Paslaugos

Periodontologija

Periodonto ligomis serga daugelis vaikų ir suaugusiųjų. Dantenų paburkimas, kraujavimas valant dantis – pirmieji periodonto ligų požymiai. Periodonto ligų yra daug. Tačiau dažniausios – gingivitas ir periodontitas. Gingivitas – tai dantenų uždegimas, kuris negydomas gali pasiekti kaulą ir peraugti į periodontitą, sunkiau pastebimą ligą, kuri gali progresuoti lėtai, kol pradės judėti dantys. Periodontitas ne tik darko šypseną, bet ir didina širdies infarkto tikimybę bei priešlaikinį gimdymą besilaukiančioms moterims.

Kokios periodontologijos – dantenų ir žandikaulio profilaktikos bei gydymo procedūros atliekamos OZO estetinės odontologijos ir implantologijos klinikoje?

  • Profesionali burnos higiena;
  • Dantenų recesijos gydymas;
  • Kiuretažas – giluminis dantenų kišenių išvalymas;
  • Gingivektomija – operacija, kurios metu pašalinamos išvešėjusios, uždegimo pažeistos dantenos;
  • Danties vainiko prailginimo operacija;
  • Dantenų lopo operacija;
  • Dantenų plastika.

Kuo skiriasi dažniausios periodonto ligos – gingivitas nuo periodontito?

Gingivitas – tai dantenų uždegimas, kuris negydomas gali pasiekti kaulą ir peraugti į periodontitą. Tai kur kas rimtesnė uždegiminė liga. Jos metu susiformuoja didelės dantenų „kišenės“, kuriose tarp dantenų ir dantų kaupiasi bakterijos. Jos gali sukelti uždegimą ir bakterijomis užkrėsti visus dantis.

Periodontitui lėtai progresuojant kaulas ir jungiamasis audinys, laikantis dantį, ima irti. To pasekmėje dantys ima klibėti ir galiausiai iškrenta. Šie pokyčiai negrįžtami, todėl labai svarbu periodontitą nustatyti ankstyvojoje jo stadijoje.

Kokios pagrindinės periodonto ligų priežastys?

Pagrindinė periodonto ligų priežastis – dantų apnašos ir akmenys. Dantų akmenys susiformuoja sukietėjus minkštosioms dantų apnašoms. Dantų akmenys nenuvalomi šepetėliu. Tą turi padaryti specialistas. Nenuvalyti akmenys gali sukelti dantenų uždegimą, o šis nulemti dantų klibėjimą bei jų iškritimą.

Periodonto ligas sukelia ir nepakankama burnos higiena, rūkymas. Stresas, mitybos sutrikimai, paveldimumas ir hormoniniai organizmo pokyčiai kaip nėštumas ar menopauzė taip pat gali turėti įtakos periodonto ligų atsiradimui.

Kokiame amžiuje pasireiškia periodonto ligos?

Periodonto ligos gali pasireikšti bet kuriame amžiuje. Tyrimai skelbia, kad beveik pusei vyresnių nei 18 metų žmonių pasireiškia preidonto ligų požymiai.

Kokie pagrindiniai periodonto ligų požymiai?

Dantenų kraujavimas, paraudimas, pūliavimas, jautrumas ar skausmingumas, nemalonus burnos kvapas, besivystantis dantų paslankumas ar net iškritimas – tai pagrindiniai periodonto ligų požymiai.

Kada reiktų kreiptis į specialistą?

Jei valydami dantis pastebėjote dantenų kraujavimą,  nedelsdami  atvykite į odontologijos kliniką.

Kaip gydomos periodonto ligos?

Periodonto ligų gydymas priklauso nuo pažeidimų lygio.  Pirmiausia, būtina profesionali burnos higiena –akmenų ir apnašų nuvalymas,  taisyklingas dantų valymas namuose ir skalavimai antiseptiniais tirpalais.

Jei periodonto susirgimai labiau pažengę gali prireikti giluminio dantenų kišenių išvalymo (kiuretažo), lopo operacijos, kaulinių defektų atstatymo kaulo pakaitalais ar dantenų recesijų gydymo.

