Dantų karūnėlės (dantų vainikėliai)
Estetiška ir sveikai atrodanti šypsena – kiekvieno siekiamybė. Visgi, nelaimingo atsitikimo metu netekus danties ar kelių, svarbu atkurti audinius. Protezavimas leidžia išvengti rimtesnių sveikatos problemų ir sugrąžina pasitikėjimą savimi. Vienas iš efektyviausių būdų, leidžiančių džiaugtis sveikai atrodančia šypsena – dantų vainikėliai. Toliau pateiksime „Ozo“ estetinės odontologijos ir implantologijos klinikos specialistų naudingas įžvalgas apie šį natūralių audinių atkūrimo būdą.
Dantų vainikėliai ir dantų karūnėlės – kuo jie skiriasi?
Dantų karūnėlės nuo vainikėlių niekuo nesiskiria. Tai yra žodžių sinonimai, kurie naudojami tiek profesionalų, tiek šnekamojoje kalboje. Šis restauravimo būdas priskiriamas prie fiksuotų protezų rūšies. Tai dirbtiniai dangalai (apvalkalai), kurie apgaubia likusį dantį arba implantą. Vainikėlių dydis, spalva ir forma parenkami individualiai, pagal paciento burnos ertmės būklę. Restauracija apgaubiama matoma danties dalis nuo dantenų krašto. Tai leidžia atkurti pažeistą paviršių, šį sutvirtinti ir apsaugoti.
Kada yra naudojami dantų vainikėliai?
Šis protezavimo būdas yra atliekamas tada, kai dantys yra nuskilę, įtrūkę, nudilę ar kitaip pažeisti. Šie pažeidimai gali atsirasti traumų metu, išplitus ėduoniui ar paūmėjus bruksizmui. Vengiant natūralių audinių atkūrimo, gali sutrikti virškinimo procesai. Taip pat dažnai gali:
- žemėti sąkandis;
- įkristi skruostai;
- atsirasti žandikaulio sąnario deformacijų.
Dėl visų šių priežasčių formuojasi veido raukšlės, kurios pradeda kelti diskomfortą. Be to, ilgainiui gali atsirasti ir psichologinės problemos. Dėl to specialistai pataria nedelsti ir kreiptis į savo srities profesionalus, kurie užtikrins sklandų restauravimą ir ilgalaikį rezultatą.
Danties vainikas tvirtinamas ant nuosavo nušlifuoto danties ar implanto protezavimo atramos. Tiltiniu protezu (tilteliu) gali būti atkuriama kelių netektų dantų funkcija, dėl to kramtymas tampa efektyvesnis. Vainikėliai ir dantų tilteliai gali būti gaminami iš kelių skirtingų medžiagų. Apie šias išsamiau aptarsime kitoje skiltyje.
Dantų karūnėlių rūšys
Šiandien galima išskirti 3 pagrindines medžiagas, iš kurių gaminamos dantų karūnėlės: metalo, bemetalė ir cirkonio keramika. Kiekviena medžiaga yra unikali ir pasižymi skirtingomis savybėmis. Tad toliau išsamiau aptarsime kiekvieną iš šių medžiagų.
1. Metalo keramika
Iš metalo keramikos pagamintas dantų vainikėlis yra itin tvirtas, tačiau – nepralaidus šviesai. Dėl to ši ilgaamžė medžiaga pasižymi ne itin estetiška išvaizda. Dėl šios priežasties metalo keramikos vainikėliais dažniausiai atkuriami krūminiai dantys. Metalo keramika pasižymi žema kaina ir yra laiko patikrinta medžiaga, protezų gamyboje naudojama jau daug metų.
2. Bemetalė keramika
Dantų karūnėlė, pagaminta iš bemetalės keramikos, atrodo natūraliausiai, nes yra pralaidi šviesai. Šių bemetalės keramikos protezų atsparumas nusidėvėjimui, reakcija į temperatūros pokyčius yra labai panašūs į natūralių audinių. Tam, kad dantų karūnėlė būtų skaidri ir kuo labiau atitiktų danties struktūrą, ši kuriama iš kelių sluoksnių.
