Dantų kariesas (ėduonis): priežastys, simptomai ir gydymas

Dantų ėduonis, arba kitaip kariesas, yra viena iš dažniausių dantų problemų. Su ja susiduria tiek vaikai, tiek suaugusieji. Jam progresuojant, t. y. emalyje mažėjant mineralinių medžiagų, prasideda kietųjų audinių (emalio, dentino bei cemento) irimas ir dantyje formuojasi skylė.

Dantų karieso priežastys

Šios ligos atsiradimą gali lemti tokie įgimti (genetiniai) veiksniai:

  • Dantų struktūra, cheminė sudėtis ir anatominė forma (emalio struktūra, fluoro pasiskirstymas audiniuose, netaisyklingai išsidėstę dantys, gilios vagelės ir duobelės).
  • Seilių sudėtis, išsiskyrimo greitis, buferinis talpumas, imunologiniai ir antibakteriniai faktoriai.
  • Ėduonies paplitimas, intensyvumas pieniniuose bei nuolatiniuose dantyse, taip pat skirtingose amžiaus, socialinio ir ekonominio lygio, etninėse grupėse. Įtakos turi pradinių ir jau susiformavusių kariozinių ertmių lokalizacija.
  • Apnašų sudėtis, kaupimosi vieta ir susidarymo greitis. Viduląstelinių bei ekstraląstelinių (viršląstelinių) polisacharidų kiekis, mikroorganizmų aktyvumas.
  • Bendriniai susirgimai, tiesiogiai ar netiesiogiai lemiantys burnos sveikatą, taip pat – silpnas imunitetas.

Dantų kariesas (ėduonis) gali atsirasti ir dėl netinkamų įpročių ar veiksmų:

  • Netinkama mityba, kurioje gausu daug angliavandenių turinčių produktų. Būtent skaidydami angliavandenius mikroorganizmai išskiria rūgštis. Jos tirpdo kietuosius dantų audinius, todėl formuojasi dantų ėduonis.
  • Bloga asmeninė burnos higiena. Kaip atskleidžia statistiniai duomenys, nemaža dalis žmonių savo dantų priežiūrai skiria nepakankamai dėmesio. Be to, atsiradus odontologinei problemai, jie neskuba kreiptis į specialistus. Tačiau pastebėjus, jog atsirado kariesas gydymas reikalingas norint išvengti dar rimtesnių ligų.
  • Suvartojamo fluoro kiekis. Jei jis normalus, dantys apsaugomi nuo ėduonies, todėl fluoro dedama į dantų pastas, skalavimo skysčius. Per didelis šio cheminio elemento kiekis sutrikdo normalų emalio ląstelių formavimąsi ir sukelia fluorozę (dantų liga, kuri gali atsirasti danties vystymosi ir mineralizacijos periodu vaikams nuo 3 iki 8 metų).

„Ozo“ odontologijos klinikoje dirba savo darbą puikiai išmanantys gydytojai. Jie kruopščiai įvertina kiekvieno paciento būklę ir paskiria efektyviausią problemos sprendimo būdą. Jei ieškote profesionalios pagalbos, mūsų kontaktus galite rasti čia.

Dantų ėduonį sukeliančios bakterijos

Dantų kariesas (ėduonis) dažniausiai siejamas su padidėjusiu Streptococcus mutants ir Lactobacilli bakterijų kiekiu burnoje, kuomet sutrinka apsauginiai jos veiksniai (seilių kiekis, buferinė jų talpa, savaiminis apsivalymas ir kt.):

  • Streptokokų genties bakterijos Streptococcus mutants laikomos ėduonies pradininkėmis. Jos prisitvirtina prie kietų paviršių, pavyzdžiui, dantų vainikėlių. Šios bakterijos fermentuoja į burnos ertmę patenkantį cukrų ir išskiria pieno rūgštį. Todėl sumažėja burnos rūgštingumas (pH). Kuomet jis pasiekia kritinę ribą (pH = 5,5), emalis pradeda tirpti ir vystosi dantų ėduonis. Streptococcus mutants gaminami polisacharidai skatina apnašų susidarymą ir plitimą. Priešingai nei kiti burnos mikroorganizmai, šios bakterijos gali išgyventi rūgščioje terpėje.
  • Lactobacilli, kitaip laktobacilos arba pieno rūgšties bakterijos, greitina ėduonies vystymąsi. Besidaugindamos jos tiesiogiai pažeidžia danties struktūras. Pieno rūgšties bakterijos prisitvirtina burnos vietose, kuriose vyrauja žemas pH, t. y. šalia apnašų sankaupų. Laktobacilos, kitaip nei Streptococcus mutants, nesugeba pačios prisitvirtinti prie danties paviršiaus, todėl kaupiasi tam palankiose vietose: dantų vagelėse ir duobelėse, ėduonies pažeistose ertmėse ir panašiai. Šias vietas sunkiau prižiūrėti, todėl dantų kariesas (ėduonis) pirmiausiai vystosi būtent čia.

Siekiant išvengti tokios ligos arba pristabdyti jos eigą, labai svarbi tinkama asmeninė ir reguliari burnos higiena odontologo kabinete. Daugiau apie pastarąją galite sužinoti čia.

Dantų karieso simptomai

Dantų ėduonis atpažįstamas iš tokių simptomų kaip:

  • dantų skausmas,
  • patamsėjusi jų spalva,
  • emalio trupėjimas,
  • suminkštėję dantų audiniai,
  • jautrumas kaklelio srityje.

