Danties pūlinys gali atsirasti netikėtai ir sukelti daug nemalonių pojūčių burnoje: tvinkčiojimą, skausmą, patinimą. Bene dažniausia tokio uždegimo priežastis – bakterinė infekcija pulpoje. Norint išvengti rimtesnių pasekmių, būtina laiku užkirsti kelią ties danties šaknies viršūne susidarančio pūlinio atsiradimui arba jam atsiradus suteikti skubią pagalbą. Ką verta apie tai žinoti ir kokių priemonių imtis susidūrus su tokia problema?
Kodėl atsiranda danties pūlinys?
Dažniausiai jį sukelia negydomi danties kietųjų audinių pažeidimai (kariesas) ir ten apsigyvenusios bakterijos. Taip pat galima išskirti ir kitas priežastis, tokias kaip:
- įtrūkęs arba skilęs dantis;
- prasta burnos ertmės higiena;
- traumos burnos ertmėje, pažeista burnos gleivinė;
- gingivitas, kitaip dantenų uždegimas;
- periodontitas (parodontozė);
- lėtinės organizmo infekcijos;
- silpna imuninė sistema, autoimuniniai sutrikimai;
- kitos ligos.
Bet kokiu atveju pūlinys ant dantenų turi būti gydomas. Ieškote profesionalios ir patikimos pagalbos? Susisiekite su mumis telefonu +370 614 47777 arba kitu Jums patogiu būdu. Visus „Ozo“ klinikos kontaktus galite rasti čia.
Kokie požymiai išduoda, jog atsirado dantų pūlinys?
Paprastai pirmiausiai atsiranda vienas pūlinys virš danties arba ribotas pūlinys, patinimas vieno danties srityje. Tačiau uždelsus jis gali apimti platesnę sritį, nusileisti į kaklo sritį, sukelti karščiavimą ir kitus bendrinius simptomus. Pagrindiniai simptomai, padedantys atpažinti tokią problemą, yra šie:
- nemalonus tvinkčiojimas dantyje, ar jo srityje
- reguliarus, pasikartojantis, nuolat atsinaujinantis skausmas;
- dantenų uždegimas, burnos ertmės patinimas;
- kartus skonis burnoje (primenantis geležies skonį);
- pūlių tekėjimas;
- dantenų paraudimas, paburkimas;
- skausmas sukandant, kramtant – ypač patinimo srityje
- galvos skausmas;
- patinę ir/ar skausmingi limfmazgiai;
- padidėjusi kūno temperatūra;
- diskomfortas kalbant;
- miego sutrikimai.
Jeigu Jums atsirado pūlinys virš danties, jokiu būdu nešalinkite jo patys, nes taip galite tik dar labiau pabloginti situaciją. Tokiu atveju svarbu kuo skubiau kreiptis į specialistus, kurie suteiks jums skubią pagalbą. Jeigu danties skausmas užklupo netikėtai, apie tai, kaip saugiai jį numalšinti, pasakojame kitame savo tinklaraščio įraše.
Danties patinimo mažinimas: ko imtis?
Nežinote, ką daryti, jei ištino žandas nuo danties? Tokiu atveju galite naudoti šaldantį kompresą: prie skruosto jį reikėtų laikyti apie 15–20 min. su 20 min. pertraukomis. Tačiau jei toks danties patinimo mažinimas nėra veiksmingas, tinimas neslūgsta, o dar labiau plinta į kaklą, darosi sunku ryti bei kvėpuoti, jaučiate silpnumą, galvos skausmą, pakyla kūno temperatūra ir dėl tam tikrų priežasčių neturite galimybės skubiai nuvykti į odontologijos kliniką, nedelsdami kreipkitės į skubios pagalbos centrą.
Komplikacijos, kurias gali sukelti negydomas dantų pūlinys
Iš pirmo žvilgsnio danties pūlinys atrodo negrėsmingai. Tačiau iš tiesų jis gali sukelti rimtas komplikacijas. Štai keletas jų:
- veido kaulo ir formos pakitimai;
- burnos ertmės pažeidimai, nekrozė;
- gingivitas ir periodontitas (tai gali būti tiek dantų pūlinio atsiradimo priežastis, tiek komplikacija);
- Sepsis (infekcija, galinti išplisti po visą organizmą);
- kvėpavimo takų problemos;
- dantų netekimas.
Tai komplikacijos, kurių rimtumu tikriausiai neabejoja nei vienas. Laiku pradėtas gydymas gali padėti jų išvengti. Taigi, jeigu ištino žandas nuo danties, nieko nelaukite ir kreipkitės į „Ozo“ klinikos specialistus. Taip Jūs galite užkirsti kelią sunkioms sveikatos problemoms.
