Nuskilusio danties tvarkymas – pakankamai dažnai pasitaikantis atvejis. Priežasčių, kodėl reikalingas toks odontologinis gydymas, gali būti pačių įvairiausių. Nepriklausomai nuo to, susidūrus su tokia situacija svarbu nedelsti ir laiku imtis atitinkamų priemonių.
Pagrindinės dantų skilimo priežastys
Danties skilimą arba lūžį gali lemti:
- kieto maisto kramtymas;
- patirta trauma;
- netaisyklingos formos ar netinkamai sudygę dantys;
- griežimas dantimis (bruksizmas);
- dantų plombos;
- netinkamas sąkandis;
- ėduonies sukeltas danties audinių netekimas;
- mineralų stoka (dažniausiai kalcio ir fosforo).
Sveika ir subalansuota mityba, tinkami valgymo bei burnos higienos įpročiai kai kuriais atvejais gali padėti išvengti tokios danties traumos.
Kaip suprasti, kad tikrai nuskilo dantis?
Priekiniai dantys yra gerai matomi, todėl nuskilus vienam ar keletui iš jų tai lengva pastebėti. Tačiau pasitaiko ir kitokių atvejų. Pavyzdžiui, nuskilus krūminiam dančiui (ypač – nedideliam jo gabaliukui), pakankamai dažnai tai pastebima ne iš karto, nes nejaučiamas skausmas.
Visgi šią problemą išduoda tokie požymiai kaip:
- nuskilusio danties kampuotumas;
- aštrūs kampai, kuriais netgi galima susižeisti liežuvį;
- suprastėjusi kramtymo kokybė;
- ilgainiui atsirandantis danties jautrumas karščiui ir šalčiui (hiperstezija).
Priešingai nei kartais manoma, nuskilęs dantis nėra vien tik estetinė problema. Todėl jo gydymas yra būtinas. Laiku atliktas nuskilusio danties tvarkymas gali padėti išvengti rimtesnių pasekmių: nervo pažeidimo, jo sukelto jautrumo ir skausmo ar net viso danties netekimo.
Ką daryti, jei nuskilo dantis?
Nuskilusią danties dalį labai svarbu apsaugoti nuo džiūvimo. Ją galima pamerkti į šaltą pieną, fiziologinį tirpalą arba, blogiausiu atveju, į paprastą vandenį. Tuomet belieka kuo skubiau kreiptis į odontologus, kurie gali priklijuoti išsaugotą danties dalį.
Jei nėra galimybės iš karto pasinaudoti specialistų paslaugomis, iki tol rekomenduojama vengti kietų ir saldžių maisto produktų. Įprastai jie lemia dar didesnės danties dalies netekimą, nes esant nervo (pulpos) pažeidimui, saldumynuose esantis cukrus gali paspartinti danties nykimą iš vidaus.
Vienas iš pagrindinių odontologijos klinikos pasirinkimo kriterijų, kai reikalingas nuskilusio danties atstatymas kaina. Jei norite apie ją sužinoti daugiau, kreipkitės į mūsų specialistus. Atsakysime į visus rūpimus klausimus ir pasirūpinsime greitu gydymu. Aukštos kvalifikacijos specialistai ir moderni įranga leidžia garantuoti jūsų lūkesčius atitinkančius rezultatus.
Kokie galimi danties atkūrimo būdai?
Priklausimai nuo situacijos, nuskilusio danties tvarkymas gali būti atliekamas skirtingais būdais. Plačiau aptarsime pagrindinius iš jų:
- Estetinis dantų plombavimas. Ši procedūra rekomenduojama tuomet, kai nuskilusi nedidelė danties dalis. Tai greitas sprendimas, nes norimam rezultatui pasiekti užtenka vos vieno vizito pas odontologą. Be to, estetinis dantų plombavimas pasižymi tuo, kad:
- yra visiškai neskausmingas;
- jo metu gali būti atkuriama anatominė dantų struktūra ir natūrali forma, taip pat suteikiama norima spalva;
- tinka bet kokio amžiaus žmonėms;
- padeda tausoti natūralius danties audinius;
- nesukelia diskomforto jausmo;
- užtikrina estetišką ir natūralią dantų išvaizdą.
Ši procedūra naudinga ne tik tuomet, jei nuskilo dantis, bet ir kai norima:
- pakeisti senas ir spalvą praradusias plombas;
- atkurti arba pakeisti dantų formą, spalvą;
- pašalinti tarpą tarp dantų ir kitais atvejais.
Daugiau apie estetinio plombavimo subtilybes galite sužinoti kitame mūsų įraše, kurį rasite čia.
- Dantų protezavimas. Jei netenkama daug danties audinio, būtinas visiškas jo atkūrimas. Vienas iš būdų tai padaryti – protezavimo procedūra. Priklausomai nuo burnoje likusių dantų skaičiaus ir būklės, jos metu gali būti naudojami skirtingų tipų protezai:
- ant implantų tvirtinami vainikėliai (karūnėlės) ir dantų tiltai;
- ant dalinai pažeisto danties dedami vainikėliai;
- mikroprotezai (įklotai, užklotai, dantų laminatės).
