Dantenų skausmas, kraujavimas, paraudimas ar patinimas gali būti gingvito (dantenų uždegimo) požymiai. Tai viena iš dažniausiai pasitaikančių dantenų ligų. Negydoma ji progresuoja, todėl gali išsivystyti periodontitas, kuris pažeidžia dantį supančius audinius. Siekiant išvengti tokių problemų, naudinga žinoti dantenų uždegimo priežastis ir jo gydymo būdus.
Periodonto ligų statistika
Periodonto (audinių kompleksas, supantis dantį) patologija yra viena iš labiausiai paplitusių infekcinių burnos susirgimų, diagnozuojamų Europos šalių gyventojams. Jos kamuojami net 8 iš 10 europiečių, esančių 35+ metų amžiaus grupėje. Lietuvoje periodonto ligų paplitimas siekia apie 95 % populiacijos, skirtingose amžiaus grupėse.
Paplitimas visose amžiaus grupėse tarp vyrų yra didesnis nei tarp moterų. 35+ metų vyrams periodonto ligos diagnozuojamos 2 kartus dažniau nei moterims. Dantenų uždegimas gali vystytis ir progresuoti nesukeldamas skausmo, kraujavimo, kramtymo funkcijos sutrikimų ar kitokio pobūdžio diskomforto. Dėl šios priežasties profilaktinėms procedūroms vyrų procentiškai kreipiasi mažiau nei moterų, todėl periodonto patologija, tokia kaip gingvitas, diagnozuojama vėlesnėse stadijose.
Dantenų ligų paplitimas 6–18 metų amžiaus grupėje siejamas su prasta asmenine burnos higiena, taisyklingų dantų valymo įgūdžių trūkumu. Šioje amžiaus grupėje dažniausiai atliekama sąkandžio korekcija (ortodontinis gydymas) naudojant fiksuotus ortodontinius aparatus ant dantų, kurie apsunkina asmeninę burnos higieną. Siekiant išvengti šios dantenų ligos, tokiems pacientams reikalingi ypač geri valymo įgūdžiai. Tačiau dažniausiai 6–18 m. amžiaus grupės pacientai nėra labai motyvuoti palaikyti gerą asmeninę burnos higieną.
Dantenų uždegimo priežastys
Šios ligos atsiradimą dažniausiai lemia:
- netinkama dantų priežiūra,
- minkštosios apnašos, ilgainiui virstančios akmenimis,
- netaisyklingai išdygę dantys,
- tam tikrų vaistų vartojimas,
- prasta bendra organizmo būklė,
- mechaninis dantenų pažeidimas,
- kariesas,
- rūkymas,
- stresas,
- hormonų sistemos sutrikimai,
- kraujo ligos ir kita.
Pakankamai dažnai vienu metu pasireiškia net keletas veiksnių, todėl uždegimo rizika gali dar labiau išaugti.
Gingvito požymiai
Tai, jog pasireiškė dantenų uždegimas, gali išduoti tokie požymiai:
- paraudusios arba violetinės spalvos dantenos,
- dantenų skausmas, jautrumas,
- blogas burnos kvapas,
- kraujuojančios dantenos valantis dantis šepetėliu ar naudojant tarpdančių siūlą,
- dantenų patinimas,
- jų atsitraukimas nuo dantų, suglebimas.
Pastebėjus kažkurį iš šių požymių, rekomenduojama nedelsti ir užsiregistruoti apžiūrai pas odontologus. Jų kontaktus galite rasti čia.
Dantenų uždegimo gydymas ir profilaktika
Profilaktinė burnos higiena – tai viena iš svarbiausių procedūrų, leidžiančių išvengti ar stabilizuoti dantenų uždegimą. „Ozo“ klinikos specifika yra estetinė odontologija. Prieš pradėdami bet kokio pobūdžio intervencijas burnos ertmėje, išskyrus skubią pagalbą, pacientams paskiriame labai stiprią paruošiamąją profilaktikos programą.
Profesionalios burnos higienos procedūrų dažnis ir apsilankymų skaičius parenkamas atsižvelgiant į individualią kiekvieno paciento burnos ertmės būklę. Pagrindinis tikslas yra maksimaliai pašalinti dantenų uždegimą, informuoti apie jo priežastis, išmokyti taisyklingos dantų priežiūros, motyvuoti pacientą laikytis tinkamos asmeninės burnos higienos.
Po individualiai parinktos profilaktinės programos gali būti atliekamas:
- dantų gydymas,
- estetinės dantų ir dantenų procedūros,
- chirurginės intervencijos,
- ortodontinis gydymas.
Pabaigus gydymą, kiekvienam pacientui rekomenduojama reguliariai lankytis profesionalioms burnos higienos procedūroms. Jos leidžia pasiekti ilgalaikius gydymo rezultatus.
Kuo anksčiau pastebimas dantenų uždegimas, tuo jo gydymas paprastesnis. Todėl pastebėjus, kad kraujuoja dantenos, pakito jų spalva, pasireiškė jautrumas ar skausmas, patariama kreiptis į specialistus. Spauskite čia ir sužinokite, kuo jums gali būti naudinga periodontologija.
Ar dažnai dėl apleisto uždegimo tenka imtis chirurginių procedūrų?
Klinikoje besigydantiems pacientams chirurginis periodonto ligų gydymas atliekamas tik po specialios profilaktinės programos pas profesionalias burnos higienistes. Jis užtrunka 6–12 mėn. Paruošiamasis etapas išsprendžia 2/3 problemų, susijusių su periodonto audinių patologija. Po profilaktinės programos burnos higienos specialistai pacientus nukreipia gydytojo periodontologo konsultacijai ir periodonto audinių būklės įvertinimui.
Gydytojas, įvertinęs indikacijas, esant reikalui skiria ir atlieka chirurginį periodonto audinių patologijos gydymą. Periodonto patologija nėra išgydoma – ji stabilizuojama. Geri ir ilgalaikiai gydymo rezultatai priklauso nuo paciento, burnos higienisto ir gydytojo periodontologo bendradarbiavimo.
Kokie dažniausi mitai, susiję su dantenų uždegimu?
Dažnai klaidingai manoma, jog jei kraujuoja dantenos, vadinasi, negalima jų valyti, taip vengiant dar didesnio pažeidimo. Tačiau tokie požymiai reiškia, kad toje vietoje kurį laiką buvo nepakankamai gerai išvalytos apnašos ir jau susiformavo uždegimas. Todėl būtina kreiptis į specialistą, burnos higienistą, kuris atliktų profesionalią burnos higieną, pamokytų taisyklingo dantų valymo, parinktų individualias dantų priežiūros priemones.
Kitas mitas – burnos higiena kenkia dantims. Iš tiesų ši procedūra yra pirma profilaktikos priemonė, kuri padeda užkirsti kelią periodonto patologijai.
Kamuoja dantenų skausmas, jautrumas ar kiti nemalonūs požymiai? Tai gali reikšti, kad jums pasireiškė dantenų uždegimas (gingvitas). „Ozo“ klinikos odontologai gali padėti išspręsti šią problemą. Jie parenka individualią būklę atitinkantį gydymą, leidžiantį pasiekti geriausius rezultatus, tad delsti – nėra ko.