Periodontitas (parodontozė): priežastys, gydymas, kaip išvengti?

Periodontas – dantį supančių ir palaikančių audinių kompleksas. Jį sudaro dantenos, periodonto raištis, žandikaulio alveolinis kaulas ir danties šaknies cementas. Periodontitas, kitaip parodontozė, yra periodonto audinius pažeidžianti liga. Išsamiai supažindinsime su jos priežastimis, simptomais, eiga, gydymu ir prevencija.

Periodontito priežastys

Dažniausia peridontito atsiradimo priežastimi laikomos dantų apnašos, atsirandančios dėl nepakankamos arba netinkamos burnos higienos. Šią ligą sukelia patogeninės bakterijos, kurios dauginasi ant dantų ir tarpdančiuose besikaupiančiose apnašose.

Prasidėjus uždegimui, dantenos pabrinksta, todėl gerai išsivalyti dantis tampa dar sunkiau. Taip formuojasi dantų akmenys, kurių neišeina pašalinti šepetėliu. Jie sudaro palankias sąlygas kauptis bakterinėms apnašoms. Ilgainiui tarp danties ir dantenų atsiranda tarpelis – dantenų kišenė. Taip bakterijos tik dar labiau dauginasi ir sukelia gilesnius apydančio audinius bei kaulą apimantį uždegimą. Atsitraukia dantenos, o atsivėrus dantų kakleliams, jie atrodo ilgesni.

Parodontozės atsiradimą ir danties audinių jautrumą patogenams taip pat gali lemti:

 

  • silpna imuninė sistema;
  • hormonų sistemos sutrikimai;
  • netinkama mityba;
  • rūkymas;
  • susigrūdę dantys;
  • nekokybiški arba netikslūs dantų protezai, plombos;
  • cukrinis diabetas ir kitos ligos.

Nustatyta, kad sergant periodontitu gali padidėti širdies ligų, kvėpavimo takų susirgimų ir priešlaikinio gimdymo rizika.

Periodontito simptomai

Tai pakankamai klastinga liga, nes patiems pastebėti jos simptomus yra sudėtinga. Parodontozė progresuoja „tyliai“, nejaučiamas diskomfortas. Visgi atpažinti ją galima iš tokių požymių kaip:

  • paraudusios, patinusios, pūlingos ir kraujuojančios dantenos;
  • dantenų atsitraukimas, apsinuoginę dantų kakleliai, pagilėjusios kišenės;
  • dantų jautrumas, valgant šaltą, karštą ar saldų maistą;
  • nemalonus burnos kvapas;
  • dantų paslankumas ir pasikeitusi padėtis;
  • tirpstantis danties kaulas, žemėjanti dantenų linija.

Laiku pradėtas parodontozės gydymas padeda užkirsti kelią rimtesnėms odontologinėms problemoms ir dantų netekimui.

Ligos eiga ir stadijos

Periodontitas (parodontozė) pirmiausia pasireiškia dantenų spalvos pakitimais. Jei nėra gydomas, jis plinta toliau apimdamas giliau esančius audinius. Prasidėjus periodonto raiščio, danties cemento ir kaulo irimui, pasireiškia kiti ligos simptomai, tokie kaip dantenų pūliavimas bei kraujavimas, blogas burnos kvapas, dantų paslankumas, atsiranda jų netekimo rizika.

Gali būti išskiriamos trys pagrindinės parodontozės stadijos:

  • Lengva. Kitaip ji dar vadinama dantenų uždegimu arba gingivitu. Šiai dantenų ligai būdingos paraudusios, sudirgusios, kartais ir patinusios dantenos. Valantis dantis šepetėliu jos stipriai kraujuoja. Periodonto kišenės yra negilios arba iš viso nesusidariusios. Dantys tvirtai laikosi savo vietoje, nėra prasidėjęs kaulo nykimas. Lengvos stadijos periodontitas pakankamai lengvai išgydomas nechirurginiu būdu.
  • Vidutinė. Pasiekus šią stadiją, dantenos kraujuoja ne tik valantis dantis šepetėliu, bet ir valgant. Taip pat jaučiamas padidėjęs jų jautrumas ir skausmas. Matomas dantenų pasislinkimas, apsinuoginusios dantų šaknys, susidariusios maždaug 2–4 mm periodonto kišenės ir nykstantis kaulas. Atsiranda nežymus dantų paslankumas arba jo visiškai nėra. Vidutinės stadijos periodontito gydymas dažniausiai būna sėkmingas, derinant nechirurginį ir chirurginį metodus.
  • Sunki. Šioje ligos stadijoje matomas akivaizdžiai sunykęs kaulas, susidariusios gilesnės nei 4 mm periodonto kišenės. Dantenos stipriai kraujuoja ir yra skausmingos, dantys tampa paslankūs. Tokiu atveju taikomas chirurginis parodontozės gydymas.

Laiku nepastebėjus ligos ir uždelsus gydymą, gali būti reikalinga implantacija arba dantų protezavimas. Jie skirti jau atsiradusių periodontito padarinių šalinimui. „Ozo“ klinikoje dirbantys specialistai suteikia profesionalią pagalbą bet kurioje ligos stadijoje.

Norite užkirsti kelią klastingos ligos vystymuisi, reikalingas efektyvus parodontozės gydymas? Tuomet nedvejodami kreipkitės į mus svetainėje pateiktais kontaktais – juos galite rasti čia.

