Paslaugos

Ortodontija

Kada ir kam rekomenduojamas ortodontinis gydymas?

Ortodontinis gydymas rekomenduojamas norintiems džiaugtis gražia taisyklinga šypsena – norintiems pakeisti netaisyklingą dantų išsidėstymą, sukandimą, pagražinti šypseną ir pagerinti kramtymo funkciją. Ortodontinis gydymas pagerina dantų išvaizdą, padeda pagerinti kramtymo funkciją ir padeda išsaugoti sveikas dantenas, dantis ir žandikaulio sąnarį.

Kada rekomenduojama pradėti ortodontinį gydymą?

Pirmasis apsilankymas pas gydytoją ortodontą rekomenduojamas 7-8 metų vaikams. Pirmojo apsilankymo metu gydytojas ortodontas įvertina ar vaikui gali būti reikalingas ortodontinis gydymas.

Apžiūros metu gydytojas ortodontas apžiūri ar yra pastebimi dantų dygimo sekos neatitikimai, ar galimas dantų susigrūdimas, per dideli tarpai tarp dantų. Taip pat įvertina ar yra trūkstamų dantų užuomazgų, žandikaulio augimo sutrikimų. Atsižvelgdamas į savo apžiūros rezultatus gydytojas ortodontas suplanuoja, kada turėtų būti pradėtas gydymas, parenka geriausią gydymo būdą.

Dažniausiai ortodontinį gydymą rekomenduojama pradėti vaikui sulaukus paauglystės, kai visi pieniniai dantys jau iškritę, bet vaikas vis dar auga. 10-16 vaiko metais galima pasiekti geriausių ortodontinio gydymo rezultatų.

Ankstyvas ortodontinių problemų diagnozavimas ir gydymas padeda išvengti sudėtingesnių problemų atsiradimo. Ankstyvas gydymas dažniausiai yra trumpesnis ir lengvesnis.

Tačiau ortodontinis gydymas gali būti taikomas ir suaugusiems. Gydytojui ortodontui parinkus tinkamus aparatus bei priemones, pasiekiami džiuginantys rezultatai.

Prieš pradedant ortodontinį gydymą rekomenduojama sutvarkyti sugedusius dantis ar juos išrauti.  Tačiau estetinį plombavimą, dantų balinimą patariama atidėti po ortodontinio gydymo.

Kokie požymiai išduoda, kad vaikui reikalingas ortodontinis gydymas?

Piršto čiulpimas, per anksti arba per vėlai prarasti pieniniai dantys, dantų susigrūdimas, kreivi ar ne vietoje išdygę dantys, kvėpavimas per burną, asimetriškas veidas. Apie ortodontinio gydymo būtinybę verta susimąstyti ir jei vaikas sunkiai kramto, jam žiojantis apatinis žandikaulis nukrypsta į šoną, sukandus dantis, tarp viršutinio ir apatinio žandikaulių matosi tarpas ar dantys pastoviai sukanda žandą arba kanda į gomurį.

Kokios priemonės naudojamos ortodontiniam gydymui?

Gydymui naudojamos įvairios priemonės. Lengvesni atvejai dažniausiai gydomi nuimamais ortodontiniais aparatais: plokštelėmis, išimamais funkciniais aparatais, išorinio tempimo aparatais. Šiuos aparatus pacientas gali išsiimti pats, juos lengviau prižiūrėti.  Pasirinkus šiuos aparatus pacientui lengviau prižiūrėti ir savo burnos ertmę. Be to, nuimami ortodontiniai aparatai pigesni nei nenuimami. Vis dėlto, jie taip pat greičiau lūžta.

Nuimami ortodontiniai aparatai pagaminti iš plastmasinio pagrindo ir nerūdijančio plieno lankų bei kabliukų. Būtent jų pagalba šie aparatai laikosi ant dantų. Nuimami ortodontiniai aparatai tvirtinasi iš gomurinės ar liežuvinės pusės. Jie labiausiai tinkami viršutinio žandikaulio plėtimui.

Geri rezultatai šiais aparatais pasiekiami tik tuomet, kai pacientas griežtai laikosi ortodonto rekomendacijų ir nustatyto režimo.

Sudėtingesniems atvejams gydyti naudojami nenuimami ortodontiniai aparatai. Juos nuimti gali tik specialistas. Šie aparatai gali sukelti tam tikrų nepatogumų. Vis dėlto, tai bene efektyviausias ir geriausias ortodontinis gydymo būdas.