3. Cirkonio keramika
Tokie gaminiai pasižymi tvirtumu ir ilgaamžiškumu. Karūnėlių karkasas yra gaminamas iš cirkonio oksido, kuris padengiamas porceliano sluoksniu. Cirkonio karūnėlės ant dantų nesukelia jokių alerginių reakcijų, nes ši medžiaga biologiškai dera su natūraliais burnos ertmės audiniais.
Cirkonio keramika yra žymiai skaidresnė ir estetiškesnė už metalo keramiką, tačiau ne tokia skaidri kaip bemetalė keramika. Dėl to šia medžiaga dažniausiai paslepiami metaliniai kaiščiai, tamsūs, negyvi ar dėmėti dantys. Žinoma, pagal poreikį cirkonio keramika galima atkurti ir krūminius dantis.
Šiandien vis daugiau pacientų renkasi audinių restauravimą bemetale arba cirkonio keramika. Nenuostabu, juk kiekvienas nori džiaugtis gražia, natūraliai atrodančia šypsena. Kiekvienai danties restauracijai svarbu parinkti tinkamiausią konstrukciją ir medžiagą. Konsultacijos metu „Ozo“ estetinės odontologijos ir implantologijos klinikos odontologai padeda išsirinkti individualiai labiausiai tinkantį sprendimą. Šį dažniausiai lemia burnos ertmės būklė, pageidavimai, asmeniniai įpročiai, ankstesnės restauracijos ir finansinės galimybės.
Dantų protezavimas vainikėliu
Kaip ir bet kuri kita odontologinė procedūra, taip ir protezavimas vainikėliais atliekamas keliais etapais. Priklausomai nuo situacijos, galima išskirti 3 arba 4 pagrindinius etapus:
- Konsultacija. Prieš bet kokią procedūrą, pirmiausia planuojamas vizitas pas odontologą. Konsultacijos metu specialistas įvertina bendrą burnos ir audinių būklę. Odontologas, atsižvelgęs į individualų atvejį, pateikia gydymo planą – nusprendžia kiek ir kuriose vietose reikia tvarkyti dantis bei kokie bus naudojami konstrukciniai elementai.
- Implantacija. Jeigu pažeisto danties šaknies kanalai negyvi, specialistas gali pašalinti likusias šaknis ir atlikti implantaciją. Šiuo atveju nedidelis titaninis varžtelis, atstojantis prarastą danties šaknį, įsriegiamas į žandikaulio kaulą. Tuomet laukiama, kol implantas apaugs kaulu ir įsitvirtins žandikaulyje. Implantui sėkmingai apaugus kaulu galima imtis kito etapo.
- Karūnėlių gamyba. Pirmo arba kito vizito metu pažeistas dantis užšaldomas ir tinkamai paruošiamas. Tuomet padaromas antspaudas, kuris perduodamas technikų laboratorijai. Joje dantų technikas kruopščiai ir tiksliai sukuria individualiai pritaikytus vainikėlius. Kol vyksta gamyba, uždedamas laikinas dantų vainikėlis.
- Protezavimas. Paskutinio vizito metu atliekamas protezavimas. Priklausomai nuo situacijos, pagaminti protezai tvirtai pricementuojami prie likusių sveikų šaknų arba prisukami prie implantų. Šiame etape specialistas dar gali patobulinti vainikėlio formą. Tad vos pajutus, kad kažkas ne taip, svarbu iš anksto įspėti odontologą.
Jeigu dantų karūnėlės prisukamos ant implantų, protezavimo trukmė bus ilgesnė. Kadangi reikia sulaukti, kol implantas apaugs kaulu, o tai gali užtrukti iki pusės metų. Kitu atveju, jeigu protezavimas atliekamas ant sveikų audinių, gydymas sutrumpės.
Po vainikėlių protezavimo specialistai pataria:
- pirmą parą vengti kieto ir itin karšto maisto vartojimo;
- dėti kompresus;
- vartoti uždegimą ir skausmą malšinančius vaistus.
Pirmosiomis dienomis vengiant kieto maisto, cementas išlieka vietoje ir tinkamai išlaiko karūnėlę. Po procedūrų gali būti juntamas nežymus skausmas. Šį numalšinti galima šaltais kompresais arba skausmą malšinančiais vaistais. Visgi, jeigu diskomfortas išlieka ilgą laiką, kreipkitės į kliniką, kurioje dirbantys specialistai greitai sureaguos ir padės pašalinti nemalonius pojūčius.
