Netaisyklingas sąkandis: kaip atpažinti ir gydyti?

Netaisyklingai susiformavęs dantų sąkandis paprastai siejamas su kreivais dantimis, netenkinančia estetine išvaizda. Visgi, tai ne vienintelės problemos, kurias gali sukelti toks sutrikimas. Ilgai negydomas netaisyklingas sąkandis gali sukelti rimtesnių pasekmių, pavyzdžiui, žandikaulio sąnarių pažeidimus, pasunkėjusį kramtymą, dantų nudilimą. Atsižvelgiant į tai, „Ozo“ klinika pateikia gaires, kaip atpažinti netaisyklingą sąkandį. Taip pat – kokie modernūs gydymo būdai galimi šiandien.

Taisyklingas sąkandis

Taisyklingas dantų sąkandis yra vertinamas pagal kelis požymius. Pavyzdžiui, dantų ir viršutinio žandikaulio padėtį. Įprastai, viršutinio žandikaulio kandžiai turėtų uždengti apatinius kandžius maždaug 2–3 mm. Be to, dantys turėtų būti tiesūs, o tarpdančiai lengvai išvalomi tarpdančių siūlu ar šepetėliu.

Žinoma, objektyviai situaciją gali įvertinti tik profesionalūs odontologai. Tam, kad nereikėtų spėlioti, ar jūsų sąkandis taisyklingas ar ne, kreipkitės į profesionalius „Ozo“ klinikos darbuotojus. Patyrę specialistai, individualiai įvertinę situaciją, suteiks visą naudingą informaciją ir, jeigu prireiks, aptars reikalingų procedūrų eigą.

Netaisyklingas sąkandis

Remiantis įvairiais statistiniais duomenimis, galima sakyti, kad netaisyklingą sąkandį Lietuvoje turi 60–70 % gyventojų. Netaisyklingas sąkandis gali būti paveldimas arba atsirasti dėl tam tikrų priežasčių. Dažniausios priežastys:

  • Prasta pieninių dantų priežiūra, priešlaikinis pieninių dantų netekimas.
  • Netaisyklingas kvėpavimas pro burną (pavyzdžiui, vaikystėje, dar besiformuojant žandikauliui, kai dažnai sergama peršalimo, kvėpavimo takų ligomis).
  • Įprotis vaikystėje nusiraminimui ką nors čiulpti (pavyzdžiui, nykštį) arba ilgai naudojamas čiulptukas.
  • Griežimas dantimis (bruksizmas), kurį sukelia stresas, įtampa ar kitos priežastys. Tokiu atveju dantų nudilimas gali lemti sąkandžio gilėjimą ir netaisyklingos jo padėties formavimąsi.
  • Laiku neatliktas protezavimas / implantacija po danties šalinimo. Tuomet, kitiems dantims pakeitus savo padėtį, išsikraipo sąkandis.

Kad ir kas būtų nulėmę kreivo sąkandžio susiformavimą, svarbu kuo greičiau imtis atitinkamų veiksmų ir priemonių. Jeigu ieškote savo srities profesionalų, „Ozo“ odontologijos klinikoje dirbantys specialistai pasiruošę padėti. Susisiekite – visus reikalingus kontaktus galite rasti čia.

Sąkandžio kėlimas

Sužemėjus sąkandžio aukščiui, prarandamas taisyklingas sukandimas. Netaisyklingas kramtymas gali sukelti šalutinių poveikių, jaučiamų žandikaulio ir dantų srityse. Nuolat atidėliojamas sąkandžio pakėlimas, gali sutrikdyti kramtymo funkciją. Ilgainiui gali pasireikšti žandikaulio smilkinio sąnario patologija – ūžimas ausyse, traškėjimas.

Pakeliant žandikaulio aukštį ir atstatant kramtomųjų audinių anatominę formą, galima stabilizuoti sąkandį. Sumažėjusio sąkandžio aukščio atstatymas atliekamas tik įvertinus bendrą dantų būklę ir sudarius individualų gydymo planą. Žinoma, netaisyklingą sąkandį gali lemti ir netaisyklingai išsidėstę dantys.

