Nuskilo dantis: ką daryti ?

Nuskilusio danties tvarkymas – pakankamai dažnai pasitaikantis atvejis. Priežasčių, kodėl reikalingas toks odontologinis gydymas, gali būti pačių įvairiausių. Nepriklausomai nuo to, susidūrus su tokia situacija svarbu nedelsti ir laiku imtis atitinkamų priemonių. Kartais problemą išsprendžia estetinis plombavimas, o kartais reikalingas ir danties apvilkimas. Taigi, toliau – plačiau apie nuskilusio danties tvarkymą, galimus gydymo būdus bei kodėl tai padaryti būtina kuo skubiau.

Pagrindinės dantų skilimo priežastys

Nuskilęs dantis bet kuriuo atveju yra nemaloni situacija, ypač tuomet, jeigu taip nutiko vienam iš priekinių dantų. Priežastys, kodėl dantys gali nuskilti – įvairios. Danties skilimą arba lūžį gali lemti:

Sveika ir subalansuota mityba, tinkami valgymo bei burnos higienos įpročiai kai kuriais atvejais gali padėti išvengti tokios danties traumos. Tačiau, jeigu dantis nuskilo ar įtrūko – svarbu nedelsti ir laiku kreiptis į specialistus. Gydytojai taip pat suteiks vertingų įžvalgų, kokia gali būti prevencija norint išvengti panašių dantų problemų ateityje.

Kaip suprasti, kad tikrai nuskilo dantis?

Priekiniai dantys yra gerai matomi, todėl nuskilus vienam ar keletui iš jų tai lengva pastebėti. Tačiau pasitaiko ir kitokių atvejų. Pavyzdžiui, nuskilus krūminiam dančiui (ypač – nedideliam jo gabaliukui), pakankamai dažnai tai pastebima ne iš karto, nes nejaučiamas skausmas.

Visgi šią problemą išduoda tokie požymiai kaip:

 • nuskilusio danties kampuotumas;
 • aštrūs kampai, kuriais netgi galima susižeisti liežuvį;
 • suprastėjusi kramtymo kokybė;
 • ilgainiui atsirandantis danties jautrumas karščiui ir šalčiui (hiperstezija).

Priešingai nei kartais manoma, nuskilęs dantis nėra vien tik estetinė problema. Todėl jo gydymas yra būtinas. Laiku atliktas nuskilusio danties tvarkymas (estetinės plombos arba krūminių ar priekinių dantų apvilkimas) gali padėti išvengti rimtesnių pasekmių: nervo pažeidimo, jo sukelto jautrumo ir skausmo ar net viso danties netekimo.

Ką daryti, jei nuskilo dantis?

Nuskilusią išsaugitą danties dalį labai svarbu apsaugoti nuo džiūvimo. Ją galima pamerkti į šaltą pieną, fiziologinį tirpalą arba, blogiausiu atveju, į paprastą vandenį. Tuomet belieka kuo skubiau kreiptis į odontologus, kurie gali priklijuoti išsaugotą danties dalį.

Jei nėra galimybės iš karto pasinaudoti specialistų paslaugomis, iki tol rekomenduojama vengti kietų ir saldžių maisto produktų. Įprastai jie lemia dar didesnės danties dalies netekimą, nes esant nervo (pulpos) pažeidimui, saldumynuose esantis cukrus gali paspartinti danties nykimą iš vidaus.

Vienas iš pagrindinių odontologijos klinikos pasirinkimo kriterijų, kai reikalingas nuskilusio danties atstatymas kaina. Realią kainą galima sužinoti tik atvykus į pasirinktą kliniką, mat dažnai numatyti reikalingą danties atstatymo būdą patiems – sudėtinga ir neobjektyvu. Aukštos kvalifikacijos specialistai ir moderni įranga leidžia įvertinti žalą ir ieškoti efektyvių sprendimų ir galbūt prevencijos būdų, kaip to išvengti ateityje. Klinikų taikomas kainas rasite peržvelgę kainoraščius.

Kokie galimi danties atkūrimo būdai?