Nuo ko priklauso dantų karūnėlės kaina?
Dantų vainikėliai kaina, medžiagos skirsis, priklausomai nuo individualios situacijos. Tad vieno atsakymo į klausimą, kiek kainuoja danties karūnėlė, nėra. Vainikėlių kainos ir visas gydymo planas sudaromas individualios konsultacijos metu. Gydytojas dažniausiai įvertina:
- pažeistų dantų būklę;
- atliktus gydymus burnos ertmėje;
- žandikaulių kaulų būklę.
Savo srities profesionalas, tinkamai įvertinęs aukščiau pateiktus aspektus, pateikia preliminarią gydymo kainą. Kaina dažniausiai priklauso nuo atkuriamų dantų kiekio ir medžiagos, iš kurios gaminamas dantų vainikėlis. Tad jeigu domina tiksli dantų karūnėlės kaina Vilniuje, patariama susisiekti su mūsų specialistais.
Norite ir vėl patogiai kramtyti maistą, džiaugtis estetiškai atrodančia šypsena ir susigrąžinti pasitikėjimą savimi? Susisiekite su „Ozo“ estetinės odontologijos ir implantologijos klinikos specialistais. Mūsų darbuotojai pasiruošę padėti surasti efektyviausią problemos sprendimą ir atsakyti į visus rūpimus klausimus.
DUK
Kiek laiko trunka vainikėlių gamyba?
Odontologui perdavus paciento burnos ertmės antspaudus, dantų karūnėlė pagaminama per 2 savaites. Tiek laiko pacientas nešioja laikinus vainikėlius, kurie apsaugo nušlifuotą dantį (arba įsriegtą varžtelį) ir dantenas nuo galimo aplinkos poveikio. Tuo pačiu palaikoma estetinė išvaizda ir efektyvi kramtymo funkcija.
Kada rekomenduojamas protezavimas dantų tilteliais?
Dantų vainikėliai gali būti ne tik protezuojami po vieną, bet ir sujungiami vieni su kitais. Protezavimas tilteliu rekomenduojamas tiems, kuriems trūksta daugiau nei dviejų dantų iš eilės. Šiuo atveju, jeigu gretimai esantys dantys nėra pakankamai sveiki, atliekama implantacija. Procedūros metu specialistas įstatys implantus atraminių dantų vietoje ir pritvirtins tiltelį (sudarytą iš dviejų karūnėlių ar vieno arba dviejų dirbtinių dantų tarp jų).
Be to, dantų tilteliai gali būti puikus sprendimas netekus ir vieno danties. Jeigu šalia esantys gretimi dantys yra pakankamai sveiki, šie gali tapti atraminiais dantimis. Vainikai yra užmaunami ant abiejų atraminių dantų, o per vidurį tvirtinamas dirbtinis dantis. Šiuo atveju, nereikia implantacijos, nes tiltelis tvirtai laikosi ant gretimų audinių.
Ar protezavimas karūnėlėmis yra skausmingas?
Modernėjančios gydymo technologijos leidžia procedūras atlikti be skausmo. Tad, jeigu reikalinga implantacija, jos metu taikoma sedacija. Šlifuojant dantį, dedant implantus dažniausiai taikomas vietinis nuskausminimas. Žinoma, pacientui pageidaujant ar atliekant ilgiau trunkančias procedūras, galima intraveninė nejautra. Šiuo atveju pacientas dar labiau atsipalaiduoja ir patiria mažiau baimės.
Aišku, praėjus nuskausminamųjų poveikiui, galima jausti nežymų maudimą žandikaulio srityje. Jeigu skausmas nepraeina, patariama vartoti skausmą malšinančius vaistus. Svarbu pabrėžti, kad kiekvieno paciento skausmo toleravimo laipsnis yra skirtingas. Dėl to kiekvieno kūno reakcija į atliekamą procedūrą ar po jos gali būti skirtinga.
Kaip pasirinkti tinkamiausią vainikėlio medžiagą?
