciją būtina gydytoją informuoti apie nėštumą, alergijas.