Priklausimai nuo situacijos, nuskilusio danties tvarkymas gali būti atliekamas skirtingais būdais. Plačiau aptarsime pagrindinius iš jų:

 1. Estetinis dantų plombavimas. Ši procedūra neretai atliekama tuomet, kai nuskilusi nedidelė danties dalis. Tai greitas sprendimas, nes norimam rezultatui pasiekti užtenka vos vieno vizito pas odontologą. Be to, estetinis dantų plombavimas pasižymi tuo, kad:
 • yra visiškai neskausmingas;
 • jo metu gali būti atkuriama anatominė dantų struktūra ir natūrali forma, taip pat suteikiama norima spalva;
 • tinka bet kokio amžiaus žmonėms;
 • padeda tausoti natūralius danties audinius;
 • nesukelia diskomforto jausmo;
 • užtikrina estetišką ir natūralią dantų išvaizdą.

Ši procedūra naudinga ne tik tuomet, jei nuskilo dantis, bet ir kai norima:

 • pakeisti senas ir spalvą praradusias plombas;
 • atkurti arba pakeisti dantų formą, spalvą;
 • pašalinti tarpą tarp dantų ir kitais atvejais.

Taigi, estetinis plombavimas gali būti efektyvus gydymo būdas nestirpiai nuskilusio ar įtrūkusio danties atstatymui. Daugiau apie estetinio plombavimo subtilybes galite sužinoti kitame mūsų įraše, kurį rasite čia.

 1. Dantų protezavimas. Jei netenkama daug danties audinio, būtinas visiškas jo atkūrimas. Vienas iš būdų tai padaryti – protezavimo procedūra. Priklausomai nuo burnoje likusių dantų skaičiaus ir būklės, jos metu gali būti naudojami skirtingų tipų protezai:
 • ant implantų tvirtinami vainikėliai (karūnėlės) ir dantų tiltai;
 • ant dalinai pažeisto danties dedami vainikėliai;
 • mikroprotezai (įklotai, užklotai, dantų laminatės).

Tokie protezai yra fiksuoti (neišimami). Vienas iš didžiausių vainikėlių privalumų, jog jie atrodo labai natūraliai. Dėl šios priežasties protezai visiškai nesiskiria nuo šalia esančių dantų. Vainikėliai (karūnėlės) gali būti gaminami iš skirtingų medžiagų:

 • Metalo keramikos. Tokio protezo šerdis gaminama iš metalo, kuris padengiamas natūralią dantų spalvą atitinkančiu porceliano sluoksniu. Tokiais vainikėliais galima protezuoti pavienius dantis ir jų eiles. Deja, neretai matosi tamsesnė tokio protezo šerdis.
 • Bemetalės keramikos. Šie protezai gaminami tik iš porceliano. Todėl jie yra pralaidūs šviesai ir atrodo natūraliai. Tai itin estetiškas, tvirtas ir ilgalaikis protezavimo būdas.
 • Cirkonio keramikos. Tokie vainikėliai yra lengvi ir tvirti, be to, pasižymi natūralia danties spalva. Juos gaminant naudojamas ypač tvirtas baltas cirkonio oksido karkasas.

Pavyzdžiui, nuskilus priekiniam dančiui, gydytojai dažnai aptaria cirkonio keramikos vainikėlio pasirinkimą. Jis yra pralaidus šviesai, todėl atrodo kaip natūralus dantis. Metalo keramikos karūnėlės nėra pralaidžios šviesai. Taigi jos labiau tinka krūminių dantų atkūrimui.
Be to, vainikėliai būtent iš bemetalės keramikos, kuri žmogaus organizmo yra geriau toleruojama, neretai pasirenkama jei yra tam tikrų alergijų. Pagal pasirinktą medžiagą dantų apvilkimas keramika kaina skirsis, tačiau kiekvienu atveju vertinami daugelis kriterijų – nuo estetinių iki medicininių.

