Paslaugos

Sedacija

Tai medikamentų sukeltas sąmonės slopinimas, kuris padeda pacientui procedūros metu atsipalaiduoti. Sedacija vaikams – itin geras būdas jų baimei ir galimam skausmui sumažinti. Panašus yra ir visiškai saugus vaikų dantų gydymas su narkoze, po kurios vaikai labai lengvai ir greitai atsigauna. „Ozo“ klinika – viena iš nedaugelio Lietuvoje veikiančių odontologijos klinikų, kuri turi teisę atlikti intraveninę sedaciją ir bendrinę nejautrą. Taigi, klinikoje gali būti atliekamas dantų gydymas su sedacija, narkoze.

Atsižvelgiant į paciento poreikius bei procedūros sudėtingumą, „Ozo“ odontologijos klinikoje taikomi šie sąmonės slopinimo/anestezijos būdai:

 • peroralinė sedacija;
 • intraveninė sedacija (pacientas nemiega, bet yra atsipalaidavęs, nejaučia baimės, arba miegas yra toks, iš kurio lengvai pabundama);
 • bendrinė (intubacinė) nejautra (vadinamoji narkozė, kai pacientas užmigdomas ir pabunda po procedūros).

Taikant šiuos sąmonės slopinimo būdus, suaugusių asmenų ir vaikų dantų gydymas su narkoze, sedacija tampa visiškai saugus ir nekeliantis diskomforto. Viso gydymo metu pacientu rūpinasi patyręs gydytojas anesteziologas.

Pirmosios rūšies sedacija mūsų klinikoje dažniausiai taikoma vaikams. Sedacija vaikams atliekama geriamų vaistų dozę apskaičiuojant atsižvelgus į vaiko svorį, o jų poveikis prasideda po maždaug 15–30 min. Vienos peroralinės sedacijos metu galima sugydyti 1–2 dantukus, nes efektyvaus darbo trukmė yra apie 30–40 minučių.

Dantų gydymas su sedacija tampa paprastesnis. Esant teigiamam sedacijos poveikiui, vaikas būna ramus, apsvaigęs, mieguistas, svirduliuoja, nejaučia baimės. Po procedūros gali netgi neprisiminti, kas vyko arba apie patirtą gydymą išlaikyti teigiamus prisiminimus.

Pagrindinis šio sedacijos tipo trūkumas tas, kad pats vaistų išgėrimas negarantuoja odontologinio gydymo sėkmės. Išlieka tikimybė, kad vaikui gydymas ir jo sukeliami pojūčiai bus nepriimtini, dėl to galima priešiška vaiko reakcija. Tokiu atveju siūloma taikyti bendrinę nejautrą.

 

Ką reikia žinoti prieš peroralinę sedaciją?

Suaugusiųjų sedacija bei vaikų dantų gydymas su narkoze (gilesnė sedacija vaikams) reikalauja tam tikro pasiruošimo. Prieš procedūrą negalima valgyti 6 val., gerti – 2 val. Jei pacientas vartoja vaistus, apie tai reikia pasakyti gydytojui, atliekančiam peroralinę sedaciją. Reikia dėvėti patogius drabužius. Jei pacientas susirgo peršalimu, skauda gerklę, kosti, karščiuoja, skauda pilvą ar susirgo kita ūmia liga, prašome paskambinti į registratūrą ir apie tai pranešti. Tokiais atvejais dantų gydymas su sedacija negali būti atliekami.

 

Ką reikia žinoti po sedacijos?

Po procedūros galima gerti. Gerti geriau dažniau, bet po truputį, stebint, ar nepykina. Valgyti galima maždaug po 2 valandų, praėjus sedacijos ir vietinės nejautros (dalies veido, lūpos aptirpimo) poveikiui. Valgyti geriau minkštą, lengvai virškinamą maistą – košę, jogurtą, bananus. Vartokite gydytojo paskirtus vaistus.

Jei vaikui skauda, vartokite ibuprofeno arba paracetamolio suspensiją. Nors suaugusiųjų ir vaikų dantų gydymas su narkoze ar švelniau seduojant yra visiškai saugus, jei vis dėlto sedacija jums ar sedacija vaikams sukėlė neįprastų problemų, nedelsdami skambinkite į klinikos registratūrą. Ne darbo metu kreipkitės į budinčią gydymo įstaigą.

Negalima leisti vaikui važinėtis dviračiu, laipioti, bėgioti 24 val. po sedacijos. Tą dieną neveskite vaiko į darželį / mokyklą – tegul pailsi namuose.

 

Kam gali būti taikoma peroralinė sedacija?

Dantų gydymas su sedacija taikomas vaikams, kurie bijo dantų gydymo procedūrų.

 

Kam negali būti taikoma peroralinė sedacija?

Turintiems jautrumą (alergiją) benzodiazepinams, sergantiems tam tikromis centrinės nervų sistemos ligomis. Sergantiems ūmia infekcija (sloga), karščiuojantiems. Sedacija nerekomenduojama dantų gydymui motyvacijos neturintiems, linkusiems į isterines reakcijas vaikams. Peroralinė sedacija vaikams nerekomenduojama ir labai mažiems, iki 2–2,5 metų vaikams.

 

Ar peroralinė sedacija yra saugi procedūra?

Šis sedavimas, kaip ir vaikų dantų gydymas su narkoze, yra saugus, jei paisoma vaiko amžiaus ir svorio ypatumų, tačiau rizikos visuomet yra. Kai sedaciją atlieka patyręs gydytojas licenciją turinčioje įstaigoje, tokioje kaip „Ozo“ klinika, sedacijos rizika minimali, o atsiradusios problemos tuoj pat gali būti profesionaliai išspręstos.

