Netaisyklingas sąkandis: kaip atpažinti ir gydyti?

Netaisyklingai susiformavęs sąkandis paprastai pirmiausiai siejamas su kreivais dantimis, netenkinančia estetine išvaizda. Visgi tai ne vienintelės problemos, kurias gali sukelti toks sutrikimas. Jeigu kreivas sąkandis ilgai negydomas, iškyla rimtesnių pasekmių, tokių kaip žandikaulio sąnarių pažeidimai, pasunkėjęs kramtymas, dantų nudilimas. Todėl pastebėjus tokią problemą, reikėtų kuo skubiau kreiptis į specialistus.

 

Netaisyklingo sąkandžio susiformavimo priežastys

 

Netaisyklingas sąkandis gali būti paveldimas arba atsirasti dėl tam tikrų priežasčių. Dažniausiai jos būna tokios:

 

 • Prasta pieninių dantų priežiūra, priešlaikinis pieninių dantų netekimas.
 • Netaisyklingas kvėpavimas pro burną (pavyzdžiui, vaikystėje, dar besiformuojant žandikauliui, kai dažnai sergama peršalimo, kvėpavimo takų ligomis).
 • Įprotis vaikystėje nusiraminimui ką nors čiulpti (pavyzdžiui, nykštį) arba ilgai naudojamas čiulptukas.
 • Griežimas dantimis (bruksizmas), kurį sukelia stresas, įtampa ar kitos priežastys. Tokiu atveju dantų nudilimas gali lemti sąkandžio gilėjimą ir netaisyklingos jo padėties formavimąsi.
 • Laiku neatliktas protezavimas / implantacija po danties šalinimo. Tuomet, kitiems dantims pakeitus savo padėtį, išsikraipo sąkandis.

 

Kad ir kas būtų nulėmę kreivo sąkandžio susiformavimą, svarbu kuo greičiau imtis atitinkamų veiksmų ir priemonių. Jeigu ieškote savo srities profesionalų, „Ozo“ odontologijos klinikoje dirbantys specialistai pasiruošę Jums padėti. Susisiekite – visus reikalingus kontaktus galite rasti čia.

 

Kaip vertinamas netaisyklingas sąkandis?

 

Kreivas sąkandis yra vertinamas pagal tris „Angle“ klases:

 

 1. Taisyklingas sąkandis.
 2. Prognatija. Viršutinis žandikaulis didesnis už apatinį, viršutiniai priekiniai dantys atsikišę į priekį arba tarsi įvirtę į vidų. Žandikaulis atrodo pasitraukęs atgal, o smakras mažas, gilus sąkandis.
 3. Progenija. Apatinis žandikaulis didesnis už viršutinį, viršutiniai priekiniai dantys yra už apatinių. Todėl smakras atrodo atsikišęs į priekį, gali būti sunku kramtyti.

 

Šios klasės padeda įvertinti sąkandžio padėtį atsižvelgiant į viršutinio ir apatinio žandikaulių pirmųjų nuolatinių krūminių dantų tarpusavio santykį. Paprastai šie dantys išdygsta apie šeštuosius gyvenimo metus, todėl tokio amžiaus vaikus jau galima užrašyti specialisto konsultacijai.

 

Kiti netaisyklingo sąkandžio požymiai

 

Netaisyklingas sąkandis gali būti:

 

 • Gilus. Tarpusavyje kontaktuoja visi dantys, tačiau priekiniai persidengia per giliai. Sukandus, viršutiniai dantys gali visiškai uždengti apatinius. Tuomet veidas atrodo žemas, jo profilis išgaubtas, lūpos atsikišusios į priekį, o raukšlė tarp smakro ir apatinės lūpos labai gili.

 

 • Atviras. Šiuo atveju tarpusavyje kontaktuoja tik šoniniai dantys. Sukandus, tarp priekinių dantų lieka tarpas. Toks netaisyklingas sąkandis gali atsirasti vaikams, turintiems žalingą įprotį čiulpti nykštį ir tiems, kurie dėl pasunkėjusio kvėpavimo pro nosį ilgą laiką būna išsižioję.