Jeigu nėra galimybės tvirtinti protezų ant savų dantų arba implantų, gaminami išimami protezai. Daugiau apie tokią galimybę galima sužinoti pasikonsultavus su specialistais. Tinkamai parinktas nuskilusio danties tvarkymas gali padėti susigrąžinti sveiką, nepriekaištingai atrodančią šypseną ir suteikti galimybę vėl pasitikėti savimi.

Kaip jau buvo užsiminta, nuskilusio danties atkūrimui gali būti naudojami ir mikroprotezai. Dažniausiai tai – laminatės. Šiomis ypač plonomis porceliano arba presuotos keramikos plokštelėmis padengiamas priekinis danties paviršius. Tokia procedūra vadinama estetiniu protezavimu arba mikroprotezavimu.

Dantų laminatės pasižymi tokiais privalumais:

 • ypač natūrali ir estetiška išvaizda;
 • ilgaamžiškumas;
 • laikui bėgant nesikeičianti spalva ir blizgesys;
 • galimybė rinktis norimą jų spalvą ir formą;
 • idealus sukibimas su danties paviršiumi.

Jeigu įdomu apie dantų atkūrimo būdą laminatėmis sužinoti daugiau, apie tai galite skaityti čia. Ar toks gydymo būdas apskritai galimas – kiekvienu atveju įvertinti gali tik šios srities specialistai.

Kokiais atvejais nepakanka estetinio plombavimo ir reikalingas dantų apvilkimas?

Protezavimas, arba danties apvilkimas karūnėle (vainikėliu), – tai vienas iš fiksuotų dantų protezavimo būdų efektyviam dantų atkūrimui, kurio metu dirbtinis apdangalas yra užmaunamas ant danties arba įsriegto implanto.

Palyginus su minimaliomis estetinėmis procedūromis, dantų apvilkimas kaina neretai yra brangesnis, tačiau šis protezavimo būdas atitinkamai pasitelkiamas stipriam nulūžusio, nuskilusio danties atkūrimui. Taip pat:

 • norint atkurti stipriai nusidėvėjusius, nudilusius dantis;
 • stipriai sugedus dantims, siekiant apsaugoti nusilpusius dantis nuo išorinių pažeidimų;
 • norint išspręsti didesnes dantų estetines problemas ir kitais atvejais.

Akivaizdu, tokia dantų atkūrimo technika veiksminga ne tik nuskilus dantims, bet ir sprendžiant kitas rimtas dantų problemas.

Vis dėlto, kalbant apie nuskilimą, danties apvilkimas karūnėle dažnu atveju pasirenkamas, kai reikia atkurti ne tik estetines danties savybes, bet ir stipriai pakitusią danties funkciją – nepriklausomai nuo to, aktualus mažai matomų krūminių ar itin preciziško darbo reikalaujančių priekinių dantų apvilkimas (protezavimas).

Įdomu sužinoti, kaip vyksta dantų apvilkimo procedūra?

Trumpai – kai dantys yra paruošiami dantų protezavimui, gydytojas nuima pažeisto danties atspaudus ir pagamina prototipą, pagal kurį dantų technikas pagamina specialiai pritaikytą pasirinktos medžiagos danties karūnėlę. Kai karūnėlė pagaminama, ji gali būti tvirtinama ant paruošto pažeisto danties arba įsriegto implanto (šiuo atveju prisideda papildomas žingsnis – implantavimas). Kiekvieno kelionė gražios ir sveikos šypsenos link – labai individuali.

Kaip ir minėjome, labai tikėtina, kad kiekvienu individualiu atveju nuskilusio danties apvilkimas kaina skirtis. Tokios procedūros kaina priklauso nuo:

 • individualios situacijos sudėtingumo;
 • pasirinktų protezavimo medžiagų;
 • reikiamo atkurti dantų skaičiaus;
 • reikalingų papildomų procedūrų skaičiaus;
 • gydytojo kompetencijos.

Aspektų, nuo kurių priklauso gydymo išlaidos, ne vienas. Būtent todėl tai, kokia galėtų būti tiksli pažeisto danties apvilkimo kaina, gali pasakyti tik profesionalus gydytojas konsultacijos metu.

