Dantų ligos: koks burnos gleivinės gydymas reikalingas?

Burnos gleivinės gydymas gali būti efektyvi pagalba sergant įvairiomis dantų ligomis. Su jomis susiduria įvairaus amžiaus pacientai: tiek vyresni, tiek jaunesni. Laiku nesiimant jokių priemonių dantų ligos gali progresuoti ir lemti dar rimtesnes sveikatos problemas. Taigi, koks gydymas reikalingas sergant skirtingomis dantų ligomis ir kodėl nereikėtų delsti?

 

Gingivitas – dantenų uždegimas

Kalbant apie dantų ligas, kuriomis sergant reikalingas burnos gleivinės gydymas, būtina paminėti gingivitą. Tai palaipsniui prasidedantis bakterinės kilmės dantenų uždegimas. Jį sukelia ant dantų besikaupiančios minkštos apnašos, kurios vėliau mineralizuojasi ir sudaro kietus dantų akmenis. Gingivito atveju dažniausiai pažeidžiami tik minkštieji audiniai.

 

Priežastys

Dažniausia tokios ligos priežastis – netinama burnos higiena. Jeigu dantys nėra reguliariai valomi ir kitaip prižiūrimi, ant jų pradeda kauptis minkštos apnašos, kurios ilgainiui tampa dantų akmenimis. Šie dirgina dantenas, sukelia jų tinimą ir uždegimą.

 

Gingivitą taip pat gali lemti:

  • netaisyklingai išdygę arba pernelyg susigrūdę dantys;
  • nusilpusi imuninė sistema;
  • mechaninis dantenų pažeidimas (pavyzdžiui, per kieto dantų šepetėlio naudojimas);
  • tam tikrų vaistų vartojimas;
  • dantų ėduonis (kariesas);
  • rūkymas ir kt.

Kad ir kokia priežastis būtų lėmusi dantenų uždegimą, kiekvienu atveju reikalingas profesionalus gydymas.

 

Simptomai

Ankstyva ligos diagnozė – tai, kas padeda užtikrinti sėkmingus gydymo rezultatus. Sergant gingivitu gali pasireikšti įvairūs dantenų pakitimai. Dažniausiai tai būna jų:

  • patinimas;
  • sukietėjimas;
  • paraudimas;
  • kraujavimas;
  • jautrumas ir skausmas;
  • kontūrų pokyčiai.

Dar vienas galimas tokios dantų ligos požymis – nemalonus kvapas iš burnos. Pastebėjus bet kokius gingivito požymius, rekomenduojama nedelsti ir kuo skubiau užsiregistruoti vizitui pas odontologus.

Modernius gydymo metodus taikantys ir naujausią įrangą naudojantys „Ozo“ klinikos specialistai gali suteikti operatyvią pagalbą pasireiškus įvairiems sutrikimams, nesvarbu, ar tai būtų dantenų, ar burnos gleivinės uždegimas. Visus mūsų kontaktus galite rasti čia.

 

Gydymas

Paprastai gingivitas yra visiškai išgydomas. Svarbiausia laiku kreiptis į specialistus. Gydant šią ligą taip pat labai svarbios asmeninės pastangos. Būtent nuo jų priklauso gydymo sėkmė. Siekiant išspręsti tokią problemą svarbu reguliariai ir kruopščiai valytis dantis (du kartus per dieną apie 2 min.), naudoti antibakterinį burnos skalavimo skystį ir tarpdančių siūlą, taip pat kas kiek laiko atlikti profesionalią burnos higieną odontologo kabinete.

 

Periodontitas – dantis supančius audinius pažeidžianti liga

Dar viena liga, kuria sergant gali būti reikalingas tam tikras burnos gleivinės gydymas, yra periodontitas arba kitaip parodontozė. Jo metu pasireiškiantis uždegimas pažeidžia dantis supančius audinius: dantenas, periodonto raištį, alveolės kaulą ir cementą.

 

Simptomai

Periodontitas yra pakankamai klastinga liga, nes jos simptomus pastebėti pakankamai sunku. Todėl itin svarbu reguliariai lankytis pas odontologą, kuris galėtų profesionaliai įvertinti burnos būklę. Kitu atveju tokia liga gali būti pastebėta tik vėlesnėse jos stadijose, pavyzdžiui, susiformavus didelėms dantenų kišenėms, kuriose kaupiasi apnašos ir dauginasi uždegimą sukeliantys mikroorganizmai.

