Dantų protezai – sprendimas, be kurio dalis mūsų negalėtų nei drąsiai reikšti emocijas, nei gardžiuotis mėgstamu maistu. Tačiau vien priimti tokį sprendimą nepakanka. Tam, kad išimamieji ar fiksuotieji protezai nepriekaištingai atliktų savo funkcijas, o burnos ertmė būtų sveika, jiems būtina specifinė priežiūra. Ji tikrai nėra sudėtinga. Taigi, šiame įraše papasakosime, kuo skiriasi skirtingų rūšių dantų protezų priežiūra, kokia ji turėtų būti. Trumpai pakalbėsime ir apie tai, kaip išvengti protezų naudojimo klaidų.
Vienas pirmųjų klausimų: kaip priprasti prie dantų protezų?
Jei dantų protezai gerina Jūsų gyvenimo kokybę dar visai neilgai, tikriausiai jau spėjo kilti klausimas: tai kaipgi prie jų priprasti? Skubame nuraminti – prie kokybiškų, saugių protezų įprasite natūraliai. Paprastai tam pakanka kelių dienų, tačiau kartais, kai protezuojama didesnė dantų ar žandikaulio dalis, gali prireikti ir poros savaičių.
Lygiai taip pat priprasite ir prie naujosios šypsenos priežiūros. Tereikia laiko naujiems įpročiams ir įgūdžiams susiformuoti. Atidžiai klausykitės procedūrą atlikusių specialistų ir drąsiai jų klauskite: patyrę mūsų klinikos odontologai mielai papasakos ir parodys, kaip pasirūpinti bet kurio tipo protezų švara. Be abejonės, su jais vizitų metu aptarsite ir kitus priežiūros niuansus, tad galėsite kliautis savotiška dantų protezų naudojimo instrukcija: kaip, kada įsidėti ar išsiimti išimamus protezus, kaip suprasti, kad protezų būklė gera ir t. t.
Trumpai apie išimamųjų ir fiksuotųjų protezų skirtumus
Prieš pereidami prie priežiūros ypatumų, norime trumpai priminti apie esminius skirtingų protezų tipų skirtumus. Tai reikalinga tam, kad nesupainiotumėte priežiūros būdų. Taigi:
- Išimamų protezų grupę sudaro daliniai (plokštelės, lanko atraminiai) ir pilni protezai. Pastarieji tinka tuo atveju, jei reikia atkurti visą dantų liniją viršutiniame, apatiniame ar abiejuose žandikauliuose. Plokštelės ir lankai tinkami, kai trūksta vieno ar poros dantų.
- Fiksuotus protezus galima tvirtinti arba ant likusių savų dantų audinių, arba ant implantų. Jei įdomu, kaip atliekamas protezavimas ant implantų, galite paskaityti mūsų kitą įrašą – tiesiog spustelkite ant nuorodos. Tačiau grįžkime prie apibrėžimo: fiksuotiems protezams priskiriami tiltai, vainikėliai (karūnėlės), taip pat – laminatės ir įklotai, užklotai. Dalis jų pritaikyta tvirtinti ant natūralių dantų, o kita dalis ant implanto.
Jei dantų protezavimas Jums dar tik planuojamas atlikti, nesijaudinkite. Su gydytoju pasikalbėsite ir apie Jūsų konkrečiu atveju tinkamas protezavimo priemones, ir apie procedūros etapus. Taigi, pereikime prie esminės dalies: kokia gi yra tinkama dantų protezų priežiūra? Pirmiausia aptarkime reikiamas priemones, o tuomet – pačią eigą, priklausančią nuo protezų tipo.
Dantų protezų valymo priemonės: ko prireiks?
Kaip ir natūraliems dantims, taip ir protezams valyti reikalingos specifinės priemonės. Tiesa, dalis jų yra vienodai tinkamos ir tikriesiems dantims, ir skirtingų tipų protezams prižiūrėti.
Įprastos priemonės (abiejų tipų protezams)
Prie įprastų priemonių būtų galima priskirti tas, kurias esame įpratę naudoti natūralių dantų valymui. Tai:
- dantų šepetėlis,
- dantų pasta,
- tarpdančių šepetėlis,
- tarpdančių siūlas,
- burnos skalavimo skystis,
- liežuvio valiklis,
- irigatorius.
Tiesa, derėtų atkreipti dėmesį, kad išimamiems protezams valyti galima naudoti ir kiek kitokius „įrankius“ – šepetėlius kietesniais, šonuose ilgesniais šereliais. Galima turėti atskirus šepetėlius išimamiems protezams ir likusiems dantims, fiksuotiems protezams. Irigatorius – nebūtinas, tačiau jis praverčia, jei naudojami implantai arba tiltiniai protezai.
Specifinės priemonės (išimamiems protezams)
Išimamų dantų protezų priežiūra atliekama papildomai naudojant tokias priemones:
- tabletes,
- gelį,
- koncentratą.
Nebūtina turėti visų – rinkitės tai, kas patogiausia Jums. Vieniems geriau pasigaminti dezinfekcinį, valomąjį tirpalą naudojant tabletes, kitiems – koncentratus, gelius. Be abejonės, reikėtų atskiros talpos (tinka ir stiklinė), kurioje laikysite valomus protezus. Taip pat reikės ir dėklo sausiems protezams laikyti.