Abu nuskilusio danties atkūrimo metodai – estetinis plombavimas ir dantų protezavimas – dažni, tačiau vieno ar kito pasirinkimas priklauso nuo konkretaus atvejo ir individualių poreikių. Atitinkamai nuskilusio danties atstatymas kaina ir gydymo trukme skirsis.

Kaip išvengti danties skilimo?

Dantų traumas patiria nemaža dalis žmonių. Siekiantiems išvengti danties skilimo arba lūžio, žemiau – keletas svarbių „Ozo“ klinikos odontologų įvardijamų žingsnių:

 • Intensyviai sportuojant naudoti dantų apsaugą.
 • Sveikai ir subalansuotai maitintis.
 • Reguliariai lankytis pas dantų gydytoją.
 • Pasirūpinti tinkama kasdiene ir profesionalia burnos higiena. Tai bene efektyviausias būdas sumažinti ėduonies (karieso), galinčio sukelti dantų skilinėjimą, riziką.
 • Atsargiai kramtyti kietą maistą.
 • Jei vienas ar daugiau dantų užpildyti didelėmis plombomis, patariama juos uždengti karūnėlėmis. Tai gali būti veiksminga prevencinė priemonė, leidžianti išvengti dantų skilimo.

Apskritai, jei vienas ar daugiau dantų užpildyti didelėmis plombomis, svarbu nuolat vertinti jų būklę ir, jei yra poreikis, su gydytojais aptarti tokių dantų uždengimą karūnėlėmis – tai gali būti veiksminga prevencinė priemonė, leidžianti išvengti dantų skilimo.

Svarbiausia – rūpintis savimi, laikytis prevencijos priemonių ir tinkamų burnos higienos įpročių. Visgi, jeigu jums nuskilo dantis, svarbu nedelsti ir kuo greičiau kreiptis į specialistus.

Ką daryti, jei dantis buvo išmuštas?

Tokiu atveju, jei tik įmanoma, reikia stengtis išsaugoti išmuštą dantį ir atvykus į odontologijos kliniką turėti jį su savimi. Patyrus tokią traumą rekomenduojama praskalauti burną vandeniu, nedelsti ir kuo greičiau susisiekti su specialistais. Jei pavyksta išsaugoti išmuštą dantį, jis gali būti tvirtinamas prie šalia esančių dantų, jei ne – siūlomos konkrečiu atveju tinkamos implantavimo ir protezavimo procedūros.

Kodėl būtina sutvarkyti nuskeltą ar išmuštą dantį?

Išmušto ar nuskilusio danties tvarkymas svarbus ne tik estetiniu, bet ir sveikatos atžvilgiu. Tai padaryti būtina dėl kelių svarbių priežasčių:

 • atsiranda didesnio skilimo rizika ar net rizika vėliau netekti viso danties;
 • prasidėjus uždegimui ir kaulo tirpimui, gali būti pažeidžiami šalia esantys dantys;
 • tampa sunku tinkamai prižiūrėti ir išvalyti dantis, nuskelto danties vietoje gali kauptis apnašos, bakterijos;
 • atsiranda nepasitikėjimas savimi, vengiama šypsotis, kalbėti;
 • gali būti sunkiau kramtyti maistą ar net atsirasti kalbos neaiškumas.

Tai pakankamai rimtos priežastys nedelsti ir kreiptis pagalbos į gydytoją laiku. Atidėliojimas atstatyti nuskilusį dantį – problemas gali tik padidinti. Tokiu atveju gali nukentėti šalia esantys dantys, suprastėti burnos sveikata, apskritai, gyvenimo kokybė.

 „Ozo“ klinikos odontologai turi sukaupę didelį žinių bei patirties bagažą atstatant skilusių, lūžusių ar kitaip pažeistų dantų estetiką ir funkciją. Mūsų specialistai suteikia kokybišką konsultaciją ir paskiria greitą, veiksmingą bei individualius poreikius labiausiai atitinkantį gydymą.