Bruksizmas (griežimas dantimis) – kaip jį gydyti?

Griežimas dantimis (bruksizmas) – opi ir labai rimta problema, nes sukelia nemažai nemalonių pojūčių. Dėl griežimo dantimis naktį, rytais žmonės jaučia kramtomųjų raumenų, galvos, ausų skausmą. Kramtymas gali tapti nemalonus, o dantys – jautresni šalčiui. Taip pat šią problemą turinčių žmonių liežuviuose gali atsirasti nemalonūs ir skausmingi dantų įspaudai. Reaguodama į problemos rimtumą, „Ozo“ klinika nori su jumis pasidalinti žiniomis, kurios gali padėti kovoti su šiuo ydingu įpročiu.

Bruksizmas – kas tai?

Bruksizmas – tai stiprus dantų sukandimas arba griežimas. Tyrimų duomenimis, daugiau nei 70 % griežimo atvejų sukelia stresas ir nerimas. Tačiau be šių išvardintų priežasčių yra ir keletas kitų, kurios taip pat prisideda prie bruksizmo. Jomis gali būti:

Griežimas dantimis arba bruksizmas neretai yra pasekmė kai kurių vaistų, ypač antidepresantų, antipsichozinių bei psichotropinių medikamentų. Žandikaulio problemos, tokios kaip okliuzinis žandikaulio neatitikimas, kuomet sąkandis netaisyklingas, taip pat padidina sutrikimo riziką.

Dažnai sąkandžio problemos atsiranda netekus danties arba jeigu vienas ar keli dantys yra netiesūs. Gera žinia – tokio tipo dantų griežimas gali būti pagydomas sutvarkant žandikaulio sąkandžio neatitikimus. Be to, besaikis alkoholio vartojimas, nervų sistemos veikimą slopinančios medžiagos ir, žinoma, nikotino vartojimas – visa tai padidina tikimybę kentėti nuo griežimo dantimis.

Dantų griežimas naktimis

Bruksizmas gali pasireikšti tiek suaugusiems, tiek vaikams, tačiau dažniausiai pasireiškia 25–44 metų amžiaus žmonėms. Įprastai šis veiksmas vyksta naktį, miego metu, kai sąmonė nėra veiksni. Nevalingas, ritmiškas griežimas dantimis miegant pasireiškia neįprastais apatinio žandikaulio judesiais. Dėl šių judesių dantys trinasi vienas į kitą skirtingais kramtomaisiais paviršiais, taip sukurdami girgždantį garsą. Bruksizmą sunku atpažinti, nes tai nesąmoningai atliekamas veiksmas. Keli požymiai, išduodantys bruksizmą:

  • kramtomųjų audinių linijos suvienodėjimas;
  • suskilę, klibantys dantys;
  • galvos, žandikaulio, kaklo, veido skausmas;
  • nudėvėtas emalis;
  • vidinių skruostų pusių pažeidimas;
  • padidėjęs jautrumas šalčiui.

Didžioji dalis net nežino, kad naktį griežia dantimis. Dažniausiai apie šį sutrikimą pasako artimieji, išgirdę griežimo garsus, arba gydytojai odontologai, radę žymių. Negydomas bruksizmas gali sukelti rimtas sveikatos problemas. Dėl ilgalaikių, nevalingų žandikaulio judesių nudyla kramtomieji audiniai, netgi gali sulūžti dantų protezai. Ilgainiui dantys gali pakeisti padėtį. Pažeidus dantis suprastėja kramtymo funkcija, todėl gali sutrikti virškinimo sistema.

Atsižvelgiant į tai, svarbu, kad bruksizmas būtų laiku diagnozuotas. Kitu atveju gali būti reikalingas dantų protezavimas ar net rovimas. Tad, jeigu išgirdote, kad artimas žmogus griežia dantimis miegant, nedelskite ir informuokite jį apie tai. Anksčiau diagnozuotas sutrikimas leis greičiau atstatyti padarytą žalą.

