Dantų gydymas su sedacija
Dantų gydymas su sedacija – medikamentų sukeltu sąmonės slopinimu – padeda pacientui procedūros metu atsipalaiduoti. Sedacija vaikams – itin geras būdas jų baimei ir galimam skausmui sumažinti. Panašus yra ir visiškai saugus vaikų dantų gydymas su narkoze, po kurios jie labai lengvai ir greitai atsigauna. „Ozo“ klinika – viena iš nedaugelio Lietuvoje veikiančių odontologijos klinikų, kuri turi teisę atlikti intraveninę sedaciją ir bendrinę nejautrą. Taigi, čia gali būti atliekamas dantų gydymas su sedacija, narkoze. Plačiau apie jį pasakojame šiame įraše.
Vaikų dantų gydymas su sedacija
Sedacija vaikams padeda jaustis ramiau, sumažinti baimę ir nerimą. Be to, naudojant šį metodą, odontologas gali atlikti būtinus veiksmus vaikui nejaučiant skausmo ar diskomforto. Tai gali būti ypač naudinga mažiesiems, kurie bijo odontologinių procedūrų arba turi specialių poreikių, dėl kurių sunku ilgą laiką sėdėti ramiai. Taip pat sedacijos taikymas gali padėti sumažinti sužeidimų riziką atliekant odontologines procedūras, nes mažasis pacientas būna ramus ir nejudrus. Apskritai, tai būdas užtikrinti, kad vaikai saugiai ir patogiai gautų reikiamą odontologinę priežiūrą.
Sedacija suaugusiems pacientams
Sedacijos taikymas gali būti naudingas suaugusiesiems, kurie jaučia nerimą ar baimę dėl dantų gydymo, turi žemą skausmo slenkstį arba tiems, kuriems reikia atlikti didelės apimties ar sudėtingą dantų gydymą. Sedacija suaugusiems pacientams gali būti taikoma įvairiomis formomis, atsižvelgiant į jų poreikius ir pageidavimus.
Vienas iš pagrindinių šio metodo privalumų yra patogesnis ir mažiau įtemptas gydymas, leidžiantis žmogui gauti reikiamą priežiūrą, nepatiriant didelio diskomforto ar nerimo. Taip pat dantų taisymas su narkoze, sedacija gali būti naudingas suaugusiesiems, kuriems sunku ramiai sėdėti ilgesnį laiką arba kurie turi sveikatos sutrikimų, dėl kurių odontologinės procedūros tampa sudėtingesnės.
Sedacijos tipai
Atsižvelgiant į paciento poreikius ir procedūros sudėtingumą, „Ozo“ odontologijos klinikoje taikomi šie sąmonės slopinimo / anestezijos būdai:
- peroralinė sedacija;
- intraveninė sedacija (pacientas nemiega, bet yra atsipalaidavęs, nejaučia baimės, arba miegas yra toks, iš kurio lengvai pabundama);
- bendrinė (intubacinė) nejautra (vadinamoji narkozė, kai pacientas užmigdomas ir pabunda po procedūros).
Taikant šiuos sąmonės slopinimo būdus, suaugusių asmenų ir vaikų dantų gydymas su sedacija, narkoze tampa visiškai saugus ir nekeliantis diskomforto. Viso gydymo metu pacientu rūpinasi patyręs gydytojas anesteziologas.
Pirmosios rūšies sedacija mūsų klinikoje dažniausiai taikoma vaikams. Sedacija vaikams atliekama geriamų vaistų dozę apskaičiuojant atsižvelgus į vaiko svorį, o jų poveikis prasideda po maždaug 15–30 min. Vienos peroralinės sedacijos metu galima išgydyti 1–2 dantukus, nes efektyvaus darbo trukmė yra apie 30–40 minučių.
Vaikų dantų taisymas su sedacija tampa paprastesnis. Esant teigiamam sedacijos poveikiui, vaikas būna ramus, apsvaigęs, mieguistas, svirduliuoja, nejaučia baimės. Po procedūros gali netgi neprisiminti, kas vyko arba apie patirtą gydymą išlaikyti teigiamus prisiminimus.
Pagrindinis šio sedacijos tipo trūkumas tas, kad pats vaistų išgėrimas negarantuoja odontologinio gydymo sėkmės. Išlieka tikimybė, kad vaikui gydymas ir jo sukeliami pojūčiai bus nepriimtini, todėl galima priešiška vaiko reakcija. Tokiu atveju siūloma taikyti bendrinę nejautrą.