Danties vainiko medžiaga dažniausiai parenkama odontologo, kuris įvertina individualų atvejį. Žinoma, medžiagos pasirinkimui įtakos turi ir finansinės paciento galimybės. Jeigu atkuriamas didesnis kiekis audinių, gali būti naudojamos skirtingos medžiagos.
Pavyzdžiui, jeigu atkuriami ir priekiniai, ir krūminiai dantys, galima vainikėlius gaminti iš skirtingų medžiagų. Krūminiams dantims dažniausiai naudojama bemetalė keramika, o krūminiams – cirkonio arba metalo keramika. Aišku, kiekvienas atvejis yra unikalus, todėl dėl šios galimybės rekomenduojama pasitarti su odontologu.
Kaip ilgai laikosi dantų karūnėlė?
Fiksuoti protezai yra efektyviausias natūralių audinių atkūrimo būdas, leidžiantis mėgautis ilgalaikiais rezultatais. Visgi, nėra nieko amžino. Dažniausiai dantų vainikėlis tvirtai laikosi nuo 5 iki 15 metų. Žinoma, ilgaamžiškumui įtakos turi ir asmeninė burnos ertmės priežiūra bei kasdieniai įpročiai. Tad, jeigu norite mėgautis protezais kuo ilgesnį laiką, tinkamai šiuos prižiūrėkite.
Ar reikia keisti vainikėlį?
Nors danties vainikas yra ilgaamžis natūralių audinių atkūrimo būdas, pasitaiko atvejų, kai prireikia vainiko keitimo. Šis dažniausiai keičiamas kai:
- dantų karūnėlė įskyla, nulūžta ar nusidėvi;
- danties viduje atsiranda ėduonis;
- pablogėja kosmetinė išvaizda.
Kartais nutinka taip, kad nuo tvirtų vainikų gali nusidėvėti šalia esantys dantys, todėl vainiką būtina keisti. Be to, jeigu pacientą kankina bruksizmas, šis gali daryti įtaką vainikėlio nusidėvėjimui. Šiuo atveju, dantų karūnėlė nusidėvi greičiau, todėl tenka ją keisti anksčiau. Be to, gydymo atveju, kai jaučiamas skausmas protezuotame dantyje, tenka karūnėlę nuimti. Pašalinus ėduonį ir sutvarkius dantį, danties vainikas uždedamas iš naujo.
Kokia laikinų karūnėlių priežiūra?
Kol yra uždėtas laikinas dantų vainikėlis, rekomenduojama vengti itin kieto ir lipnaus maisto. Atsižvelgiant į tai, patariama vengti guminukų, kramtomos gumos, minkštų saldainių, riešutų, šviežių morkų, obuolių, kriaušių. Valgant šiuos maisto produktus, didėja dantų karūnėlės skilimo, lūžimo ar ištraukimo rizika.
Taip pat patariama stengtis kramtyti ta puse, kurioje nėra laikino vainikėlio, arba kramtyti tik minkštą maistą. Be to, naudodamiesi tarpdančių siūlu, šį ištraukite per šoną, o ne per viršų. Per viršų traukiamas siūlas gali užkabinti vainikėlio šoną ir šį išjudinti. Jeigu kyla dvejonių dėl laikinų vainikėlių priežiūros, pasitarkite su „Ozo“ klinikos odontologu. Savo srities specialistas atsakys į visus klausimus ir pasidalins naudingomis įžvalgomis.
Ar laikinos karūnėlės spalva ir medžiaga gali būti pasirenkama?
Šiandien laikinas dantų vainikėlis gaminamas iš specialios PMMA plastmasės, pasižyminčia itin aukšta kokybe. Taip pat ši plastmasė yra lengvai koreguojama, todėl tai ypač patogu norint laikiną vainikėlį pritaikyti individualiai. Medžiaga pritaikyta taip, kad atlaikytų įprastą kramtymo krūvį, kol gaminami ilgalaikiai vainikai.
Nors medžiagos pasirinkti negalima, spalva gali būti parenkama pagal burnoje esančių audinių spalvą. Kadangi laikinų karūnėlių spalva parenkama individualiai, šios išlieka nepastebimos. Žinoma, esant paciento pageidavimui, atspalvis gali būti parenkamas ir pagal asmeninius poreikius.