 

 • Kryžminis. Esant tokiam sąkandžiui, vienas ar keli apatiniai šoniniai dantys yra palinkę į lūpos pusę ir dengia viršutinius dantis.

 

Kiekvienu atveju, pasitelkus tinkamą gydymo metodą, gali būti pasiekiami puikūs rezultatai, leidžiantys džiaugtis geresne gyvenimo kokybe.

 

Kodėl kreivas sąkandis turi būti gydomas?

 

Pakankamai dažnai galima susidurti su nuomone, kad netaisyklingo sąkandžio koregavimas reikalingas tik estetiniais sumetimais. Visgi, kaip jau tikriausiai spėjote suprasti, toli gražu ne visais atvejais teisinga taip manyti.

 

Negydomas kreivas sąkandis gali sukelti rimtas pasekmes. Pagrindinės iš jų yra šios:

 

 • Prasta kramtymo funkcija (gali būti sunku išsižioti, kąsti ir kramtyti).
 • Greitesnis dantų nudilimas.
 • Neaiški kalba (gali būti sunku taisyklingai ištarti žodžius).
 • Sunkesnis kvėpavimas (žmogus gali pradėti knarkti, atsirasti miego apnėja, suprastėti poilsio kokybė, jaustis nuovargis).
 • Dėl nuolatinės apkrovos išsivystantis smilkininio apatinio žandikaulio sąnario skausmas arba maudimas, traškėjimas.
 • Kaklo, sprando, galvos skausmai, kramtomųjų raumenų įtampa.
 • Pakitusi veido forma, asimetrija (jis tampa per daug įgaubtas arba išgaubtas).
 • Kūno padėties, laikysenos sutrikimai.
 • Prasta emocinė būsena.

 

Jeigu teko susidurti su kažkuriuo iš šių simptomų, nedvejodami kreipkitės į specialistus, kurie įvertinę Jūsų situaciją paskirs efektyviausią gydymą.

 

Netaisyklingo sąkandžio gydymas

 

Priklausomai nuo individualios būklės, gydymas gali skirtis. Atvejais, kai netaisyklingas sąkandis lemia žandikaulio sąnario skausmus, reikalingas atitinkamas gydymas. Jis gali būti taikomas ir tuomet, kai pasireiškia bruksizmas, galvos svaigimas ir skausmas, ūžesys ausyse. Daugiau apie žandikaulio sąnario gydymą galite sužinoti paspaudę ant aukščiau pateiktos nuorodos.

Kreivo sąkandžio gydymas turėtų būti atliekamas kuo anksčiau. Tai gali padėti išvengti sudėtingų procedūrų ateityje. Konsultacijai pas specialistą vaikus jau galima atvesti išdygus pirmiesiems nuolatiniams dantukams arba maždaug 7–10 m. amžiaus.

Priklausomai nuo būklės sudėtingumo ir problemos įsisenėjimo, ortodontinio gydymo etapai bei trukmė gali skirtis. Netaisyklingam sąkandžiui koreguoti paprastai naudojami breketai arba kapos. Jeigu yra stiprus dantų nudilimas, jų aukštis ir forma atstatomi plombomis.

Ypač sunkiais atvejais, kai atstatyti žandikaulio neįmanoma tradiciniais, neinvaziniais metodais, gali būti atliekama ortognatinė operacija, kurios metu žandikaulis pozicionuojamas taisyklingoje padėtyje.

 

Ortodontinio gydymo būdai

 

Nepaisant to, kad ortodontinį gydymą rekomenduojama atlikti kuo anksčiau, t. y. vaikystėje, šiais laikais jis sėkmingai taikomas ir suaugusiems. Priklausomai nuo paciento būklės ir galimybių, tam gali būti naudojamos skirtingos priemonės:

 

 • Breketai. Tai populiariausia dantų tiesinimo priemonė, užtikrinanti pakankamai greitą ir efektyvų gydymą. Ji tinka įvairaus amžiaus pacientams: vaikams nuo 12–13 metų, suaugusiems ir vyresniojo amžiaus žmonėms. Breketai gali būti tokių tipų: metaliniai, beligatūriniai, keraminiai, liežuviniai.