Kiti sąkandžio tipai

Netaisyklingas sąkandis yra vertinamas pagal Angle klases. Pirmoji klasė – prognatija, kai viršutinis žandikaulis didesnis už apatinį, viršutiniai priekiniai dantys atsikišę į priekį arba tarsi įvirtę į vidų. Žandikaulis atrodo pasitraukęs atgal, o smakras mažas. Antroji – progenija, kai apatinis žandikaulis didesnis už viršutinį, viršutiniai priekiniai dantys yra už apatinių. Todėl smakras atrodo atsikišęs į priekį. Tokiu atveju gali būti sunku kramtyti.

Šios klasės padeda įvertinti padėtį atsižvelgiant į viršutinio ir apatinio žandikaulių pirmųjų nuolatinių krūminių dantų tarpusavio santykį. Paprastai krūminiai kramtomieji audiniai išdygsta apie šeštuosius gyvenimo metus, todėl tokio amžiaus vaikus jau galima užrašyti specialisto konsultacijai. Toliau aptarsime sąkandžio tipus.

Gilus sąkandis

Tarpusavyje kontaktuoja visi dantys, tačiau priekiniai persidengia per giliai. Sukandus, viršutiniai natūralūs audiniai gali visiškai uždengti apatinius. Tuomet veidas atrodo žemas, jo profilis išgaubtas, lūpos atsikišusios į priekį, o raukšlė tarp smakro ir apatinės lūpos labai gili.

Atviras sąkandis

Šiuo atveju tarpusavyje kontaktuoja tik šoniniai dantys. Sukandus, tarp priekinių dantų lieka tarpas. Toks netaisyklingas sąkandis gali atsirasti vaikams, turintiems žalingą įprotį čiulpti nykštį ir tiems, kurie dėl pasunkėjusio kvėpavimo per nosį ilgą laiką būna išsižioję.

Kryžminis sąkandis

Esant tokiam sąkandžiui, vienas ar keli apatiniai šoniniai dantys yra palinkę į lūpos pusę ir dengia viršutinius dantis. Pavyzdžiui, viršutiniai priešakiniai audiniai yra išsidėstę už apatinių priešakinių arba apatiniai krūminiai yra palinkę į išorę labiau nei viršutiniai.

Distalinis sąkandis

Esant distaliniam sąkandžiui, viršutiniai kramtomieji audiniai yra per daug pasislinkę į priekį. Įprastai priekinis žandikaulis būna pasislinkęs 5 mm ar net daugiau už apatinį, o dantys šiek tiek išsikišę į priekį. Tokiu atveju apatinė lūpa būna „pasislėpusi“ po viršutine.

Progeninis sąkandis

Progeninio sąkandžio atveju, apatinių dantų eilė yra išsikišusi prieš viršutinę eilę. Kitaip tariant, apatinis žandikaulis yra atsikišęs į priekį. Esant progeniniam sąkandžiui, veidas atrodo ilgesnis, o apatinė lūpa atsikišusi į priekį.

Žirklinis sąkandis

Esant tokiam sąkandžiui, krūminiai dantys nesiliečia vienas su kitu, nes vienas iš jų yra pasviręs į vidinę arba išorinę pusę. Toks kramtomųjų audinių pasislinkimas nematomas veide. Negydant žirklinio sąkandžio gali prasidėti dantenų recesija – palaipsniui atsidengia danties šaknys.

Diagnozavus netaisyklingą sąkandį, būtina nedelsti ir kreiptis į profesionalią gydymo įstaigą. Kiekvienu atveju, pasitelkus tinkamą gydymo metodą, gali būti pasiekiami puikūs rezultatai, leidžiantys džiaugtis geresne ne tik sveikatos, bet ir gyvenimo kokybe.

Kodėl blogas sąkandis turi būti gydomas?