Sergant periodonto ligomis padidėja aterosklerozės, insulto, infarkto rizika. Negydomos periodonto ligos gali sukelti ne tik rimtų sveikatos sutrikimų, bet nėščioms moterims sukelti ir priešlaikinį gimdymą.

Ar giluminio kiuretažo procedūra skausminga?

Gydant labiau pažengusius periodonto susirgimus taikomas giluminio kiuretažo gydymas. Procedūros metu taikoma vietinė nejautra, todėl skausmo nejusite.

Procedūros metu gydytojas odontologas pašalina dantų akmenis, nupoliruoja dantų ir šaknų paviršius, pašalina uždegimo pažeistas dantenas. Kartais po giluminio dantenų kišenių išvalymo dantys kurį laiką būna jautresni. Dantų jautrumas išnyksta praėjus 2-3 savaitėms po procedūros. Giluminio kiuretažo procedūra padeda sumažinti ar net visiškai panaikinti dantenų kraujavimą, jautrumą.

Po šio gydymo OZO estetinės odontologijos ir implantologijos specialistai patars, kokias burnos higienos priemones naudoti namuose.

Kai kišenių gylis siekia daugiau nei 5 mm, giluminis kiuretažas gali nebepadėti. Tuomet taikomas chirurginis dantenų gydymas.

Kada taikoma gingivektomija?

Sergant sunkesnėmis periodonto ligų formomis atliekama gingivektomija. Šios procedūros metu chirurgiškai pašalinamos uždegimo pažeistos dantenos.

Operuojant naudojamas skalpelis, elektrochirurgijos instrumentai arba lazeris. Procedūra atliekama panaudojus vietinę nejautrą, todėl skausmo nejusite.  Operacija trunka trumpai – nuo kelių minučių iki valandos. Po operacijos dantenos paprastai visiškai sugyja per du mėnesius.  Po gingivektomijos procedūros dantenų kišenės sumažėja, jas lengviau prižiūrėti ir išvalyti.

Gingivektomija padeda ir norint pagražinti šypseną. Kai kurie vaistai ir ligos sukelia dantenų peraugimą ir jos neatrodo estetiškai, trukdo kramtyti bei kalbėti. Gingivektomija taikoma ir tais atvejais, kai šypsantis po viršutine lūpa matosi ne tik dantys, bet ir dantenos. Dantenų plastikos operacijos padeda pasiekti, kad šypsena būtų graži, o dantenos atrodytų natūraliai ir sveikai.

Kokios kitos operacijos atliekamos gydant periodonto ligas?

Klinikinis danties vainiko prailginimas arba šaknies iškėlimo operacija reikalinga tuomet, kai danties kietieji audiniai yra suirę ar pernelyg išvešėjusios dantenos trukdo kokybiškam danties protezavimui. Operacijos metu apnuoginama danties šaknis ir pakeičiama kaulo apimtis apie ją.

Operacijos metu siekiama atidengti daugiau sveiko danties audinio virš dantenų. Taip pat siekiama, kad danties vainikėlis apgaubtų kuo daugiau sveikų danties kietųjų audinių bei suteikti dantenoms natūralią formą.

Dantų lopo operacija atliekama kai periodontito stadija yra stipriai pažengusi. Operacijos metu atkeliamas tam tikras dantenų sluoksnis – lopas ir pašalinami smarkiai uždegimo pažeisti, suirę dantenų audiniai. Procedūros metu kartais tenka chirurgiškai suformuoti dantenas bei kaulą naudojant kaulo pakaitalus.

Dantų lopo operacija atliekama naudojant vietinę nejautrą.  Operacija trunka maždaug per 1-3 valandas. Po operacijos paskiriami nuskausminamieji, antibiotikai. Siūlės yra išimamos po 7-10 dienų.

Danties klinikinio vainiko prailginimo, dantų lopo operacijas gali atlikti tik profesionalūs gerai apmokyti burnos chirurgai. OZO estetinės odontologijos ir implantologijos klinikos specialistai garantuoja, kad visos procedūros bus atliktos kokybiškai, efektyviai ir neskausmingai.

Po šių operacijų pacientai privalo griežtai laikytis gydytojų nurodymų ir palaikyti idealią burnos higieną.  Tai garantuos greitesnį gijimą bei apsaugos nuo atsinaujinančių periodonto ligų.