Dėl to, kokios dantų protezų valymo priemonės tinka geriausiai, rekomenduojame pasikonsultuoti su mūsų specialistais. Jie padės pasirinkti tinkamiausius produktus ir paaiškins, kaip juos naudoti. Jei siekiant didesnio komforto prireiks specialių klijų, gydytojas paaiškins, kaip klijuoti dantų protezus.
Kaip ir kada valyti protezus?
Kai įsitikinote, kad turite visas reikiamas priemones, galite imtis protezų valymo. Nepriklausomai nuo protezavimo būdo, protezus, kaip ir burnos ertmę, derėtų visuomet išskalauti po valgio. Tam tinka ir paprastas vanduo. Na, o specifiniai priežiūros nurodymai – žemiau.
Išimamų protezų valymas
Išimamųjų protezų priežiūra patogiausiai atliekama juos išėmus. Protezus būtina kasdien iššveisti šepetėliu ir pasta, mirkyti tirpale. Daugelį kamuoja tas pats klausimas: kaip laikyti dantų protezus naktį? Būtent tam skirti tirpalai, geliai ir tabletės. Jie ne tik valo, bet ir balina šiuos restauruotus Jūsų dantis. Be to, taip atliekama dantų protezų dezinfekcija, o ji – itin svarbi.
Dalis priemonių skirtos greitam valymui (užtenka protezus jose palaikyti apie 15 minučių), o dalis skirtos nakčiai, jos padeda išlaikyti protezų funkcionalumą. Tiesa, kaip minėjome, sausą protezą reikėtų laikyti specialiame dėkle. Tačiau atkreipiame dėmesį – visada laikykitės valymo priemonių gamintojų nurodymų, kitaip galite pakenkti protezams ir savo burnos gleivinei.
Fiksuotų protezų valymas
Fiksuotus protezus iš esmės reikia valyti panašiai, kaip ir natūralius dantis. Ryte, vakare ir po valgio juos patartina išvalyti dantų pasta, šepetėliu. Fiksuotų dantų protezų priežiūra kiek keblesnė, jei fiksavimui naudojami užraktai – tuomet gali prireikti geriau pritaikytų šepetėlių. Vis dėlto ir įprastas tarpdančių šepetėlis, tarpdančių siūlas, skalavimo skystis – priemonės, kurių dažniausiai tikrai pakanka.
Ko gero, jau supratote: kad ir kokius protezus naudotumėte, kasdiene jų priežiūra galite pasirūpinti lengvai. Svarbiausia – atidumas, kruopštumas, nuoseklumas ir tinkamos dantų protezų valymo priemonės. Vis dėlto norime atkreipti dėmesį į dar kelis su protezais susijusius dalykus.
Ką dar žinoti apie protezų naudojimą ir priežiūrą?
Aptarėme kasdienę priežiūrą, tačiau kartais pamirštami specifiniai atvejai. Be to, dvejojama kilus įtarimų, kad protezai prarado formą ar funkcionalumą, yra netinkami, nepatogūs.
- Kaip jau aptarėme pradžioje, pokyčiai burnos ertmėje kurį laiką gali kelti tam tikrą diskomfortą. Jei protezai išimamieji, tai gali būti padidėjęs seilėtekis, pykinimas, šioks toks skausmas. Naudojant fiksuotus protezus, tokie požymiai švelnesni. Visgi jei jie nepraeina ir po poros savaičių, kreipkitės į gydytoją.
- Viskas buvo gerai, bet kurį laiką jaučiate: spaudžia dantų protezai? Taip gali nutikti – burnos audiniai, esantys po išimamu protezu, kinta, tad po metų ar poros būtina iš naujo įvertinti būklę ir prireikus pakeisti plokštelę ar lanką naujais. Kita vertus, spaudimas gali būti juntamas vos pradėjus naudoti protezus – tai normalu.
- Nepriklausomai nuo protezų tipo, būtina kas pusmetį apsilankyti profesionaliai burnos higienai. Jos metu pašalinami sunkiau prieinami nešvarumai, įvertinama bendra burnos ir protezų būklė.
- Visus protezus reikia saugoti. Venkite kramtyti ypač kieto maisto. Pradžioje lengvai kramtomas maistas netgi padės greičiau įprasti prie pokyčių. Naudinga atsisakyti ir itin lipnių, tąsių maisto produktų, kramtomosios gumos. Protezams gali pakenkti ir staigūs temperatūros pokyčiai: nevartokite karštų bei šaltų produktų vienu metu.
- Nenaudokite nuskilusių, sutrupėjusių ar kitaip pažeistų protezų – galite susižaloti, pakenkti burnos ertmei. Tokią priemonę reikėtų kuo greičiau pristatyti taisymui.
Apibendrinus – svarbu atidžiai sekti savo savijautą, vengti dantims bei protezams pakenkti galinčių dalykų ir reguliariai lankytis pas specialistą. Taip pat svarbi ir profesionali burnos higiena (apie ją galite daugiau paskaityti paspaudę ant nuorodos), nes įprastomis priemonėmis, namų sąlygomis net ir labai atidžiai rūpinantis burnos terpe nepavyksta pašalinti visų nešvarumų.
Tikriausiai jau įsitikinote: kasdienė dantų protezų naudojimo instrukcija ir pati priežiūra nesudėtinga, tereikia sekti specialistų nurodymais. Vis dėlto nedvejokite užduoti kilusius klausimus „Ozo“ klinikos komandai – taip laiku užkirsime kelią įvairiems pažeidimams, o protezai atliks visas savo funkcijas nekeldami net menkiausio diskomforto.