Populiariausi nenuimami ortodontiniai aparatai – breketai (dantų kabės). Breketais koreguojamos įvairios dantų padėties, sąkandžio anomalijos. Breketai klijuojami prie danties paviršiaus ir sujungiami metaline viela. Ar breketai gali išspręsti visas ortodontines problemas?

Kartais gydymui reikalingi ortodontiniai implantai. Jų tikslas – suteikti papildomą atramą breketams ar kitiems ortodontiniams aparatams. Ortodontiniai implantai yra laikini. Kaule jie pritvirtinami trumpos chirurginės procedūros metu

Yra ne viena breketų rūšis. Kaip išsirinkti tinkamiausią?

Yra keletas breketų rūšių, todėl pacientui išsirinkti ne visuomet paprasta. OZO estetinės odontologijos ir implantologijos klinikos gydytojai ortodontai konsultacijos padeda išsirinkti kiekvienam atvejui labiausiai  tinkamus kokybiškus breketus.

Metaliniai breketai – dažniausiai naudojama breketų rūšis. Gydymas jais šiek tiek greitesnis nei kitomis breketų rūšimis. Tačiau jie atrodo ne taip estetiškai kai kiti breketai.

Keramikiniai breketai – mažiau matomi, todėl atrodo kur kas estetiškiau. Tačiau jie brangesni. Gydymas jais paprastai užtrunka ilgiau nei metaliniais breketais. Be to, nulūžusį ar įskilusį breketą reikia pakeisti nauju.

Beligatūriniai breketai – tai naujos kartos estetiškesni breketai su specialiu užraktu. Jais dantys veikiami mažesne jėga. Dėl mažesnės trinties gydymas trunka trumpiau, o pas ortodontą palaikomajam gydymui reikia lankytis rečiau. Vis dėlto, jie tinka ne visiems klinikiniams atvejams.

Liežuviniai breketai – patys estetiškiausi, nes klijuojami iš liežuvinės dantų pusės. Vis dėlto, šie breketai tinka ne visais klinikiniais atvejais. Be to,  jie gali dirginti liežuvio gleivinę. Šie breketai yra brangiausi iš visų breketų rūšių.

Kiek laiko trunka breketų uždėjimo procedūra ir ar ji skausminga?

Baimintis tikrai nėra ko. Ši procedūra visiškai neskausminga. Uždėti breketus vienam žandikauliui trunka maždaug valandą. Po procedūros kelias dienas gali mausti dantis, breketai gali braižyti burnos gleivinę. Todėl paprastai po procedūros pacientui skiriami nuskausminamieji vaistai.

Ar nuėmus breketus gydymas pasibaigia?

Ne. Nuėmus breketus gaminamos užlaikančios plokštelės ar kiti ortodontiniai aparatai (reteineriai). Juos nešioti reikia visą gydytojo nurodytą laikotarpį. Nepareigingai nešiojant užlaikančius aparatus, dantys grįžta į savo buvusias padėtis.

Apatiniame žandikaulyje dažnai iš liežuvio pusės klijuojamas nenuimamas lankelis, kurio nesimato. Viršutinio žandikaulio dantims užlaikyti paprastai gaminama plokštelė.

Kaip dažnai teks lankytis pas ortodontą pradėjus ortodontinį gydymą?

Pakartotiniai vizitai pas specialistą paprastai skiriami kas 6-8 savaites. Pasirinkus beligatūrinius breketus pas ortodontą teks lankytis rečiau, kas 8-10 savaičių.

Kiek dažniausiai trunka ortodontinis gydymas?

Gydymo trukmė priklauso nuo individualaus atvejo. Gydymo trukmei didelės reikšmės turi tokios aplinkybės kaip paciento amžius, tai ar jis auga, pradinės sąkandžio anomalijos pobūdis. Gydymo trukmė priklauso ir nuo pasirinktos gydymo metodikos. Kartais gydymas trunka vos kelis mėnesius. Vis dėlto, vidutinė ortodontinio gydymo trukmė – dveji metai. Nepareigingas lankymasis pas ortodontą, gydytojo nurodymų nepaisymas prailgina gydymo laikotarpį.

Ar norint gražios šypsenos pakanka ortodontinio gydymo?

Tam tikrų sudėtingų sąkandžių atvejais vien ortodontinio gydymo nepakanka. Tuomet sąkandis koreguojamas chirurginiu būdu, prieš tai atlikus ortodontinį paruošimą breketais.