Dantų laminatės
Estetiškai atrodanti šypsena – tai, kas puošia kiekvieną. Ji suteikia pasitikėjimo savimi ir leidžia drąsiau bendrauti. Deja, tačiau tuo džiaugtis gali ne visi. Kartais netenkina įgimta dantų spalva ir forma, kai kuriais atvejais diskomfortą sukelia dėl traumos, ligos ar žalingų įpročių atsiradę pokyčiai. Šiuolaikinė odontologija suteikia galimybę šypsotis drąsiai. Pasitelkiant estetinį protezavimą atkuriamas dantų paviršius, todėl jie atrodo sveikai ir patraukliai.
Kada rekomenduojama atlikti estetinį protezavimą?
Procedūra, kurios metu dantų paviršius padengiamas laminatėmis, vadinama estetiniu protezavimu arba mikroprotezavimu (daugiau apie standartinį protezavimą galite sužinoti paspaudę čia). Ji atliekama, kai norima:
- pašviesinti dantų spalvą;
- koreguoti dantų formą;
- panaikinti tarpus tarp dantų;
- atkurti nudilusių ar nuskilusių dantų anatomiją.
Atliekant estetinį protezavimą nepažeidžiami šalia esantys dantys, išgaunamas ypač estetiškas ir ilgalaikis rezultatas.
Kas yra laminatės?
Laminatės (venyrai) – tai labai plonos keraminės plokštelės, tvirtinamos prie priekinio danties paviršiaus. Tam naudojamas specialus cementas.
Kokie dantų laminačių išskirtinumai?
Šių plokštelių storis vidutiniškai siekia vos 0,2–0,5 mm. Dantų laminatės yra pralaidžios šviesai, todėl atrodo itin natūraliai. Dantų paviršiaus atkūrimui naudojamos plokštelės pasižymi ilgaamžiškumu, jos laikui bėgant netamsėja ir nepraranda blizgesio. Pagal poreikius parenkama individualiai labiausiai tinkanti laminačių spalva ir forma. Jos tvirtai sukimba su danties paviršiumi ir yra natūraliai apgaubiamos dantenų.
Kaip ir iš ko gaminamos laminatės?
Laminatės gaminamos laboratorijoje, pasitelkiant moderniausias kompiuterinio skenavimo ir modeliavimo programas. Tai leidžia užtikrinti labai natūralią ir estetišką jų išvaizdą. Plokštelių gamybai naudojamos natūralios medžiagos – porcelianas ir keramika.
Kokie yra laminačių tipai?
Galima išskirti tris pagrindinius dantų restauracijai naudojamų plokštelių tipus:
- CEREC (Chairside Economical Restoration of Esthetic Ceramics) laminatės gaminamos klinikoje kompiuterinio frezavimo būdu. Įprastai jos uždedamos jau pirmojo vizito metu, prieš tai nušlifavus dantis, todėl nereikalingos laikinos laminatės. Nepriklausomai nuo dantų individualumo, šios restauracinės plokštelės dažniausiai būna vienodos.
- Porceliano laminatės gaminamos laboratorijoje. Kiekviena iš tokių laminačių padengiama keramikos sluoksniu, kuris leidžia sukurti natūralių dantų efektą. Siekiant rasti optimalų sprendimą ir matyti galutinį vaizdą prieš uždedant nuolatines laminates, pagaminamos laikinos plokštelės. Kiekviena porceliano laminatė pritaikoma individualiai, todėl prieš jas klijuojant dantis šlifuojamas tik minimaliai.
- Kompozitinės laminatės gaminamos pramoniniu būdu dideliais kiekiais, todėl visos jos yra vienodos. Šiuo atveju nėra gaminamos laikinos laminatės, todėl iš karto po procedūros matomas galutinis rezultatas. Dantis pritaikomas prie kompozitinės laminatės, dėl šios priežasties jis gali būti šlifuojamas daugiau nei naudojant restauracines plokšteles iš porceliano.
Kaip prižiūrėti keramikos laminatėmis protezuotus dantis?