DUK
Ką reikia žinoti prieš peroralinę sedaciją?
Suaugusiųjų sedacijai ir vaikų dantų gydymui su narkoze (gilesnei sedacijai vaikams) reikia tam tikro pasiruošimo. Prieš procedūrą negalima valgyti 6 val., gerti – 2 val. Jei pacientas vartoja vaistus, apie tai reikia pasakyti gydytojui, atliekančiam peroralinę sedaciją. Reikia dėvėti patogius drabužius. Jei pacientas susirgo peršalimu, skauda gerklę, kosti, karščiuoja, skauda pilvą ar susirgo kita ūmia liga, prašome paskambinti į registratūrą ir apie tai pranešti. Tokiais atvejais dantų gydymas su sedacija negali būti atliekami.
Ką reikia žinoti po sedacijos?
Po procedūros galima gerti. Geriau tai daryti dažniau, bet po truputį, stebint, ar nepykina. Valgyti galima maždaug po 2 valandų, praėjus sedacijos ir vietinės nejautros (dalies veido, lūpos aptirpimo) poveikiui. Valgyti geriau minkštą, lengvai virškinamą maistą – košę, jogurtą, bananus. Vartokite gydytojo paskirtus vaistus.
Jei vaikui skauda, vartokite ibuprofeno arba paracetamolio suspensiją. Nors suaugusiųjų ir vaikų dantų gydymas su narkoze ar švelniau seduojant yra visiškai saugus, jei vis dėlto sedacija Jums ar Jūsų vaikams sukėlė neįprastų problemų, nedelsdami skambinkite į klinikos registratūrą. Ne darbo metu kreipkitės į budinčią gydymo įstaigą.
Negalima leisti vaikui važinėtis dviračiu, laipioti, bėgioti 24 val. po sedacijos. Tą dieną neveskite vaiko į darželį / mokyklą – tegul pailsi namuose.
Kam gali būti taikoma peroralinė sedacija?
Dantų gydymas su sedacija taikomas vaikams, kurie bijo dantų gydymo procedūrų.
Kam negali būti taikoma peroralinė sedacija?
Turintiems jautrumą (alergiją) benzodiazepinams, sergantiems tam tikromis centrinės nervų sistemos ligomis, taip pat sergantiems ūmia infekcija (sloga), karščiuojantiems. Sedacijos taikymas nerekomenduojamas dantų gydymui motyvacijos neturintiems, linkusiems į isterines reakcijas vaikams. Peroralinė sedacija vaikams nerekomenduojama ir labai mažiems, iki 2–2,5 metų vaikams.
Ar peroralinė sedacija yra saugi procedūra?
Šis sedavimas, kaip ir vaikų dantų taisymas su narkoze, yra saugus, jei paisoma vaiko amžiaus ir svorio ypatumų, tačiau rizikos visuomet yra. Kai sedaciją atlieka patyręs gydytojas licenciją turinčioje įstaigoje, tokioje kaip „Ozo“ klinika, sedacijos rizika minimali, o atsiradusios problemos tuoj pat gali būti profesionaliai išspręstos.
Intraveninės sedacijos metu pacientui vaistai leidžiami į veną. Ji sumažina baimę. Dantų gydymas su sedacija (narkoze) lemia, jog pacientas nejaučia nerimo, įtampos, baimės, nesijaudina dėl vykstančios procedūros, nors nemiega arba lengvai snaudžia, jį galima lengvai pažadinti. Naudojamų vaistų poveikis prognozuojamas, dozavimas tikslus, todėl šis sedacijos tipas yra efektyvesnis suaugusiems.
Sedacija suaugusiems žmonėms ir vaikams palaikoma tokio gylio, kad būtų ne tik pasiekta komfortabili paciento būsena, tačiau ir užtikrinamas patogus darbas gydytojui odontologui ar chirurgui.
Intraveninės sedacijos metu sekamas kvėpavimas, širdies veikla, kraujospūdis. Pacientas gali visiškai neprisiminti buvusios procedūros arba prisiminti ją neaiškiai. Reikalingas lydintis asmuo, galintis parvežti pacientą namo.
Suaugusiųjų bei vaikų dantų gydymas su narkoze rekomenduojamas:
- dėl didelio baimės jausmo;
- kai pacientas yra nepakantus skausmui;
- kai reikalingas sudėtingas ir ilgiau trunkantis odontologinis gydymas;
- kai patiriamas stiprus pykinimas.