Periodontito gydymas

Dažniausiai jis skirstomas į tris etapus.

Pirmasis

Tai nechiruginis gydymas, kuris taikomas anksti nustačius periodontitą. Jo metu:

  • įvertinama paciento burnos būklė;
  • sudaromas individualus gydymo planas;
  • šalinamos minkštos apnašos, akmenys, poliruojamos dantų šaknys.

Atsižvelgiant į poreikį, tam naudojamas inovatyvus ultragarsinis instrumentas, taikoma vietinė nejautra, todėl nejaučiamas diskomfortas.

Odontologas parenka labiausiai tinkančias dantų priežiūros priemones ir pataria, kaip prižiūrėti dantis namuose. Tam, kad parodontozės gydymas būtų sėkmingas, pacientas turi aktyviai dalyvauti šiame procese ir pasirūpinti gera asmenine burnos higiena – kasdien kruopščiai valyti dantis ir tarpdančius.

Po pirmojo gydymo etapo:

  • sumažėja arba visiškai išnyksta dantenų kraujavimas;
  • dantų paviršius tampa lygus;
  • išnyksta tokie nemalonūs pojūčiai kaip jautrumas, niežėjimas ir deginimas.

Nechirurginio gydymo trukmė 1–2 vizitai.

Antrasis

Tai chirurginis gydymas, kuris atliekamas, kai periodontitas yra jau labiau pažengęs. Priklausomai nuo paciento būklės, jis pradedamas praėjus 1–3 mėn. nuo pirmojo gydymo etapo. Per tokį laikotarpį išnyksta negilios kišenės, o gilios panaikinamos atliekant lopo operaciją. Jos metu:

  • atkeliamos dantenos;
  • pašalinami po jomis esantys dantų akmenys.

Atliekant operaciją gerai matomi ir pasiekiami visi dantų paviršiai, todėl galima maksimaliai pašalinti esamus nešvarumus ir išvalyti infekuotus paviršius. Tai padarius, dantenos grąžinamos į pradinę padėtį ir sutraukiamos siūlėmis.

Lopo operacijos metu taikoma vietinė nejautra, kuri leidžia pacientui išvengti nemalonių pojūčių. Profesionaliai atlikus chirurginį gydymą, išsaugoma likusi sveika ir atnaujinama prarasta kaulo dalis.

Atsižvelgdamas į individualią situaciją, odontologas pacientui gali paskirti antibakterinių medikamentų. Jie reikalingi tada, kai, nepaisant geros asmeninės ir profesionalios burnos higienos, periodonto audiniai toliau nyksta. Manoma, kad šį procesą gali lemti dantenų kišenėse išlikę arba liežuvio nugarėlėje, tonzilių, žandų gleivinėje esantys patogenai, kurie keičia žmogaus imuninės sistemos atsaką į gydymą.

Trečiasis

Kitaip šis gydymo etapas dar vadinamas palaikomuoju ir taikomas siekiant išvengti ligos atsinaujinimo ateityje. Tam reguliariai (maždaug kartą per 2 mėn.) tikrinama paciento būklė, daromos panoraminės nuotraukos.

Kokie tyrimai atliekami gydant periodontitą?

Tam, kad periodontitas (parodontozė) būtų sėkmingai išgydytas, svarbu išsamiai įvertinti paciento būklę. Tam atliekamas:

  • kaulo patirpimo vertinimas;
  • dantenų kišenių matavimas;
  • dantų paslankumo nustatymas;
  • pasėlio iš periodontinių kišenių paėmimas.

Bendros kaulo ir dantų būklės įvertinimui taip pat daroma panoraminė nuotrauka.

Kaip išvengti periodontito?

Jei periodontitas (parodontozė) pradedamas gydyti laiku, sėkmingai išsaugomi sveiki ir atstatomi prarasti audiniai. Taip pat užtikrinama, kad liga neatsinaujintų. Tačiau bet kokiu atveju geriausia ja iš viso nesusirgti. Tam labai svarbu:

  • Kruopščiai ir taisyklingai (sukamaisiais ir šluojamaisiais judesiais) valytis dantis šepetėliu mažiausiai du kartus per dieną.
  • Naudoti tinkamą dantų šepetėlį su pakankamai minkštais šereliais, kurie nebraižytų danties paviršiaus ir nesudarytų palankių sąlygų bakterijų dauginimuisi. Reguliariai jį keisti.
  • Siekiant pašalinti tarpdančiuose besikaupiančius maisto likučius ir apnašas, naudoti tam skirtą šepetėlį ir/arba siūlą.
  • Rinktis dantų pastą, kurios sudėtyje yra fluoro. Įvertinęs individualią burnos ertmės būklę, specialistas gali patarti, kokia šios medžiagos koncentracija reikalinga jūsų atveju.
  • Reguliariai lankytis pas odontologą, atlikti profesionalią burnos higieną.
  • Subalansuotai maitintis, taip užtikrinant reikiamą organizmui būtinų mineralų ir vitaminų kiekį.

Nepaisant to, kad periodontitas, kitaip parodontozė, yra pakankamai klastingas, jį galima sėkmingai išgydyti, o laikantis prevencijos priemonių – ir išvengti. Norite pasirūpinti gera dantų ir burnos ertmės būkle? Kreipkitės į „Ozo“ klinikos specialistus. Jie gali padėti tiek jau susidūrus su odontologinėmis problemomis, tiek siekiant užkirsti joms kelią.