 

 • Kapos. Jeigu pacientas dėl tam tikrų priežasčių nenori nešioti breketų, dantų tiesinimui gali būti pasirenkamos kapos. Šios plokštelės gaminamos iš skaidraus plastiko, todėl yra beveik nepastebimos. Be to, naudojant jas patiriama mažiau diskomforto, nes tempimo jausmas dažniausiai yra ne toks didelis. Gydymas kapomis įprastai būna trumpesnis nei breketais, tačiau esant sudėtingesnei būklei jis gali būti ne toks veiksmingas.

 

 • Plokštelės. Jomis dažniausiai tiesinami vaikų ir paauglių dantys. Plokštelės paprastai naudojamos nesudėtingais atvejais arba siekiant palaikyti gydymo breketais rezultatus.

 

Kai kurie žmonės baiminasi, kad tokios priemonės gali pakenkti dantims. Tačiau laikantis pagrindinių burnos higienos ir ortodontinių aparatų priežiūros taisyklių, taip tikrai nenutiks.

 

Ortodontinio gydymo trukmė

 

Ji gali būti skirtinga, priklausomai nuo paciento amžiaus, būklės ir pasirinktų gydymo priemonių. 9–13 metų vaikams dantų tiesinimas dažniausiai užtrunka maždaug pusantrų metų. Vyresniems jaunuoliams gydymas trunka apie 1–2 metus, o suaugusiems – maždaug 1–3 metus. Pasikonsultavę su ortodontu, galite sužinoti, koks gydymo metodas būtų tinkamiausias Jums ir kiek maždaug užtruktų visas procesas.

 

Ortodontinio gydymo svarba

 

Pagrindinės priežastys, kodėl turėtų būti gydomas kreivas sąkandis ir dantys:

 

 • Ėduonies prevencija. Esant netaisyklingam sąkandžiui, maisto likučiai kaupiasi tarpdančiuose arba prikimba prie dantų paviršiaus. Ilgainiui tai gali sukelti tokias problemas kaip ėduonis ir dantenų uždegimas.

 

 • Lėtesnis dantų dėvėjimasis. Kreivi dantys nesuteikia tinkamos atramos, todėl netolygiai pasiskirsto kramtymo krūvis. Dėl šios priežasties kreivų dantų nudilimas gali būti greitesnis.

 

 • Kitų organizmo ligų prevencija. Netaisyklingos padėties sąkandis trukdo tinkamai sukramtyti maistą, o tai gali paskatinti virškinamojo trakto sutrikimus.

 

 • Kalbos defektų pašalinimas. Kreivas sąkandis ir dantys gali apsunkinti kalbėjimą. Ortodontinis gydymas dažniausiai padeda efektyviai išspręsti tokią problemą.

 

 • Paprastesnis dantų taisymas. Kreivų dantų taisymas įprastai būna sudėtingesnis ir užtrunka ilgiau. Be to, tokia būklė gali apsunkinti implantavimo ir protezavimo procedūras. Todėl prieš jas atliekant rekomenduojamas ortodontinis gydymas.

 

Kiekviena iš šių priežasčių yra pakankamai svari, todėl į jas vertėtų pažvelgti rimtai ir atsakingai.

 

Jeigu Jus arba Jūsų vaikus kamuoja netaisyklingas sąkandis, kreivi dantys, bruksizmas, dėl jo atsiradęs dantų nudilimas ar kitos išvardintos problemos, nedelskite ir apsilankykite „Ozo“ klinikoje. Čia dirba geriausi savo srities specialistai, kurie gydymui pasitelkia moderniausius metodus ir priemones. Susisiekite – laukiame Jūsų!