Pakankamai dažnai galima susidurti su nuomone, kad netaisyklingo sąkandžio koregavimas reikalingas tik estetiniais sumetimais. Visgi, kaip jau tikriausiai spėjote suprasti, toli gražu ne visais atvejais teisinga taip manyti. Negydant sąkandžio, šis gali sukelti rimtas pasekmes. Pagrindinės iš jų yra šios:

  • prasta kramtymo funkcija (gali būti sunku išsižioti, kąsti ir kramtyti);
  • greitesnis dantų nudilimas;
  • neaiški kalba (gali būti sunku taisyklingai ištarti žodžius);
  • sunkesnis kvėpavimas (žmogus gali pradėti knarkti, atsirasti miego apnėja, suprastėti poilsio kokybė, jaustis nuovargis);
  • dėl nuolatinės apkrovos išsivystantis smilkininio apatinio žandikaulio sąnario skausmas arba maudimas, traškėjimas;
  • kaklo, sprando, galvos skausmai, kramtomųjų raumenų įtampa;
  • pakitusi veido forma, asimetrija (jis tampa per daug įgaubtas arba išgaubtas);
  • kūno padėties, laikysenos sutrikimai.

Atsiradus bent vienam ar keliems simptomams, natūralu, kad suprastėja ir paciento emocinė būsena. Tad, jeigu susidūrėte su kažkuriuo iš šių simptomų, nedvejodami kreipkitės į specialistus, kurie įvertinę Jūsų situaciją paskirs efektyviausią gydymą.

Netaisyklingo sąkandžio gydymas

Priklausomai nuo individualios būklės, gydymas gali skirtis. Atvejais, kai netaisyklingas sąkandis lemia žandikaulio sąnario skausmus, reikalingas atitinkamas gydymas. Jis gali būti taikomas ir tuomet, kai pasireiškia bruksizmas, galvos svaigimas ir skausmas, ūžesys ausyse. Daugiau apie žandikaulio sąnario gydymą galite sužinoti paspaudę ant aukščiau pateiktos nuorodos.

Kreivo sąkandžio gydymas turėtų būti atliekamas kuo anksčiau. Tai gali padėti išvengti sudėtingų procedūrų ateityje. Konsultacijai pas specialistą vaikus jau galima atvesti išdygus pirmiesiems nuolatiniams dantukams arba maždaug 7–10 m. amžiaus.

Priklausomai nuo būklės sudėtingumo ir problemos įsisenėjimo, ortodontinio gydymo etapai bei trukmė gali skirtis. Netaisyklingam sąkandžiui koreguoti paprastai naudojami breketai arba kapos. Jeigu yra stiprus dantų nudilimas, jų aukštis ir forma atstatomi plombomis.

Ypač sunkiais atvejais, kai atstatyti žandikaulio neįmanoma tradiciniais, neinvaziniais metodais, gali būti atliekama ortognatinė operacija. Procedūros metu žandikaulis pozicionuojamas taisyklingoje padėtyje. Šią operaciją turi atlikti veido ir žandikaulių chirurgas.

 

Ortodontinio gydymo būdai

Nepaisant to, kad ortodontinį gydymą rekomenduojama atlikti kuo anksčiau, t. y. vaikystėje, šiais laikais jis sėkmingai taikomas ir suaugusiems. Priklausomai nuo paciento būklės ir galimybių, tam gali būti naudojamos skirtingos priemonės:

 

  • Breketai. Tai populiariausia dantų tiesinimo priemonė, užtikrinanti pakankamai greitą ir efektyvų gydymą. Ji tinka įvairaus amžiaus pacientams: vaikams nuo 12–13 metų, suaugusiems ir vyresniojo amžiaus žmonėms. Breketai gali būti tokių tipų: metaliniai, beligatūriniai, keraminiai, liežuviniai.