Bruksizmo gydymas

Deja, tačiau specifinio gydymo vaistais nėra. Tačiau skirtingais gydymo metodais galima sumažinti griežimą, skausmą ir kiek įmanoma – išvengti pažeidimų. Yra daugybė veiksmų, kuriais galima sumažinti griežimą ir išvengti rimtesnių sveikatos problemų. Keli jų:

  • pastebėti streso ir nerimo šaltinį;
  • prieš miegą vengti alkoholio, kofeino vartojimo;
  • eiti miegoti tuo pačiu metu;
  • pasirūpinti tinkama dantų priežiūra ir stebėti jų pokyčius;
  • valgyti maistingą, sveiką maistą.

Stenkitės pastebėti, kas kelia didžiausią stresą ir išmokite jį suvaldyti. Klausykite muzikos, užsiimkite mėgstama veikla, svarbus ir fizinis aktyvumas. Žinoma, sveika mityba – neatsiejama nuo geros savijautos, todėl į maisto racioną įtraukite kuo daugiau daržovių.

Paūmėjus bruksizmui, vizitai pas odontologą – neišvengiami. „Ozo“ klinikoje dirbantys profesionalai įvertins kiekvieną individualų atvejį ir pateiks išsamią gydymo eigą. Norint sugrąžinti įprastą natūralių audinių anatomiją, gali prireikti ne tik medicininių priemonių, bet ir specialių procedūrų.

Kapos nuo griežimo dantimis

Bruksizmo kapos – tai apsauginės plokštelės, skirtos apsaugoti dantis nuo dilimo. Specialistai kapą rekomenduoja užsidėti prieš miegą, kai griežimas dantimis tampa nevalingas. Be to, bruksizmo kapos stabilizuoja sąkandį, sutvirtina dantis ir paskirsto krūvį, kuris tenka dantims griežimo proceso metu.

Kartais nešioti kapą reikia ir dieną, pavyzdžiui, intensyviai sportuojant. Atliekant tam tikrus fizinius pratimus, dažnai nevalingai sukandami dantys. Stiprus sukandimas taip pat dilina dantis ir netgi gali suskaldyti plombas. Kartais, siekiant efektyvios natūralių audinių apsaugos, bruksizmo kapos gaminamos abiem žandikauliams.

Nudilusių dantų atstatymas

Nuolatinis, nevalingas dantų griežimas naktimis (bruksizmas) ir sukandimas dienos metu negrįžtamai paveikia natūralius dantis. Nudilimas gali būti kelių laipsnių:

  • pažeistas emalis;
  • atidengtas antras danties audinys – dentinas;
  • nudilinta didžioji dalis kramtomųjų paviršių.

Bruksizmo gydymas priklauso nuo nudilimo laipsnio. Esant nedideliam nudilimui, naudojamos plombos, kurių savybės itin artimos natūraliam emaliui ir turi mažą nusidėvėjimo koeficientą. Protezavimas reikalingas tada, kai yra atidengtas dentinas ir kai yra nudilinta didžioji dalis kramtomųjų audinių:

  1. Pirmuoju atveju ant pažeisto danties cementuojamos dantų laminatės arba keramikos užklotai, kuriais atkuriama natūrali audinio struktūra. Šiai procedūrai reikalingas minimalus šlifavimas arba užtenka tik paviršiaus pašiurkštinimo.
  2. Antruoju atveju, kai paviršiaus pažeidimas yra labai šiurkštus, sąkandis atstatomas vainikėliais.

Svarbu suprasti, kad nudilusių dantų atstatymas kaina, eiga ir priemonėmis atitinkamai skirsis pagal nudilimo laipsnį. Norėdami greitai ir efektyviai išspręsti dantų griežimo problemą ar gydyti padarinius, kreipkitės į „Ozo“ kliniką. Patyrę odontologai įvertins situaciją ir efektyviai atstatys natūralią dantų struktūrą. Laiku aptikus problemą, galima išvengti ne tik nemalonaus, sunkaus gydymo, bet ir papildomų išlaidų.

Kamuoja dantų griežimas naktimis, o gal tik įtariate bruksizmą ir norite įsitikinti, ar išties turite šią problemą? Neatidėliokite ir susisiekite su „Ozo“ klinikos specialistais jums patogiausiu būdu – telefonu, el. paštu ar žinute socialiniuose tinkluose. Profesionalūs darbuotojai pasiruošę jums padėti ir atsakyti į visus rūpimus klausimus.