Yra atvejų, kada intraveninis dantų gydymas su sedacija neatliekamas.
Kada ir kam intraveninė sedacija neatliekama?
- nėščiosioms;
- jei žinoma alerginė reakcija į bendrinėje nejautroje naudojamus medikamentus (jei tai žinote, privaloma informuoti anesteziologą-reanimatologą);
- dėl ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos;
- kai yra alergijos ar bronchinės astmos paūmėjimas;
- sunkios, dekompensuotos somatinės būklės atveju (ryškus širdies, kvėpavimo funkcijos, kepenų funkcijos nepakankamumas).
Kas yra bendrinė nejautra?
Bendrinė nejautra, kitaip tariant, suaugusiųjų ir vaikų dantų gydymas su narkoze, yra kontroliuojama būsena, sukeliama anestetikais. Pacientas miega ir nejaučia jokio skausmo, todėl dantų gydymas su lengva ar gilesne sedacija – sklandus procesas.
Pabaigus dantų gydymą, anestetikų tiekimas sustabdomas ir pacientas atsibunda. Bendrinės nejautros metu paciento būklę stebi ir jos stabilumą užtikrina gydytojas anesteziologas reanimatologas, yra stebimas širdies darbas, arterinis kraujospūdis, deguonies koncentracija kraujyje.
Kam ir kokios procedūros atliekamos bendrinės nejautros metu?
Kaip ir su sedacija, taip ir su bendrine nejautra Jums gali būti atliktos tokios procedūros:
- pieninių ir nuolatinių dantų gydymas bei plombavimas;
- pieninių ir nuolatinių dantų traukimas;
- vaikų ir ypač jautrių asmenų gydymas;
- didesnės apimties chirurginės procedūros;
- alergiškų vietiniams anestetikams pacientų gydymas;
- pacientų, turinčių protinę negalią, gydymas;
- odontologinių procedūrų kompleksai „Vieno vizito“ programų pacientams.
Kaip pasiruošti gydymui su sedacija arba bendrine nejautra?
Jeigu atliekamas vaikų dantų gydymas su narkoze – gili sedacija vaikams, pritaikoma sedacija arba bendrinė nejautra suaugusiems, tam reikia pasiruošti. Prieš anesteziją*:
- Likus 6 valandoms iki procedūros, negalima valgyti ir gerti.
- Jei per paskutines 14 dienų buvote peršalę, kosėjote, karščiavote ar sirgote – būtinai informuokite gydytoją.
- Sedacija ir narkozė – procedūros, kurioms ruošiantis pageidautina turėti lydintį asmenį.
24 valandas po anestezijos negalima*:
- Gerti alkoholinių gėrimų, nepaskirtų vaistų.
- Vairuoti transporto priemonės, dirbti su mechanizmais arba pavojingą darbą.
- Priimti atsakingus sprendimus, pasirašyti svarbius dokumentus.
*Ši informacija – rekomendacinio pobūdžio. Tikslesnę informaciją suteiks Jūsų gydytojas anesteziologas.
Ką reikia pasakyti anesteziologui prieš atliekant intraveninę sedaciją ar bendrinę nejautrą?
Nesvarbu, ar atliekamas suaugusiųjų protinių dantų rovimas su sedacija, ar vaikų dantų gydymas su narkoze, prieš tai pacientus apžiūri gydytojas anesteziologas-reanimatologas. Pacientas ar jo artimieji privalo nurodyti visas ligas, kuriomis serga pacientas, kokius vaistus ir kada vartoja.
Sedacija gali būti atliekama tik įsitikinus, ar nėra ligos paūmėjimo, jei pacientas jaučiasi peršalęs ar sirgo viršutinių kvėpavimo takų infekcija per pastarąsias 6 savaites. Anesteziologui svarbu žinoti, jei pacientas turi bet kokio pobūdžio alergiją. Taip pat prieš atliekant sedaciją būtina gydytoją informuoti apie nėštumą, alergijas.
Kokia yra sedacijos kaina?
Daugeliui, kuriuos domina dantų gydymas su sedacija, kaina yra svarbus pasirinkimo kriterijus. Jei tai aktualu ir Jums, visas „Ozo“ klinikoje teikiamų anesteziologinių paslaugų kainas galite rasti čia. Sedacija vaikams kaina nesiskiria.