 

  • Kapos. Jeigu pacientas dėl tam tikrų priežasčių nenori nešioti breketų, dantų tiesinimui gali būti pasirenkamos kapos. Šios plokštelės gaminamos iš skaidraus plastiko, todėl yra beveik nepastebimos. Be to, naudojant jas patiriama mažiau diskomforto, nes tempimo jausmas dažniausiai yra ne toks didelis. Gydymas kapomis įprastai būna trumpesnis nei breketais, tačiau esant sudėtingesnei būklei jis gali būti ne toks veiksmingas.

 

  • Plokštelės. Jomis dažniausiai tiesinami vaikų ir paauglių dantys. Plokštelės paprastai naudojamos nesudėtingais atvejais arba siekiant palaikyti gydymo breketais rezultatus.

 

Kai kurie žmonės baiminasi, kad tokios priemonės gali pakenkti dantims. Tačiau laikantis pagrindinių burnos higienos ir ortodontinių aparatų priežiūros taisyklių, taip tikrai nenutiks.

 

Ortodontinio gydymo trukmė

 

Trukmė gali būti skirtinga, priklausomai nuo paciento amžiaus, būklės ir pasirinktų gydymo priemonių. 9–13 metų vaikams dantų tiesinimas dažniausiai užtrunka maždaug pusantrų metų. Vyresniems jaunuoliams gydymas trunka apie 1–2 metus, o suaugusiems – maždaug 1–3 metus. Pasikonsultavę su ortodontu, galite sužinoti, koks gydymo metodas būtų tinkamiausias Jums ir kiek maždaug užtruktų visas procesas.

 

Ortodontinio gydymo svarba

Priežasčių, kodėl verta atlikti ortodontinį gydymą – daug. Vieni gydymą renkasi dėl estetinių priežasčių, kiti – dėl suprastėjusios sveikatos būklės. Keletas priežasčių, kodėl kreivus dantis reikėtų tvarkyti:

Pagrindinės priežastys, kodėl turėtų būti gydomas kreivas sąkandis ir dantys:

 

  • Ėduonies prevencija. Esant netaisyklingam sąkandžiui, maisto likučiai kaupiasi tarpdančiuose arba prikimba prie dantų paviršiaus. Ilgainiui tai gali sukelti tokias problemas kaip ėduonis ir dantenų uždegimas.

 

  • Lėtesnis dantų dėvėjimasis. Kreivi dantys nesuteikia tinkamos atramos, todėl netolygiai pasiskirsto kramtymo krūvis. Dėl šios priežasties kreivų dantų nudilimas gali būti greitesnis.

 

  • Kitų organizmo ligų prevencija. Netaisyklingos padėties sąkandis trukdo tinkamai sukramtyti maistą, o tai gali paskatinti virškinamojo trakto sutrikimus.

 

  • Kalbos defektų pašalinimas. Netaisyklingas dantų sąkandis trukdo tinkamai sukramtyti maistą, o tai gali paskatinti virškinamojo trakto sutrikimus.

 

  • Paprastesnis dantų taisymas. Kreivų dantų taisymas įprastai būna sudėtingesnis ir užtrunka ilgiau. Be to, tokia būklė gali apsunkinti implantavimo ir protezavimo procedūras. Todėl prieš jas atliekant rekomenduojamas ortodontinis gydymas.

 

Nepaisant aukščiau minėtų priežasčių, veidas – viena išraiškingiausių žmogaus kūno dalių. Nors dantų tiesinimui amžiaus apribojimų nėra, specialistai rekomenduoja nedelsti ir gydymą pradėti kuo anksčiau. Tokiu būdu užkirsite kelią sąkandžio defektų progresavimui.

Pastebite, kad vaikui sunku kalbėti, o gal patys jaučiate įtampą žandikaulio srityje? Nedelskite ir apsilankykite „Ozo“ klinikoje. Čia dirba geriausi savo srities specialistai, kurie gydymui pasitelkia moderniausius metodus ir priemones. Susisiekite jums patogiausiu būdu – telefonu, el. paštu ar užpildydami kontaktų formą. Profesionalūs specialistai pasiruošę išspręsti sveikatos problemas ir atsakyti į visus rūpimus klausimus.