Viskas, ką reikia žinoti apie burnos higieną

Kodėl dantų priežiūra labai svarbi kasdienybės dalis? Graži, estetiška, sveikai atrodanti šypsena – tai kiekvieno iš mūsų vizitinė kortelė. Nesveiki dantys, prastas burnos kvapas ar kraujuojančios dantenos rodo, kad galite sirgti, periodontitu, gingvitu ar dantų ėduonimi. Profesionali burnos higiena yra vienas didžiausių dantų sveikatos ir estetikos garantų. Kiekvieną dieną dantys pasidengia apnašomis, kuriose kaupiasi daugybė bakterijų, ir galiausiai netinkamai prižiūrimi pradeda gesti, dantenos – dirgti. Tai gali nulemti net ir visišką dantų netekimą. Dalinamės informacija apie burnos higieną, kurią turėtų žinoti kiekvienas, besirūpinantis sveikata.

 

Dantų ligų profilaktika – profesionali dantų higiena

 

„Ozo“ klinikos specialistai rekomenduoja dantų higienos procedūrą atlikti  kas šešis mėnesius – t. y. bent du kartus per metus. Vis dėlto, jeigu dantenos tapo itin jautrios, iš burnos pradėjo sklisti nemalonus kvapas, ėmė matytis dantų šaknys, tai gali reikšti didesnes periodonto problemas, todėl dantų higienisto kabinete lankytis reikėtų ir dažniau. Dantų higienos procedūra leidžia geriau įvertinti dantų būklę, ją būtina atlikti ir prieš implantavimo procedūras, kitas chirurgines operacijas.

Kaip atliekama dantų higiena? Apžiūrėjus pacientą ir įvertinus jo burnos būklę, atliekamas dantų apnašų valymas, kai pašalinamos minkštos ir kietos apnašos, o kartu ir mikroorganizmai. Tai užkerta kelią besikaupiančių bakterijų sukeliamoms ligoms vystytis. Tam naudojamas ultragarsinis skaleris ir periodontologiniai instrumentai (kiuretės). Pigmentinės apnašos pašalinamos oro abrazijos („Air-Flow“) būdu. Po to dantys nupoliruojami pasta – taip jie tampa atsparesni ėduoniui, kaupiasi mažiau apnašų. Jautrių dantų kakleliai padengiami specialia, jautrumą mažinančia priemone – fluoro pasta. Dantų spindesys, lygumas išgaunamas sodos čiurkšle, poliruojant.

Vizito metu atliekama ne tik  profesionali burnos higiena. Specialistas papasakoja, kaip taisyklingai valyti dantis, prižiūrėti tarpdančius ar implantus, išsirinkti tinkamiausią dantų pastą ir kitas burnos ertmės priežiūros priemones bei numato kitą vizitą profilaktiniam patikrinimui.

Pagrindinės dantų priežiūros priemonės yra:

  • įprastas arba ultragarsinis dantų šepetėlis,
  • vieno danties šepetėlis,
  • tarpdančių siūlas,
  • tarpdančių šepetėlis.

Specialistai nerekomenduoja naudoti elektrinio šepetėlio, nes juo galima pažeisti dantis. Ultragarsinis nuo elektrinio skiriasi tuo, jog jis ne sukasi, o vibruoja.

 

DUK

 

Atsakymai į dažniausius klausimus apie burnos higieną.

Kaip prižiūrėti dantis po dantų higienos procedūros?

 

Dieną, kai buvo atlikta dantų higiena, rekomenduojama nevartoti dažančių maisto produktų, gėrimų, pavyzdžiui, burokėlių, juodos kavos, kario. Jeigu jums pasireiškia dažnas šalutinis poveikis – dantų jautrumas šalčiui, trunkantis 1–2 dienas, dantys gali būti tepami specialiu geliu, kurie sumažina jų jautrumą. Visgi toks pojūtis išnyksta savaime.

 

Ar galima valgyti po burnos higienos?

 

Jeigu jums atlikta profesionali burnos higiena, valgyti ir gerti vandenį paprastai galima jau po valandos. Procedūros dieną nerekomenduojama vartoti dažančių maisto produktų ir gerti tokį efektą galinčių sukelti gėrimų.

 

Kiek laiko trunka burnos higiena?

 

Procedūros trukmė priklauso nuo burnos ertmės būklės – kiek yra susikaupusių apnašų, akmenų. Jeigu būklė yra gera, dantų apnašų valymas bei dantų akmenų šalinimas gali trukti iki valandos. Esant prastai būklei, procedūra gali pailgėti iki 90 minučių.

 

Ar normalu, kad po higienos skauda dantenas, o dantys būna jautrūs?

 

Atlikus profesionalią burnos higieną, kelias dienas gali būti juntami nemalonūs pojūčiai: dantenų kraujavimas, skausmas, dantų jautrumas šalčiui ir karščiui. Tačiau visa tai laikina – praeina po poros dienų. Jeigu šie pojūčiai tęsiasi ilgiau, reikėtų kreiptis į gydytoją odontologą.