Pulpitas: jo priežastys, simptomai ir gydymas

Danties vidinėje dalyje yra minkšti audiniai, vadinami pulpa. Ją sudaro kraujagyslės, limfagyslės, jungiamasis audinys ir nervai. Pulpitas yra būklė, lemianti skausmingą šios srities uždegimą, kuris gali pasireikšti viename arba keliuose dantyse. Jį sukelia bakterijos, kurios įsiskverbia į pulpą. Daugiau apie pulpitą, jo priežastis, simptomus, gydymą ir kitus susijusius aspektus galite sužinoti šiame mūsų įraše.

 

Pulpito formos

Išskiriamos dvi pulpito formos:

  • Grįžtamas pulpitas. Paprastai tokiu atveju pasireiškia lengvas uždegimas ir trumpalaikis skausmas. Šią būklę gali lemti negili ertmė (skylė) dantyje, kai pulpoje nėra bakterijų šaltinio. Sergant grįžtamu pulpitu, valgant ką nors saldaus ar šalto, gali pasireikšti skausmas, kuris pašalinus dirgiklį praeina. Danties minkštimas šiuo atveju išlieka pakankamai sveikas, kad būtų galima jį išsaugoti.
  • Negrįžtamas pulpitas. Jis pasireiškia tada, kai bakterijos išplinta į nervą ir atsiranda stiprus pulpos uždegimas. Tai viena iš dažniausių priežasčių, kodėl reikalingas skubus dantų gydymas. Negrįžtamas pulpitas dažniausiai sukelia intensyvų skausmą, kuris gali būti savaiminis, užsitęsiantis ir plintantis. Šis simptomas gali būti toks stiprus, kad nuo jo pabundama naktį. Pasireiškus tokiai būklei gali būti sunku nustatyti tikslų skausmo šaltinį.

Tiek vienu, tiek kitu atveju, be abejonės, svarbu kreiptis į odontologus.

Negrįžtamas pulpitas gali sukelti infekciją, jeigu pulpoje esančios bakterijos pažeidžia danties nervą. Tai vadinama pulpos nekroze arba mirtimi. Jei pasireiškia tokia būklė, danties šaknyje gali susidaryti pūlių „kišenė“, vadinama periapiniu abscesu arba dantų abscesu. Paprastai jis sukelia stiprų skausmą, ypač kandant. Negydoma infekcija gali išplisti į kitas kūno dalis, pavyzdžiui, sinusus, žandikaulį ar netgi smegenis.

Jeigu Jums atsirado danties pūlinys ir nežinote, kaip jį gydyti, paspaudę ant nuorodos galite rasti atsakymą.

 

Pulpito priežastys

Remiantis naujausiais duomenimis, dažniausia pulpito priežastis yra į danties minkštimą dėl ėduonies patekusios bakterijos. Tokiu atveju pažeidžiami emalio ir dentino sluoksniai, apsaugantys pulpą nuo infekcijos.

Kitos pulpito priežastys gali būti šios:

  • sužalojimas, pavyzdžiui, smūgis į dantį;
  • nulūžęs dantis ir dėl to atsivėrusi pulpa;
  • pasikartojanti trauma, kurią sukelia dantų problemos, pavyzdžiui, žandikaulio poslinkis arba bruksizmas.

Tokios priežastys pirmiausia paprastai sukelia grįžtamą pulpos uždegimą. Jeigu jis nėra gydomas, pulpitas tampa negrįžtamu.

Gydytojas odontologas gali nustatyti tikslią uždegimo priežastį. Jeigu manote, kad Jums reikalinga specialisto pagalba, apsilankykite „Ozo“ klinikoje. Mūsų kontaktus galite rasti čia.

 

Pulpito simptomai

Tiek grįžtamas, tiek negrįžtamas pulpitas sukelia skausmą. Pirmuoju atveju paprastai jis būna silpnesnis ir atsiranda tik valgant. Su negrįžtamu pulpos uždegimu susijęs skausmas gali būti stipresnis ir išlikti visą dieną bei naktį.

Pulpito simptomai:

  • aštrus arba pulsuojantis skausmas;
  • jautrumas saldiems, karštiems ar šaltiems maisto produktams ir gėrimams;
  • dantenų uždegimas.

Negrįžtamas pulpos uždegimas gali apimti tokius infekcijos simptomus kaip:

  • karščiavimas;
  • nemalonus skonis burnoje;
  • blogas kvapas (halitozė);
  • patinę limfmazgiai;
  • pasunkėjęs valgymas;
  • veido ar skruosto patinimas.