Danties pūlinio gydymas
Jeigu Jums ant dantenų guzas (pūlinys), pašalinti jį saugiai ir efektyviai galima tik odontologo kabinete. Nepaisant to, kad internete (ir ne tik) gausu patarimų, kaip tai padaryti liaudiškais būdais bei kitomis priemonėmis, rizikuoti tikrai nepatariame – dažniausiai tokie eksperimentai suteikia daugiau žalos nei duoda naudos. Taigi atsakymas į klausimą, ištino žandas nuo danties ką daryti, pakankamai aiškus – kreiptis į specialistus. Įvertinęs Jūsų burnos būklę, odontologas paskirs ir suplanuos tinkamiausią gydymą. Priklausomai nuo individualios situacijos, gali būti:
- Skiriami antibiotikai (jeigu gydytojas nenurodė, jų jokiu būdu negalima pradėti vartoti savo nuožiūra).
- Atliekamas dantų šaknų kanalų (endodontinis) gydymas. Tam, kad būtų galima sekti ir vertinti jo procesą, visų pirma atliekamos diagnostinios rentgeno nuotraukos. Gydomas dantis nuskausminamas ir izoliuojamas nuo burnos ertmės. Šaknų kanalai pirmiausia kruopščiai išvalomi mechaniškai, tada apdorojami cheminėmis medžiagomis, ir užplombuojami. Danties vainiko atstatymui naudojama plomba arba vainikėlis. Laiku nepradėjus tokio gydymo, pulpoje esantys mikroorganizmai gali paskatinti uždegimą aplinkiniuose audiniuose, taip pat sukelti periodontitą, kaulo tirpimą ir kitas komplikacijas.
- Atliekamas pūlinio drenavimas. Tokia procedūra taikoma, jei pūlinys yra itin didelis.
Pūlinio valymo metu taikoma vietinė nejautra. Tuomet procedūros metu nejaučiamas skausmas. Jeigu atsirado pūlinys ant dantenų gydymas privalomas, o pasitelkiant šiuolaikinius metodus bei priemones jis gali būti visiškai neskausmingas. Todėl net ir patys jautriausi pacientai neturėtų jaudintis dėl nemalonių pojūčių.
Profilaktikai itin svarbi gera asmeninė burnos higiena
Norint ilgai džiaugtis sveika ir estetiška šypsena, burnos ertmės priežiūrai verta skirti pakankamai dėmesio bei laiko. Dantis reikėtų valytis du kartus per dieną: ryte, po valgio, ir vakare, prieš einant miegoti. Be to, po kiekvieno valgio burną rekomenduojama išsiskalauti vandeniu.
Dantų valymui naudojamas šepetėlis turėtų atitikti jūsų burnos būklę, t. y. nebūti nei per kietas, nei per minkštas. Jeigu nesate tikri, kokį šepetėlį pasirinkti, visuomet galite pasikonsultuoti su odontologijos klinikoje dirbančiais specialistais. Esant poreikiui, burnos higienistas (-ė) gali patarti ne tik tai, kokias priemones naudoti, bet ir kaip taisyklingai valytis dantis.
Puikiai asmeninei burnos higienai užtikrinti taip pat rekomenduojama naudoti tarpdančių siūlą ir skalavimo skystį. Jie padeda pašalinti sunkiai šepetėliu pasiekiamose vietose esančius mikroorganizmus. Jeigu skalavimo skystis naudojamas reguliariai, rizika, jog atsiras dantų pūlinys, sumažėja.
Tiesa, uždegimą gali paskatinti ir netinkama mityba, naudingų medžiagų (vitaminų, mineralų) organizme trūkumas. Taigi, norint to išvengti, svarbi visavertė bei subalansuota mityba, o esant poreikiui – ir maisto papildų vartojimas.
Cukrus skatina kariozinių ertmių, dėl kurių gali atsirasti pūlinys virš danties, formavimąsi. Todėl sveikai burnos ertmei palaikyti derėtų pasirūpinti ne tik tinkama jos higiena, bet ir saikingai vartoti saldžius maisto produktus.
Verta nepamiršti ir profesionalios burnos higienos
Siekiant išvengti karieso, rekomenduojama reguliariai atlikti profesionalią burnos higieną. Jos metu pašalinamos minkštos ir kietos dantų apnašos. Tai vienas iš efektyviausių būdų, padedantis užkirsti kelią tokioms ligoms kaip periodontitas.
Profesionalią burnos higieną įprastai patariama atlikti porą kartų per metus (maždaug kas 6 mėn.), tačiau apsilankymų dažnis gali skirtis – jis individualus. Įvertinęs individualią burnos būklę, specialistas gali patarti, kas kiek laiko reikėtų atlikti tokią procedūrą. Pavyzdžiui, sergantiems sisteminėmis, periodonto ligomis, taip pat tiems, kurie daug rūko, nešioja breketus, profesionalią burnos higieną rekomenduojama atlikti maždaug kas 3–4 mėn.
Ištino žandas nuo danties ką daryti? Kaip tokiu atveju turėtų būti atliekamas patinimo mažinimas? Tai klausimai, kuriuos sau tikriausiai yra uždavęs ne vienas. Danties pūlinys – tai, kas sukelia toli gražu ne pačius geriausius pojūčius. Jeigu susidūrėte su tokia problema, nieko nelaukite ir kreipkitės į patyrusius „Ozo“ klinikos specialistus. Jie gali suteikti operatyvią pagalbą, kuri leis vėl džiaugtis sveika burnos ertme.