Danties skausmas – kaip jį numalšinti?

Dantų skausmas – vienas iš nemaloniausių. Be to, už jo gali slypėti labai rimtos priežastys. Todėl atidėlioti vizitų pas odontologą tikrai nevertėtų. Reguliari profilaktiškai atliekama apžiūra gali padėti išvengti įvairių dantų ir burnos ertmės problemų. Tačiau ką daryti tuomet, kai skausmas užklumpa netikėtai?

Dažniausios danties skausmo priežastys

Priežastys, dėl kurių skauda dantį, gali būti labai įvairios:

1. Dantų ėduonis ir jo sukeltos komplikacijos

Tai viena iš dažniausių priežasčių, sukeliančių dantų skausmą. Burnoje esančios bakterijos, skaidydamos cukrų, išskiria rūgštį, kuri ardo emalį. Taip sudaromos palankios sąlygos dantų ėduonies vystymuisi. Jei emalio pažeidimai yra paviršiniai, gali būti nejaučiami jokie simptomai arba tik nestiprus ir trumpalaikis skausmas, atsirandantis nuo saldaus arba itin šalto maisto.

Tačiau, nesiimant jokių prevencinių priemonių, gali būti pažeidžiami gilesni danties audiniai, susiformuoti gilios kariozinės ertmės. Dėl šių priežasčių atsiranda vidutinio stiprumo danties skausmas, kurį sukelia saldus ir rūgštus maistas, šaltis arba karštis, kietesnių maisto produktų kramtymas. Kai nebelieka dirginimo, jis praeina. Pastebėjote šiuos ar kitus panašius simptomus? Tuomet nedelskite, spauskite ant nuorodos ir kreipkitės į „Ozo“ klinikos odontologus.

Jei ėduonis nėra gydomas net ir tokioje situacijoje, infekcija gali pasiekti pulpą – minkštąjį audinį, kuris yra danties viduje. Tuomet pradeda vystytis pulpitas (pulpos uždegimas). Jį sukelia ir dėl kitų priežasčių, tokių kaip danties vainiko ar šaknies lūžiai, į pulpą patekę mikroorganizmai.

Pulpitą taip pat gali sukelti mechaniniai ar cheminiai dirgikliai. Dažniausiai jie būna susiję su prieš tai atliktu dantų gydymu. Esant pulpos uždegimui, jaučiamas ilgalaikis, pulsuojantis, vidutinis arba stiprus skausmas. Jis dažniausiai pasireiškia vakare arba naktį ir plinta per visą žandikaulį.

2. Dantų lūžimas, skilimas

Jį gali sukelti didelė kramtymo jėga kandant kietą maistą, taip pat – negydomos didelės kariozinės ertmės. Lūžusio ar skilusio danties skausmas yra stiprus ir aštrus. Jis pasireiškia kandimo metu ir po jo, pavyzdžiui, prilietus dantį liežuviu.

3. Periodonto (dantenų) ligos

Nesilaikant tinkamos burnos higienos, ant dantų paviršiaus pradeda kauptis apnašos. Jose esantys mikroorganizmai išskiria toksinus, sukeliančius gingvitą (dantenų uždegimą). Tuomet dantenos tampa skausmingos, patinsta, kraujuoja. Gerai nenuvalomos apnašos ilgainiui sukietėja ir susidaro dantų akmenys.

Negydomas uždegimas gali apimti kaulinį audinį, pažeisti periodonto raiščius, kurie laiko dantį. Tuomet pradeda vystytis periodontitas, žemyn leistis dantenos (pasireiškia jų recesija), tirpti kaulas. Dantenoms netekus atramos, atsiranda dantų paslankumas, todėl ilgainiui jie gali netgi iškristi. Danties skausmas atsiranda valgant karštą arba šaltą maistą, nes apsinuoginusios dantenos itin jautrios terminiams dirgikliams.

4. Dantų griežimas arba stiprus sukandimas (bruksizmas)

Dėl šios priežasties atsiradę pažeidimai lemia dantų jautrumą šalčiui arba karščiui. Taip pat gali pasireikšti žandikaulio kramtomųjų, veido, kaklo raumenų tempimas, migreninis galvos skausmas, spengimas ausyse. Neretai bruksizmą ar dantų griežimą sunku pastebėti, nes jie pasireiškia miegant.

5. Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario ir raumenų sutrikimai

Į abu žandikaulius plintantį skausmą gali sukelti žandikaulio sąnario uždegimas (artritas), taip pat – prieš tai aptartas bruksizmas.

6. Dygstantys protiniai dantys

Jei žandikaulyje trūksta vietos, šie dantys negali prasikalti. Todėl dygdami jie sukelia ūmų, į ausį ar smilkinį plintantį dantų skausmą. Kartais tokiais atvejais pasireiškia ir galvos skausmas, pakyla kūno temperatūra.

7. Nusidėvėjusios plombos

Tai gali būti dar viena priežastis, kodėl jums skauda dantį: jautrios jo vietos yra veikiamos temperatūros pokyčių, maisto dalelių ir bakterijų. Pastebėjus tokią problemą, rekomenduojama nedelsti ir kreiptis į odontologus.

8. Kitos sveikatos problemos

 

Danties skausmas gali atsirasti ir dėl visiškai su dantimis nesusijusių ligų, tokių kaip miokardo infarktas, migrena, sinusitas, vidurinės ausies uždegimas, trišakio nervo neuralgija, virusinės infekcijos, diabetas ir panašiai.