Pajutus tokius simptomus, reikalingas pulpito gydymas, kurį gali suteikti profesionalūs „Ozo“ klinikos odontologai. Daugiau informacijos apie tai, kaip malšinamas danties skausmas, rasite paspaudę ant pateiktos nuorodos.

 

Pulpito rizikos veiksniai

Viskas, kas padidina dantų ėduonies riziką, gali lemti ir didesnę tikimybę susirgti pulpitu. Didesnė rizika taip pat gali būti būdinga ir vaikams bei vyresniems suaugusiesiems. Visgi daugiausiai įtakos tokiai būklei turi dantų priežiūros kokybė ir burnos higienos įpročiai.

 

Tam tikras gyvenimo būdas taip pat gali padidinti pulpito riziką:

  • blogi burnos higienos įpročiai, pavyzdžiui, dantų nevalymas po valgio ir nesilankymas pas odontologą reguliariems patikrinimams;
  • dieta, kurioje yra daug cukraus, arba maisto produktų ir gėrimų, kurie skatina dantų ėduonį, vartojimas;
  • profesija arba hobis, lemiantis didesnę dantų traumos riziką, pavyzdžiui, boksas ar ledo ritulys;
    lėtinis bruksizmas.

Profesionali burnos higiena gali padėti sumažinti pulpito riziką. Galbūt jau metas ją atlikti ir Jums? Tuomet susisiekite su „Ozo“ klinikos odontologais ir užsiregistruokite vizitui. Pasirūpinkite savo dantų sveikata ir užkirskite kelią rimtoms jų problemoms.

 

Pulpito diagnozavimas

Odontologas gali diagnozuoti pulpitą vertindamas paciento simptomus, apžiūrėdamas dantis ir, esant poreikiui, padarydamas rentgeno nuotraukas. Kai kuriais atvejais specialistas gali atlikti tokius tyrimus kaip:

  • Jautrumo testas – tikrinama, ar šalti arba karšti dirgikliai sukelia skausmą, diskomfortą. Paciento reakcijos padeda odontologui nuspręsti, ar paveikta visa pulpa, ar tik jos dalis.
  • Bakstelėjimo testas – lengvu, buku instrumentu švelniai patapšnojamas pažeistas dantis ir taip patikrinamas uždegimo lygis.
  • Elektrinis pulpos nervų testas – naudojantis specialiu įrankiu, pulpa veikiama mažu elektros krūviu. Jei pacientas tai pajunta, pulpa reaguoja normaliai ir uždegimas gali būti grįžtamas.

Šie tyrimai leidžia odontologui nustatyti pulpos pažeidimo mastą ir galbūt ją išsaugoti.

 

Pulpito gydymas

Pulpito gydymas priklauso nuo to, ar jis yra grįžtamas, ar negrįžtamas:

  • Jei pulpitas yra grįžtamas, skausmas ir diskomfortas turėtų išnykti, kai pašalinama pagrindinė uždegimo priežastis. Jeigu jį sukelia ėduonis arba danties lūžis, tam, kad apsaugotų minkštimą, odontologas gali pataisyti dantį. Pašalinus dirginimo šaltinį, pulpa turėtų išgyti ir grįžti į įprastą, sveiką būklę.
  • Negrįžtamas pulpitas reiškia, kad nervas yra pažeistas nepataisomai ir uždegimas negali būti panaikinamas. Tokiu atveju dažniausiai atliekamas dantų kanalų gydymas, kurio metu pašalinama negyva pulpa. Kartais gali būti pašalinamas ir visas dantis, tačiau paprastai tai nėra pirmasis pasirinkimas.

Jeigu Jums reikalingas pulpito gydymas ir domitės, kaip numarinti danties nervą, susisiekite su „Ozo“ klinikos odontologais. Jie gali suteikti profesionalią pagalbą ir atsakyti į rūpimus klausimus.

 

Pulpito prevencija

Norint išvengti pulpito, svarbu užtikrinti gerą burnos higieną. Išlaikyti sveikus dantis ir dantenas gali padėti:

  • reguliarus lankymasis pas odontologą;
  • skubi reakcija į dantų skausmą ar jautrumą;
  • dantų valymas du kartus per dieną;
  • tarpdančių siūlo naudojimas;
  • saldaus maisto ribojimas arba vengimas.

Asmenys, kuriems pasireiškia bruksizmas, nakties metu turėtų dėvėti specialią burnos apsaugą.

Valgant šaltą arba karštą maistą pasireiškia dantų jautrumas? Jaučiate aštrų, pulsuojantį skausmą? Svarstote, kaip numarinti danties nervą? Tuomet Jums gali būti reikalingas skubus pulpito gydymas. Susisiekite su mumis ir užsiregistruokite vizitui pas patyrusius „Ozo“ klinikos odontologus jau dabar!