Tokie protezai yra fiksuoti (neišimami). Vienas iš didžiausių vainikėlių privalumų, jog jie atrodo labai natūraliai. Dėl šios priežasties protezai visiškai nesiskiria nuo šalia esančių dantų. Vainikėliai (karūnėlės) gali būti gaminami iš skirtingų medžiagų:
- Metalo keramikos. Tokio protezo šerdis gaminama iš metalo, kuris padengiamas natūralią dantų spalvą atitinkančiu porceliano sluoksniu. Tokiais vainikėliais galima protezuoti pavienius dantis ir jų eiles. Deja, neretai matosi tamsesnė tokio protezo šerdis.
- Bemetalės keramikos. Šie protezai gaminami tik iš porceliano. Todėl jie yra pralaidūs šviesai ir atrodo natūraliai. Tai itin estetiškas, tvirtas ir ilgalaikis protezavimo būdas.
- Cirkonio keramikos. Tokie vainikėliai yra lengvi ir tvirti, be to, pasižymi natūralia danties spalva. Juos gaminant naudojamas ypač tvirtas baltas cirkonio oksido karkasas.
Pavyzdžiui, nuskilus priekiniam dančiui, rekomenduojama rinktis cirkonio keramikos vainikėlį. Jis yra pralaidus šviesai, todėl atrodo kaip natūralus dantis. Metalo keramikos karūnėlės nėra pralaidžios šviesai. Taigi jos labiau tinka krūminių dantų atkūrimui.
Jei nėra galimybės tvirtinti protezų ant savų dantų arba implantų, gaminami išimami protezai. Daugiau apie tokią galimybę galite sužinoti pasikonsultavę su „Ozo“ klinikos specialistais. Tinkamai parinktas nuskilusio danties tvarkymas gali padėti susigrąžinti sveiką ir nepriekaištingai atrodančią šypseną.
Kaip jau buvo užsiminta, nuskilusio danties atkūrimui gali būti naudojami ir mikroprotezai. Dažniausiai tai – laminatės. Šiomis ypač plonomis porceliano arba presuotos keramikos plokštelėmis padengiamas priekinis danties paviršius. Tokia procedūra vadinama estetiniu protezavimu arba mikroprotezavimu.
Dantų laminatės pasižymi tokiais privalumais:
- ypač natūrali ir estetiška išvaizda;
- ilgaamžiškumas;
- laikui bėgant nesikeičianti spalva ir blizgesys;
- galimybė rinktis norimą jų spalvą ir formą;
- idealus sukibimas su danties paviršiumi.
Daugiau apie laminates ir jų pasirinkimą galite skaityti čia.
Domina, koks yra palankiausias nuskilusio danties atstatymas kaina ir kiti aspektai? Susisiekite su mumis svetainėje pateiktais kontaktais – pakonsultuosime ir padėsime apsispręsti.
Kaip išvengti danties skilimo?
Siekiantiems išvengti danties skilimo arba lūžio, patariame pasinaudoti keletu patarimų:
- Intensyviai sportuojant naudoti dantų apsaugą.
- Sveikai ir subalansuotai maitintis.
- Reguliariai lankytis pas dantų gydytoją.
- Pasirūpinti tinkama kasdiene ir profesionalia burnos higiena. Tai bene efektyviausias būdas sumažinti ėduonies (karieso), galinčio sukelti dantų skilinėjimą, riziką.
- Atsargiai kramtyti kietą maistą.
- Jei vienas ar daugiau dantų užpildyti didelėmis plombomis, patariama juos uždengti karūnėlėmis. Tai gali būti veiksminga prevencinė priemonė, leidžianti išvengti dantų skilimo.
Visgi, jeigu jums nuskilo dantis, svarbu nedelsti ir kuo greičiau kreiptis į specialistus. „Ozo“ klinikos odontologai gali atidžiai įvertinti individualią būklę ir paskirti efektyviausią gydymą.
Ką daryti, jei dantis buvo išmuštas?
Tokiu atveju, jei tik įmanoma, reikia stengtis išsaugoti išmuštą dantį ir atvykus į odontologijos kliniką turėti jį su savimi. Patyrus tokią traumą rekomenduojama praskalauti burną vandeniu ir kuo greičiau susisiekti su specialistais. Jei pavyksta išsaugoti išmuštą dantį, jis gali būti tvirtinamas prie šalia esančių dantų, jei ne – siūlomos implantavimo ir protezavimo procedūros.
Kodėl būtina sutvarkyti nuskeltą ar išmuštą dantį?
Išmušto ar nuskilusio danties tvarkymas svarbus ne tik estetiniu, bet ir sveikatos atžvilgiu. Jei laiku nesiimama jokių priemonių, atsiranda rizika vėliau netekti viso danties. Be to, prasidėjus uždegimui ir kaulo tirpimui, gali būti pažeidžiami šalia esantys dantys.
Jeigu jums nuskilo dantis ir ieškote profesionalios pagalbos, kreipkitės į „Ozo“ klinikos odontologus. Paskirsime greitą, veiksmingą ir individualius poreikius labiausiai atitinkantį gydymą. Todėl jūs vėl galėsite pasitikėti savimi ir nevaržomai šypsotis.