Dantų protezai
Dantų netekimas sukelia tiek fizinį, tiek psichologinį diskomfortą. Vienas efektyviausių tokios problemos sprendimo būdų – dantų protezavimas (daugiau apie šią procedūrą galite sužinoti čia). „Ozo“ estetinės odontologijos ir implantologijos klinikoje naudojamos modernios technologijos ir patikimos medžiagos leidžia susigrąžinti nuostabią šypseną.
Kuo skiriasi išimamieji protezai nuo neišimamųjų? Kas yra išimami dantų protezai?
Išimamieji protezai – tai įvairių konstrukcijų dalinės bei pilnos plokštelės ir lanko atraminiai protezai. Jų yra įvairių:
- klameriniai (apkabinantieji),
- su užraktais,
- teleskopiniai,
- metaliniai,
- „Valplast“ tipo,
- lanko atraminiai.
Išimamųjų protezų laikymąsi burnoje užtikrina apkabėlės, kurios išdėstomos ant likusių atraminių dantų. Tačiau jos neretai matosi šypsantis. Be to, laikui bėgant apkabėlės atsilaisvina, todėl protezas burnoje gali pradėti judėti.
Dėl šios priežasties dažniau rekomenduojami lanko atraminiai dantų protezai su užraktais. Jie patogūs ir patikimi – vietoje apkabėlių naudojami specialūs nematomi užraktai. Todėl galima drąsiai šypsotis, valgyti, kalbėti. Šios priemonės atrodo itin estetiškai, taigi, aplinkiniai nė neįtars, kad jas nešiojate.
Nors išimamieji protezai šiuolaikinėje odontologijoje naudojami vis rečiau, be jų neapsieinama, kai dėl didelių pažeidimų negalima naudoti kitų priemonių. Neretai išimamieji protezai pasitelkiami kaip laikinas sprendimas, kol implantas sėkmingai apauga kaulu ir įsitvirtina žandikaulyje, arba kol pagaminami neišimamieji (kitaip vadinami fiksuoti) dantų protezai.
Pastarieji taip pat būna įvairių rūšių:
- užklotai,
- vainikėliai (karūnėlės),
- bemetalė arba metalo keramika ant implantų,
- laminatės (vestibulinės plokštelės).
Užklotai naudojami, jei pacientas netekęs daugiau nei 50 procentų danties audinių. Jie yra ilgaamžiškesni nei kompozitinės plombos, be to, užtikrina patikimesnę atramą. Užklotas leidžia itin tiksliai restauruoti pažeistą dantį, nesudarant mikrotarpelių, kuriuose gali vystytis ėduonis. Šios priemonės gali būti pagamintos iš keramikos, tauriojo metalo ar kompozito.
Vainikėliai tvirtinami ant nuosavo nušlifuoto danties ar implanto protezavimo atramos. Tiltiniu protezu (tilteliu) atkuriama buvusių dantų funkcija, kramtymas tampa efektyvesnis. Vainikėliai ir tilteliai gaminami iš metalo keramikos (porceliano ant metalinio karkaso), bemetalės keramikos (stiklo keramikos ar porceliano ant cirkonio oksido karkaso) ar kompozito.
Rekonstruojant priekinius dantis, kai plombavimas ar anksčiau aptarti dantų protezai negali garantuoti pakankamai gero estetinio vaizdo ir tvirtumo, naudojamos laminatės. Tai iš stiklo keramikos ar kompozito gaminamos plokštelės danties priekinės plokštumos paviršiui uždengti.
Kuo keraminė protezų konstrukcija skiriasi nuo metalinių?
Keramika yra aukščiausius estetikos kriterijus atitinkanti medžiaga, naudojama ortopedinėje odontologijoje. Tam tikromis savybėmis ji pranoksta metalo keramiką. Pastaroji nėra pralaidi šviesai, todėl dantenos gali atrodyti tamsesnės. Bemetalė keramika pasižymi pralaidumu šviesai, jos fizinės savybės artimos natūralaus danties savybėms.
Kuo ypatingi „Valplast“ tipo protezai?
„Valplast“ sistema – tai visiškai naujas dalinių protezų gamybos būdas iš minkštos plastmasės nailoninio termoplastiko. Ši unikali kombinacija padeda sukurti lanksčias, patogias ir estetiškas priemones. Taigi, niekas nė neįtars, kad nešiojami dantų protezai.
Ar po protezo įdėjimo reikia lankytis pas odontologą?
Po protezo įdėjimo pas odontologą privaloma apsilankyti praėjus dviem, o po to – šešiems mėnesiams. Vizitų metu į protezą įvedamas papildomas plastmasės sluoksnis, tolygiai paskirstantis krūvį atraminiams dantims, kurie priešingu atveju gali iškristi. Be to, nuo perkrovos jie gali pradėti judėti, atsirasti skausmas. Ilgainiui gleivinė pripranta prie krūvio. Nešiojant dantų protezus su užraktais, bent kartą metuose reikia profilaktiškai apsilankyti savo gydytoją.
Kokie požymiai išduoda, kad laikas patikrinti ir galbūt net pakeisti protezą?
Jei dantų protezai krenta, kai kalbate ar juokiatės, laikas apsilankyti pas gydytoją ortopedą. Verta atkreipti dėmesį ir į kitus požymius, tokius kaip:
- sudirgusi ir skausminga burnos ertmės gleivinė,
- suplonėjusios lūpos ir nulinkę lūpų kampai,
- sutrikęs ar apsunkintas kramtymas,
- susenęs veidas,
- aplink burnos ertmę atsiradusios raukšlės,
- neaiškus garsų tarimas,
- atsiradęs švilpimas,
- traškėjimas,
- neaiškūs galvos, kaklo ar ausies skausmai.
Juos pastebėjus, rekomenduojama nedelsti ir kreiptis į specialistą.
Kiek laiko trunka protezo gamyba laboratorijoje?
Gamybos trukmė priklauso nuo protezo sudėtingumo, tačiau „Ozo“ estetinės odontologijos ir implantologijos klinikos gydytojai siekia, kad pacientai gražia šypsena galėtų džiaugtis kuo greičiau. Todėl paprastai protezo gamyba trunka ne ilgiau nei 7 darbo dienas.
Reikalingi dantų protezai? Esame pasiruošę Jums padėti. Kreipkitės internetu, telefonu arba apsilankykite mūsų klinikoje Vilniuje. Reikalingus kontaktus rasite čia.