Žandikaulio sąnario gydymas
Kamuoja žandikaulio sąnario skausmas arba žandikaulio skausmas prie ausies? O gal atverdami ir užverdami burną jaučiate, kaip jums traška žandikaulis arba girdite traškesį ausyje? Galvos svaigimas arba skausmas, zvimbimas arba ūžimas ausyse, apsunkintas žiojimasis ar griežimas dantimis – visų šių negalavimų priežastimi gali būti žandikaulio sąnario sutrikimai, kuriuos reikia gydyti.
Žandikaulio sąnario sutrikimai gali atsirasti dėl skirtingų priežasčių, tokių kaip neurologiniai, psichologiniai ar anatominiai pakitimai. Pavyzdžiui, praeityje patirtas sunkus sužalojimas sąnario vietoje apie save skausmu priminti gali ir po kurio laiko, o dėl sužalojimo kilęs uždegimas gali būti artrito pradžia. Vidutiniškai kas trečią suaugusį žmogų kamuoja nesąmoningas griežimas dantimis ir jo sukeltos pasekmės, kurių viena yra netaisyklingas sąkandis. Netaisyklingas sąkandis taip pat yra priežastis, dėl kurios atsiranda žandikaulio sąnario skausmas ar kiti jo sutrikimai.
SAŽS paskirtis
Mūsų kramtymo sistema susideda iš daugelio komponentų, todėl ir žandikaulio sąnario gydymas nėra paprastas procesas. Griežimas dantimis ir kramtymas – abiejų procesų metu svarbų vaidmenį atlieka ne tik dantys, žandikaulių sąnariai ir kramtomieji raumenys, bet ir kaukolės kaulai bei bendra stuburo statika. Smilkininis apatinio žandikaulio sąnarys (anatomiškai – sąnariai) ir kramtomieji raumenys palaiko apatinio žandikaulio padėtį ir judesius: išsižiojimą, užsičiaupimą, kandimą, kramtymą.
Visi šie judesiai atliekami sklandžiai, jei yra taisyklinga sąveika tarp sąnario galvutės ir sąnario disko, raiščių aparato, kramtomųjų raumenų ir dantų. Jeigu sistema funkcionuoja blogai, gali pasireikšti sutrikimai ir gali atrodyti, kad traška žandikaulis. Dažniausiai pasireiškiantys simptomai – galvos ir veido skausmai. Šiuos skausmus dažniausiai sukelia per didelė kramtomųjų raumenų įtampa.
Apie smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimus, signalizuojančius, jog reikalingas žandikaulio sąnario gydymas, praneša šie simptomai:
• žandikaulio sąnario traškėjimas kramtant, išsižiojant ar susičiaupiant;
• ribotas išsižiojimas (dažniausiai pastebima, kai reikia atkąsti obuolį ar bandelę ir neįmanoma pakankamai daug išsižioti);
• apatinio žandikaulio išnirimas stipriai išsižiojus;
• skausmas veido, smilkinių, sprando srityje, nepaaiškinamas galvos skausmas;
• griežimas dantimis arba stiprus dantų spaudimas naktimis.
Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimai sutrumpintai vadinami CMD (angl. „craniomandibular dysfunction“). Trumpinys sudarytas iš trijų žodžių:
• Cranium = kaukolė.
• Mandibula = apatinis žandikaulis.
• Dysfunction = sutrikusi funkcija.
Šia sąvoka apibrėžiami dantų funkcijos, žandikaulių sąnarių ir kramtomųjų raumenų bei kaklinės stuburo dalies ir kaukolės kaulų sutrikimai.
Dėl ko atsiranda SAŽS sutrikimai?
Mūsų dantys vieni su kitais turėtų sutapti kaip krumpliaračiai. Kai traška žandikaulis, tai rodo, jog jie taip nesutampa. Optimaliu atveju kramtomieji raumenys, sąnariai ir dantys funkcionuoja harmoningai. Atsiradus sutrikimams ar fiziniams trikdžiams (per aukšta plomba, vainikėlis, pakrypęs dantis), viršutinio ir apatinio žandikaulių dantų eilės nesutampa ir todėl reikalingu tampa žandikaulio sąnario gydymas.