Remdamiesi savo patirtimi, „Ozo“ klinikos specialistai pastebi, kad vienos dažniausių danties skausmo priežasčių – pulpitas ir ūmus/lėtinis paūmėjęs viršūninis periodontitas. Esant pulpitui, pacientai skundžiasi savaiminiu, ypač vakariniu ar naktiniu skausmu, kuomet net pabunda iš skausmo, o nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tokie kaip ibuprofenas, nepašalina skausmo. Dažniausia to priežastis – pažengęs dentino ėduonis, sukėlęs danties pulpos uždegiminę reakciją. Skausmas būna pulsuojantis, plinta į gretimas sritis (smilkinį, priešingą žandikaulį, kitą pusę ir t. t.)

Esant viršūniniam periodontitui būdingas bukas, maudžiantis skausmas, o nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo malšina skausmą, priklausomai nuo būklės. Dažniausia to priežastis – įvykusi pulpos nekrozė ir atsiradęs uždegimas apie šaknies viršūnę esančiame kaule.

Ar skiriasi vaikų ir suaugusiųjų dantų skausmo priežastys, specifika?

Vaikų ir suaugusiųjų skausmų priežastys yra panašios (nekalbant apie dantų kaitą), vena pagrindinių – ėduonis, kuris gali lemti pulpitinio ar periodontitinio pobūdžio skausmus. Vaikų uždegiminės būklės yra grėsmingesnės dėl greitesnio jų plitimo ir ūmių būklių greitesnio progresavimo, todėl vaikams itin svarbi ankstyva diagnostika ir tinkamas gydymas.

Ar visuomet priežasties nustatymui pakanka įprastos apžiūros?

Danties skausmas gali atsirasti dėl daugybės priežasčių, todėl jų nustatymui naudojama klinikinė apžiūra, kuria įvertinama:

  • burnos ir dantų būklė,
  • galimi priežastiniai dantys,
  • atliekamas šalčio testas,
  • perkusijos ir palpacijos testai.

Taip pat atliekama diagnostinė dantų šaknų rentgenograma, surenkama anamnezė. Esant poreikiui konsultuojamasi su kitų specialybių kolegomis, gali būti atliekama kūginio pluošto kompiuterinė tomografija, pulsoksimetrija (arterinio kraujo įsotinimo deguonimi matavimas), elektroodontometrinis testas (paprastai kalbant, tai danties gyvybingumo tyrimas).

Kokią informaciją turėtų pateikti pacientas, atvykęs dėl dantų skausmo?

Pacientas anamnezėje nurodo:

  • skausmo intensyvumą;
  • pobūdį;
  • pradžios laiką;
  • trukmę;
  • jei pastebėjo – galimus priežastinius veiksnius, dėl kurių atsirado ar suintensyvėjo danties skausmas;
  • jei dantis buvo gydytas – danties gydymo išrašus ir (ar) istoriją nupasakoja pats (kada buvo gydyta ir kas atlikta);
  • jei buvo įvykusi trauma – svarbu kada ir kaip įvyko, ar dantis buvo iškritęs (jei, taip – kiek laiko išbuvo ne burnoje, kokioje terpėje atvežtas į kliniką);
  • jei atvyko po ilgesnio laiko – ar buvo suteikta pirmoji pagalba po traumos.

Tai odontologams leidžia kuo tiksliau įvertinti individualią situaciją ir parinkti efektyviausią gydymo būdą.

Kaip numalšinti danties skausmą namuose?

Jei jums skauda dantį ir neturite galimybės kreiptis į odontologus (nakties metu, išvykę, savaitgalį ar panašiai), galite išbandyti kelis skausmo malšinimo būdus, tokius kaip:

  • Ledo kompresas. Šiluma sukuria palankią terpę bakterijų dauginimuisi, todėl uždegimas gali tik sustiprėti. Skaudančią vietą patariama šaldyti bent po kelis kartus per dieną, apie 15 min. Tam tinka ir ledukai.
  • Dezinfekuojantys skysčiai. Dažniausiai tai – sodos ar druskos tirpalai, kurie mažina uždegimą, be to, padeda pašalinti tarp dantų patekusius maisto likučius.

Visgi atsiradus galimybei, patariama kreiptis į odontologus, kurie padėtų pašalinti skausmo priežastį.

Kokias atvejais patariama skausmą tiesiog malšinti medikamentais?

Dažnai jokio gydymo nereikalauja pooperacinis danties skausmas (nebent gydytojas nurodė atvykti pakartotiniam vizitui arba įspėjo kreiptis esant skausmui). Jis gali kilti dėl atliktos procedūros ir dažnai reikia laiko, jog išnyktų. Tačiau bet kuriuo atveju rekomenduojama kilus neaiškumams konsultuotis su gydytoju.

Kokios prevencinės priemonės svarbios norint išvengti danties skausmo?

Prevencijai itin svarbu kasdienė kruopšti asmeninė higiena, profesionalios burnos higienos periodinis atlikimas, esamų užpildų (plombų) korekcija ir (ar) poliravimas, siekiant užkirsti kelią antrinio ėduonies atsiradimui, taip pat mityba.

Skauda dantį? „Ozo“ klinikos odontologai pasiruošę jums padėti. Specialistų patirtis ir moderni įranga leidžia užtikrinti nepriekaištingos kokybės paslaugas.