Intraveninės sedacijos metu pacientui vaistai leidžiami į veną. Ji sumažina baimę. Dantų gydymas su sedacija (narkoze) lemia, jog pacientas nejaučia nerimo, įtampos, baimės, nesijaudina dėl vykstančios procedūros, nors nemiega arba lengvai snaudžia, ji galima lengvai pažadinti. Naudojamų vaistų poveikis prognozuojamas, dozavimas tikslus, todėl šis sedacijos tipas yra efektyvesnis suaugusiems.

Sedacija suaugusiems ir sedacija vaikams palaikoma tokio gylio, kad būtų ne tik pasiekta komfortabili paciento būsena, tačiau ir užtikrinamas patogus darbas gydytojui odontologui ar chirurgui.

Intraveninės sedacijos metu sekamas kvėpavimas, širdies veikla, kraujospūdis. Pacientas gali visiškai neprisiminti buvusios procedūros arba prisiminti ją neaiškiai. Reikalingas lydintis asmuo, galintis parvežti pacientą namo.

Suaugusiųjų bei vaikų dantų gydymas su narkoze rekomenduojamas:

 • dėl didelio baimės jausmo;
 • kai pacientas yra nepakantus skausmui;
 • kai reikalingas sudėtingas ir ilgiau trunkantis odontologinis gydymas;
 • kai patiriamas stiprus pykinimas.

Yra atvejų, kada intraveninis dantų gydymas su sedacija neatliekamas.

 

Kada ir kam intraveninė sedacija neatliekama?

 • nėščiosioms;
 • jei žinoma alerginė reakcija į bendrinėje nejautroje naudojamus medikamentus (jei tai žinote, privaloma informuoti anesteziologą-reanimatologą);
 • dėl ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos;
 • kai yra alergijos ar bronchinės astmos paūmėjimas;
 • sunkios, dekompensuotos somatinės būklės atveju (ryškus širdies, kvėpavimo funkcijos, kepenų funkcijos nepakankamumas).

 

Kas yra bendrinė nejautra?

Bendrinė nejautra, kitaip tariant, suaugusiųjų ir vaikų dantų gydymas su narkoze, yra kontroliuojama būsena, sukeliama anestetikais. Pacientas miega ir nejaučia jokio skausmo, todėl dantų gydymas su lengva ar gilesne sedacija – sklandus procesas.

Pabaigus dantų gydymą, anestetikų tiekimas sustabdomas ir pacientas atsibunda. Bendrinės nejautros metu paciento būklę stebi ir jos stabilumą užtikrina gydytojas anesteziologas reanimatologas, yra stebimas širdies darbas, arterinis kraujospūdis, deguonies koncentracija kraujyje.

 

Kam ir kokios procedūros atliekamos bendrinės nejautros metu?

Kaip ir su sedacija, taip ir su bendrine nejautra jums gali būti atliktos tokios procedūros:

 • pieninių bei nuolatinių dantų gydymas bei plombavimas;
 • pieninių bei nuolatinių dantų traukimas;
 • vaikų ir ypatingai jautrių asmenų gydymas;
 • didesnės apimties chirurginės procedūros;
 • alergiškų vietiniams anestetikams pacientų gydymas;
 • pacientų, turinčių protinę negalią, gydymas;
 • odontologinių procedūrų kompleksai „Vieno vizito“ programų pacientams.

 

Dantų gydymas su sedacija arba bendrine nejautra: kaip pasiruošti?

Jeigu atliekamas vaikų dantų gydymas su narkoze – gili sedacija vaikams, pritaikoma sedacija arba bendrinė nejautra suaugusiems, tam reikia pasiruošti. Prieš anesteziją*:

 • Likus 6 valandoms iki procedūros, negalima valgyti ir gerti.
 • Jei per paskutines 14 dienų buvote peršalę, kosėjote, karščiavote ar sirgote – būtinai informuokite gydytoją.
 • Sedacija ir narkozė – procedūros, kurioms ruošiantis pageidautina turėti lydintį asmenį.

24 valandas po anestezijos negalima*:

 • Gerti alkoholinių gėrimų, nepaskirtų vaistų.
 • Vairuoti transporto priemonės, dirbti su mechanizmais arba pavojingą darbą.
 • Priimti atsakingus sprendimus, pasirašyti svarbius dokumentus.

*Ši informacija – rekomendacinio pobūdžio. Tikslesnę informaciją suteiks Jūsų gydytojas anesteziologas.

 

Ką reikia pasakyti anesteziologui prieš atliekant intraveninę sedaciją ar bendrinę nejautrą?

Nesvarbu, ar atliekamas suaugusiųjų dantų gydymas su sedacija, ar vaikų dantų gydymas su narkoze, prieš tai pacientus apžiūri gydytojas anesteziologas-reanimatologas. Pacientas ar jo artimieji privalo nurodyti visas ligas, kuriomis serga pacientas, kokius vaistus ir kada vartoja.

Sedacija gali būti atliekama tik įsitikinus, ar nėra ligos paūmėjimo, jei pacientas jaučiasi peršalęs ar sirgo viršutinių kvėpavimo takų infekcija per pastarąsias 6 savaites. Anesteziologui svarbu žinoti, jei pacientas turi bet kokio pobūdžio alergiją. Taip pat prieš atliekant sedaciją būtina gydytoją informuoti apie nėštumą, alergijas.