Esant tokiam nesutapimui, apatinis žandikaulis automatiškai pasislenka į naują padėtį, kurioje dantys įgauna daugiausia kontaktų tarp viršutinio ir apatinio žandikaulių. Šia nauja padėtimi kūnas bando kompensuoti sutrikimus, apie kuriuos praneša griežimas dantimis ir žandikaulio sąnario traškėjimas.Šioje naujoje žandikaulio padėtyje mūsų raumenys nėra įpratę atpalaiduotai dirbti. Kramtomieji raumenys patiria neįprastas apkrovas ir perkraunama jų galia.
Kadangi kramtomieji raumenys per nervus tiesiogiai susiję su kitomis atraminio-judėjimo aparato dalimis, kramtymo sistemos funkciniai sutrikimai gali sukelti papildomų negalavimų ir susirgimų kitose atraminio-judėjimo aparato srityse. Įmanoma ir atvirkštinė įtaka, nes visos atraminio-judėjimo aparato dalys susiję tarpusavyje, t. y. SAŽS problemos gali atsirasti dėl kreivų klubų, kelių, pėdų ar kreivo stuburo. Ar įsivaizduojate, jog dėl to gali būti reikalingas žandikaulio sąnario gydymas?
Be to, sutrikimų priežastimi gali būti ir psichologiniai faktoriai, nes chroniškas psichologinis stresas suaktyvina kramtomųjų ir galvos raumenų veiklą. Kai naktį sąmonė atsijungia, dienos stresas sudorojamas pastoviai aktyviai dirbant kramtomiesiems raumenims. Vėliau prasideda griežimas dantimis, dar kiek vėliau traška žandikaulis ir t. t.
Ką daryti pajutus požymius?
Jei pajutote SAŽS sutrikimo požymių, patartina nedelsiant kreiptis į gydytoją odontologą, kuris specializuojasi šių sutrikimų gydymo srityje. Sąnario sutrikimai labai retai išnyksta savaime. Tik gydytojas, atlikęs manualinę funkcijos ir struktūrų analizę, gali nustatyti sutrikimo priežastį ir parinkti gydymą.
Dažniausiai pakanka gydymo specialia sukandamąja kapa. Jei priežastis slypi netaisyklingame sukandime – atliekamas ortodontinis gydymas breketais. Taip pat patariama atlikti sąnario mankštas namuose, jei reikia, bendradarbiaujama su kitų sričių specialistais: kineziterapeutais, neurologais, ausų, nosies, gerklės gydytojais. Išskirtinai retais atvejais prireikia chirurginių operacijų.
Kodėl man reikalingas žandikaulio sąnario gydymas?
Turbūt kiekvienas kada nors susidūręs su šia problema patvirtins, kad žandikaulyje atsiradę sutrikimai sukelia daugybę nepatogumų: pradedant apsunkintu žiojimusi ir baigiant nemaloniu jausmu, kuomet traška žandikaulis, arba griežimas dantimis sudarko estetinę dantų išvaizdą. Šalia visų patiriamų nemalonumų, negydomi šie sutrikimai gali paūmėti ir sukelti dar daugiau rūpesčių.
Apsilankę pas gydytoją-odontologą, kurio specializacija yra žandikaulio sąnario sutrikimai, Jūs turėsite galimybę išsigydyti visus šiuos negalavimus. Jūsų nebekamuos žandikaulio sąnario skausmas ar traškėjimas, todėl galėsite pamiršti tą nemalonų jausmą, kurį jaučiate kas kartą, kai skauda žandikaulį prie ausies.
Atstatyta kramtymo funkcija leis Jums mėgautis valgymu nejaučiant diskomforto ir susivaržymo. Išnyks rytais jaučiama įtampa veido raumenyse ar sprande. Galėsite nevaržomai šypsotis, patogiai valgyti, o atstatytas sąkandis ateityje leis Jums išvengti kitų problemų, kurias paprastai sukelia negydomas netaisyklingas sąkandis.
Jeigu susiduriate su aukščiau išvardintomis problemomis ir norite jų atsikratyti, nedelskite ir pasirūpinkite, kad Jums būtų atliktas žandikaulio sąnario gydymas. Užsiregistruokite profesionaliai konsultacijai ir gydymui „Ozo“ estetinės odontologijos ir implantologijos klinikoje. Pamirškite, ką reiškia griežimas dantimis ar kai traška žandikaulis! Anksčiau pradėtas gydymas bus trumpesnis ir paprastesnis, todėl laukti tikrai nėra ko!
Konsultacijai registruotis galite telefonu +370 614 47777, el. paštu info@ozoklinika.com arba atvykę į mūsų kliniką, kurią rasite adresu Šeškinės sodų g. 7, Vilnius. Laukiame Jūsų!