Pastebėjus, kad vystosi kariesas gydymas turėtų būti atliekamas nedelsiant. Tai gali padėti užkristi kelią rimtesnėms odontologinėms problemoms.

Dantų karieso gydymas

Šios ligos gydymas dažniausiai susideda iš kelių etapų: pirmasis iš jų – karieso atsiradimą lėmusių veiksnių nustatymas ir prevencija. Tai apima paciento dantų priežiūros įpročių ir pašalinių ligų įvertinimą. Taip pat stengiamasi išsiaiškinti skausmo dažnį, pobūdį, trukmę ir jį sukeliančius dirgiklius.

Tuomet atliekama klinikinė apžiūra, įvertinama dantų būklė ir parenkamas tinkamiausias gydymo būdas. Jos metu naudojamos tokios papildomos priemonės kaip veidrodėlis, šviesos šaltinis ir dentalinė adata.

Kariozinis židinys įvertinimas atsižvelgiant į:

  • dėl danties demineralizacijos atsiradusius pokyčius,
  • emalio skaidrumą,
  • danties spalvos pokyčius,
  • kietojo danties audinio būklę.

Apžiūros metu danties paviršius būtinai izoliuojamas nuo seilių ir džiovinimas oro srove. Naudojant šviesos šaltinį, atidžiai apžiūrimas kiekvienas dantis.

Tam, kad dantų kariesas (ėduonis) būtų sėkmingai sustabdytas, reikalingas profesionalus gydymas. Sudarant jo planą įvertinami tokie aspektai kaip:

  • kariozinio pažeidimo apimtis ir vieta,
  • burnos higiena ir periodonto būklė,
  • kariesą lemiantys rizikos veiksniai,
  • sąkandis,
  • paciento amžius,
  • esamų dantų restauracijų būklė,
  • funkcinis ir estetinis gydymo poreikis.

Jei dantų ėduonis nėra įsisenėjęs, jo gydymas nesudėtingas, neskausmingas ir leidžia pasiekti ilgalaikius rezultatus. Jos metu pašalinami pažeisti audiniai, atkuriamas danties vientisumas, funkcija ir estetinė išvaizda. Danties plombavimui naudojamos medžiagos, atitinkančios natūralią jo spalvą.

Kaip išvengti dantų karieso (ėduonies)?

Padėti išvengti šios ligos gali subalansuota mityba, kurioje gausu vitaminų ir baltymų. Patariama valgyti pakankamai daržovių ir vaisių, taip pat rinktis mažo rūgštingumo produktus, žuvį, neriebią mėsą. Rekomenduojama vengti daug cukraus ir kitų saldiklių turinčio maisto.

Dantys turėtų būti valomi ne rečiau nei du kartus per dieną – ryte ir vakare (esant poreikiui, ir dažniau). Tinkama asmeninė burnos higiena apima ir tarpdančių, liežuvio valymą, kur taip pat kaupiasi bakterijos. Šios ligos gali padėti išvengti ir reguliariai odontologo kabinete atliekama profesionali burnos higiena.

Norėdami užtikrinti gerą savo vaikų dantų būklę, tėveliai tuo turėtų pradėti rūpintis jau nuo pirmųjų mažylio gyvenimo metų. Taisyklingi burnos higienos ir mitybos įpročiai ateityje gali padėti išvengti rimtesnių odontologinių problemų.

Dažniausi mitai, susiję su dantų ėduonimi

Dantų kariesas (ėduonis) vis dar apipintas įvairiais mitais. Kai kurių jų atsiradimą lėmė maisto pramonė, o kai kurių – paprasčiausias žinių stygius:

  • Kramtomoji guma saugo dantis. Dažniausiai joje būna saldiklių ar cukraus, kuris gali būti kenksmingas dantims. Todėl piktnaudžiauti kramtomąja guma nerekomenduojama.
  • Ėduonį lengva atpažinti. Visgi pakankamai dažnai žmonės nejaučia, kad turi tokią problemą, kol nepasilanko pas odontologą. Reguliariai atliekama profesionali burnos higiena gali padėti laiku pastebėti dantų karieso (ėduonies) užuomazgas ir užkristi kelią jo vystymuisi.
  • Kartą išgydytas dantis daugiau nebeges. Tai, jog pažeistas dantis buvo kartą išgydytas, nereiškia, jog jis daugiau nebeges. Siekiant ilgalaikių rezultatų, būtina skirti pakankamai dėmesio asmeninei burnos higienai ir reguliariai lankytis odontologo kabinete.
  • Kuo daugiau dantų pastos, tuo geriau. Toli gražu tai nėra tiesa. Ant šepetuko pakanka vos žirnio dydžio dantų pastos. Per didelis jos kiekis nesuteikia geresnio efekto, be to, išauga pastos nurijimo rizika, kas nėra gerai.

Tik iš pirmo žvilgsnio dantų ėduonis gali pasirodyti nerimta problema. Iš tiesų vos tik pastebėjus pirmuosius jo simptomus, rekomenduojama apsilankyti pas odontologus. Jie kruopščiai įvertina burnos ertmės būklę ir paskiria atitinkamą gydymą, kuris gali padėti išvengti rimtesnių dantų problemų ateityje. Ieškote patikimų specialistų, kurie pasirūpintų sveika ir estetiška Jūsų šypsena sostinėje? Tuomet „Ozo“ odontologijos klinika Vilniuje – dėmesio vertas pasirinkimas.