Vieni iš labiausiai pastebimų periodontito požymių – paraudusios, patinusios, pūliuojančios ir kraujuojančios dantenos. Pastebėjus juos būtinai reikalingas profesionalus gydymas.

 

Kiti tokios ligos simptomai gali būti:

  • atsiradęs dantų paslankumas arba jų padėties pasikeitimas;
  • dantų jautrumas valgant karštą, šaltą arba saldų maistą;
  • dėl susitraukusių dantenų pailgėję dantys;
  • prastas burnos kvapas.

Jeigu net ir jaučiant tokius simptomus periodontitas nėra gydomas, gali grėsti jų netekimas. Tokiu atveju siekiant susigrąžinti sveiką ir patraukliai atrodančią šypseną reikės daug sudėtingesnio gydymo, laiko bei išlaidų.

 

Gydymas

Anksti nustačius šią ligą atliekamas nechirurginis gydymas. Pašalinamos minkštos apnašos ir akmenys, nupoliruojamos dantų šaknys. Esant poreikiui, gali būti taikomas vietinis nuskausminimas. Po tokio gydymo dažniausiai sumažėja arba visiškai išnyksta dantenų kraujavimas. Jų paviršius tampa lygesnis, švelnesnis. Taip pat gali sumažėti ir kai kurių dantų paslankumas. Odontologas rekomenduoja individualiai labiausiai tinkančias dantų priežiūros priemones ir pataria, kaip pasirūpinti tinkama asmenine burnos higiena.

Jeigu periodontitas yra pažengęs, taikomas chirurginis gydymas su vietiniu nuskausminimu. Jis pradedamas praėjus maždaug 1–3 mėn. po pirmojo gydymo etapo. Operacijos metu pakeliamos dantenos, pašalinami giliai po jomis esantys akmenys ir uždegiminiai audiniai. Po to dantenos grąžinamos į ankstesnę padėtį ir susiuvamos. Atliekant tokią operaciją taikoma vietinė nejautra, todėl ji nėra skausminga.

Tam, kad tokia liga neatsinaujintų, dažniausiai reikalingas palaikomasis gydymas. Tam maždaug kartą per kelis mėnesius tikrinama paciento būklė, atliekami reikalingi tyrimai. Siekiant užtikrinti gydymo ilgaamžiškumą, labai svarbu pasirūpinti gera asmenine dantų priežiūra, taip pat reguliariai lankytis pas odontologą.

 

Dantenų recesija

Pasireiškus dantenų recesijai taip pat gali būti reikalingas burnos gleivinės gydymas. Tokia būklė paprastai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau kartais ji diagnozuojama ir jaunesniems pacientams. Šios ligos metu dėl dantenų atsitraukimo palaipsniui apsinuogina dantų šaknys.

 

Simptomai

Dantenų recesija dažniausiai siejama su tokiais simptomais kaip dantų jautrumas karščiui, šalčiui, taip pat saldžiam, aštriam ir rūgščiam maistui. Tokiai būklei būdingi dantenų konsistencijos ir spalvos pakitimai. Dažnai dėl atsitaukusių dantenų dantys atrodo ilgesni, tarp jų atsiranda tarptai, kartais matosi šaknys.

 

Gydymas

Dantenų recesijos gydymo tikslas – sustabdyti arba sumažinti jų atsitraukimą. Idealiu atveju siekiama atstatyti ir buvusį jų kontūrą. Vienas iš pagrindinių tokios ligos gydymo būdų yra tinkamos asmeninės burnos higienos laikymasis. Odontologo kabinete gali būti atliekamas dantų apnašų ir akmenų valymas, o esant poreikiui, jei dantys yra netaisyklingi, ir ortodontinis gydymas.

Jeigu Jums pasireiškė tokios dantų ligos ar gleivinės uždegimas, nerekomenduojama delsti. Laiku atliktas gydymas arba kitos procedūros gali padėti išvengti rimtesnių sveikatos problemų. Kvalifikuoti „Ozo“ estetinės odontologijos ir implantologijos klinikos specialistai gali suteikti profesionalią pagalbą ir garantuoti puikius rezultatus.