Atlikus estetinį protezavimą, dantų priežiūra išlieka tokia pat, kaip ir prieš tai. Norint išlaikyti sveiką ir patrauklią šypseną, svarbu pasirūpinti kasdiene burnos higiena, t. y. naudoti dantų šepetėlį, tarpdančių siūlą, skalavimo skystį. Taip pat svarbu reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą ir burnos higienistą.
Ar visos dantų laminatės vienodos?
Ne, pagrindinius šių priemonių skirtumus nulemia gamybos būdas (frezavimas, presavimas, sluoksniavimas) ir medžiagos (lauko špato ir leucitu sutvirtinta keramika). Prieš frezavimą dantys nuskenuojami pažangia kompiuterine sistema – taip sukuriamas laminačių modelis. Laminatės gali būti frezuojamos specialia mašina ir sintezuojamos (sukietinamos).
Presavimo būdu gaminamos laminatės pirmiausia išliejamos tada supresuojamos. Atliekant sluoksniavimą, plokšteles sluoksnis po sluoksnio tarsi paveikslą tapo dantų technikas. Tokiu būdu pagamintos keramikos laminatės išsiskiria ypatinga estetika ir individualumu. Jos gali būti itin plonos, todėl atrodo natūraliausiai.
Nuo ko priklauso dantų laminatės kaina?
Tai, jog dantų laminatės kaina yra gana aukšta, lemia keletas priežasčių. Visų pirma, šių plokštelių gamyboje naudojamos itin tvirtos aukštos kokybės medžiagos, kurios leidžia užtikrinti ilgaamžį rezultatą.
Antra – laminačių gaminimas reikalauja ypatingo atidumo ir kruopštumo. Geriausių savo srities specialistų sukurtos restauracinės plokštelės atrodo labai natūraliai ir estetiškai. Įvertinus estetinio plombavimo privalumus, dantų laminatės kaina atrodo išties patraukli.
Kaip atliekamas dantų laminavimas?
Galima išskirti tokius šios procedūros žingsnius:
- Konsultacija. Jos metu aptariami paciento poreikiai, sudaromas gydymo planas, detaliai ištiriami dantys. Odontologas įvertina bendrą dantų būklę ir galimybes atlikti dantų laminavimą. Jeigu dėl tam tikrų priežasčių ši procedūra negalima, specialistas parekomenduoja kitus sprendimo būdus. Prieš protezavimą atliekamas pavaškavimas – sukuriamas būsimų laminačių vaizdas, kurį pacientui galima pamatuoti ant esamų dantų.
- Dantų paruošimas. Pirmiausia nušlifuojama maždaug 0,3–0,5mm jų priekinio paviršiaus – tai atliekama vietinėje nejautroje, todėl nejausite jokio skausmo (kai norima keisti tik dantų spalvą, šio etapo gali ir nereikėti). Paruošus dantų paviršių, nuimami atspaudai, pagal kuriuos technikų laboratorijoje gaminamos laminatės. Priklausomai nuo planuojamo laminuoti dantų skaičiaus, procedūra gali trukti nuo 1 iki 3 valandų. Kol gaminamos ilgalaikės plokštelės, pacientui uždedamos laikinos frezuotos laminatės, kurios yra tikslios ir estetiškos.
- Laminačių gamyba. Kiekviena restauracija gaminama individualiai technikų laboratorijoje (įvertinant reikiamą jų formą, spalvą, blizgesį), procesas trunka iki 10 dienų. Kol atliekama gamyba, pacientui uždedamos laikinos laminatės.
- Laminačių uždėjimas. Jos klijuojamos specialiu cementu. Ši procedūra labai preciziška, reikalaujanti atidumo ir kruopštumo – laminatės cementuojamos po vieną. Cementas sukietinamas apšvietus specialia lempa, kas leidžia išgauti maksimaliai gerą rezultatą.
Galutiniam rezultatui pasiekti dažniausiai pakanka dviejų vizitų pas odontologą.
Kokie laminačių privalumai?
Pagrindiniai dantų laminačių privalumai:
- Ypač estetiška ir natūrali išvaizda. Dantų laminatės gaminamos iš šviesai pralaidžios medžiagos, todėl jomis restauruoti dantys atrodo labai estetiškai ir natūraliai. Be to, laikui bėgant šios plokštelės nepraranda patrauklios išvaizdos.
