Paslaugos

Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario (SAŽS) gydymas

SAŽS paskirtis

Mūsų kramtymo sistema susideda iš daugelio komponentų. Kramtymo sistemoje svarbų vaidmenį atlieka ne tik dantys, žandikaulių sąnariai ir kramtomieji raumenys, bet ir kaukolės kaulai bei bendra stuburo statika. Smilkininis apatinio žandikaulio sąnarys (anatomiškai – sąnariai) ir kramtomieji raumenys palaiko apatinio žandikaulio padėtį ir judesius: išsižiojimą, užsičiaupimą, kandimą, kramtymą. Visi šie judesiai atliekami sklandžiai, jei yra taisyklinga sąveika tarp sąnario galvutės ir sąnario disko, raiščių aparato, kramtomųjų raumenų ir dantų. Jeigu sistema funkcionuoja blogai, gali pasireikšti sutrikimai. Dažniausiai pasireiškiantys simptomai – galvos ir veido skausmai. Šiuos skausmus dažniausiai sukelia per didelė kramtomųjų raumenų įtampa.

Apie smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimus signalizuoja šie simptomai:

  • žandikaulio sąnario traškėjimas kramtant, išsižiojant ar susičiaupiant;
  • ribotas išsižiojimas (dažniausiai pastebima, kai reikia atkąsti obuolį ar bandelę ir neįmanoma pakankamai daug išsižioti);
  • apatinio žandikaulio išnirimas stipriai išsižiojus;
  • skausmas veido, smilkinių, sprando srityje, nepaaiškinamas galvos skausmas;
  • griežimas dantimis arba stiprus dantų spaudimas naktimis.

Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimai sutrumpintai vadinami CMD (craniomandibular dysfunction). Trumpinys sudarytas iš trijų žodžių:

  • Cranium = kaukolė
  • Mandibula = apatinis žandikaulis ir
  • Dysfunktion = sutrikusi funkcija

Šia sąvoka apibrėžiami dantų funkcijos, žandikaulių sąnarių ir kramtomųjų raumenų bei kaklinės stuburo dalies ir kaukolės kaulų sutrikimai.

Dėl ko atsiranda SAŽS sutrikimai?

Mūsų dantys vieni su kitais turėtų sutapti kaip krumpliaračiai. Optimaliausiu atveju kramtomieji raumenys, sąnariai ir dantys funkcionuoja harmoniškai. Atsiradus sutrikimams ar fiziniams trikdžiams (per aukšta plomba, vainikėlis, pakrypęs dantis), viršutinio ir apatinio žandikaulių dantų eilės nesutampa.

Tuomet apatinis žandikaulis automatiškai pasislenka į naują padėtį, kurioje dantys įgauna daugiausia kontaktų tarp viršutinio ir apatinio žandikaulių. Šia nauja padėtimi kūnas bando kompensuoti sutrikimus.
Tačiau šioje naujoje žandikaulio padėtyje mūsų raumenys nėra įpratę atpalaiduotai dirbti. Kramtomieji raumenys patiria neįprastas apkrovas ir perkraunama jų galia.

Kadangi kramtomieji raumenys per nervus tiesiogiai surišti su kitomis atraminio-judėjimo aparato dalimis, kramtymo sistemos funkciniai sutrikimai gali sukelti papildomų negalavimų ir susirgimų kitose atraminio-judėjimo aparato srityse.
Įmanoma ir atvirkštinė įtaka, nes visos atraminio-judėjimo aparato dalys susiję tarpusavyje, t.y. SAŽS problemos gali atsirasti dėl kreivų klubų, kelių, pėdų ar kreivo stuburo.

Sutrikimų priežastimi gali būti ir psichologiniai faktoriai, nes chroniškas psichologinis stresas suaktyvina kramtomųjų ir galvos raumenų veiklą. Kai naktį sąmonė atsijungia, dienos stresas sudorojamas pastoviai aktyviai dirbant kramtomiesiems raumenims. Vėliau prasideda griežimas dantimis ir t.t.

Jei pajutote SAŽS sutrikimo požymių, patartina nedelsiant kreiptis pas gydytoją odontologą, kuris specializuojasi šių sutrikimų gydymo srityje. Sąnario sutrikimai labai retai išnyksta savaime. Tik gydytojas, atlikęs manualinę funkcijos ir struktūrų analizę, gali nustatyti sutrikimo priežastį ir parinkti gydymą. Dažniausiai pakanka gydymo specialia sukandamąja kapa. Jei priežastis slypi netaisyklingame sukandime – atliekamas ortodontinis gydymas breketais. Taip pat patariama atlikti sąnario mankštas namuose, jei reikia, bendradarbiaujama su kitų sričių specialistais: kineziterapiautais, neurologais, ausų, nosies, gerklės gydytojais. Išskirtinai retais atvejais prireikia chirurginių operacijų.