- Patvarumas ir ilgaamžiškumas. Laminatės yra ypač tvirtos ir ilgaamžiškesnės nei plombos.
- Danties audinių tausojimas. Prieš klijuojant tokias restauracines plokšteles reikalingas tik minimalus (iki 1 mm) danties paviršiaus šlifavimas. Tai leidžia garantuoti ne tik estetišką vaizdą, bet ir danties audinių išsaugojimą.
- Neskausminga ir greita procedūra. Estetinis protezavimas nesukelia jokių nemalonių pojūčių ir yra viena iš mažiausiai invazinių odontologinių procedūrų. Įprastai galutiniam rezultatui pasiekti užtenka vos 1–2 vizitų pas odontologą.
- Saugumas. Iš natūralių medžiagų gaminamos restauracinės plokštelės yra puikiai toleruojamos žmogaus organizmo.
- Individualumas. Laminatės gaminamos kiekvienam pacientui individualiai, atsižvelgiant į jo dantų formą ir dydį.
Estetinis protezavimas, kurio metu naudojamos laminatės, leidžia pacientams džiaugtis patraukliai atrodančia šypsena.
Ar praėjus tam tikram laikui reikalinga laminačių korekcija?
Kaip ir natūralūs dantys, laminatės turi būti tinkamai prižiūrimos, t. y. kasdien valomos šepetėliu ir pasta, taip pat būtina reguliariai atliekama profesionali burnos higiena. Papildomai koreguoti laminačių nereikia.
Ar laminatės gali būti dedamos ant apatinių dantų?
Taip, šios porcelianinės plokštelės gali būti klijuojamos ir ant viršutinių, ir ant apatinių dantų.
Ar atliekant estetinį protezavimą galima ištiesinti kreivus dantis?
Laminatės dantų netiesina, tačiau jomis galima koreguoti priekinių dantų formą.
Ar galima laminates dėti ant estetiškai plombuotų dantų?
Laminatės dedamos tik ant natūralaus danties paviršiaus. Todėl prieš atliekant estetinį protezavimą plomba turi būti pašalinama.
Kuo estetinis protezavimas skiriasi nuo estetinio plombavimo?
Estetinis protezavimas, kurio metu naudojamos laminatės, pakankamai dažnai painiojamas su estetiniu plombavimu, tačiau tai dvi skirtingos procedūros:
- Laminatėmis restauruojami nuskilę, nudilę ar natūralią spalvą praradę dantys. Estetinis protezavimas gali būti atliekamas ir tuomet, kai norima pakoreguoti netaisyklingos formos dantis ar panaikinti tarp jų esančius tarpus. Ši procedūra puikiai tinka suaugusiesiems.
Laminatės garantuoja ilgaamžį ir itin estetišką rezultatą, kuris įprastai matomas jau po dviejų vizitų. Be to, nereikalingas nuolatinis plokštelių atnaujinimas.
- Estetinis plombavimas padeda atkurti anatominę danties struktūrą, parenkant idealiai tinkančią jo formą, spalvą, kryptį ir dydį. Ši procedūra gali būti taikoma įvairiais atvejais, pavyzdžiui, dėl tam tikrų priežasčių praradus danties audinius, jaučiant nepasitenkinimą dantų spalva ar siekiant panaikinti tarpus tarp dantų. Estetinis plombavimas gali būti atliekamas bet kokio amžiaus pacientams.
Lyginant su estetiniu protezavimu, ši procedūra nesuteikia tokių ilgalaikių rezultatų. Be to, reikalingas nuolatinis plombų atnaujinimas ir speciali priežiūra. Nepaisant to, estetinis plombavimas yra labiausiai danties audinius tausojanti procedūra. Atliekant ją, naudojamos saugios ir žmogaus organizmo gerai toleruojamos medžiagos. Be to, estetinis plombavimas yra palyginus nebrangus.
Domina estetinis protezavimas? Kreipkitės į „Ozo“ estetinės odontologijos ir implantologijos klinikos specialistus – jie pasiruošę padėti. Džiaukitės nepriekaištinga šypsena ir pasitikėkite savimi!