Dantų traumos: ką verta žinoti?

 

Dantų traumos paprastai įvyksta staiga ir netikėtai. Jas galima patirti namuose, darbe, sporto salėje, patekus į avariją ar nutikus kitam nelaimingam atsitikimui. Kiekvienu atveju itin svarbi greita reakcija. Ji gali padėti išgelbėti pažeistus dantis ir kitus burnos audinius arba bent jau sumažinti gresiančias pasekmes. Šiame tinklaraščio įraše plačiau aptarsime įvairaus pobūdžio dantų traumas, ir ką reikėtų daryti jas patyrus.

 

Kokios gali būti dantų traumos?

Dantų traumos gali būti įvairios: tiek pakankamai lengvos, tiek vidutinės, tiek itin sunkios. Priklausomai nuo patirtų sužalojimų, priklauso ir reikalingas gydymas.

Dantų traumų rūšys:

  • sumušimas;
  • išjudinimas;
  • dalinis išnirimas (danties įmušimas gilyn, „išilgėjimas“, pasislinkimas į šoną);
  • pilnas išnirimas (išmušimas);
  • emalio įtrūkimas;
  • nekomplikuotas (kai neatsiveria pulpa) vainiko lūžis;
  • komplikuotas (kai atsiveria pulpa) vainiko lūžis;
  • vainiko ir šaknies lūžis;
  • šaknies lūžis.

Kartais iš pirmo žvilgsnio patirta trauma atrodo nepavojinga, tačiau į ją nederėtų numoti ranka. Net ir paprastas danties sumušimas ilgainiui gali sukelti neigiamas pasekmes. Norint tam užbėgti už akių, svarbu laiku kreiptis į odontologus.

„Ozo“ klinikoje dirbantys specialistai detaliai įvertina paciento burnos būklę ir, jeigu reikia, paskiria reikiamą gydymą. Ieškote odontologų, kuriais galėtumėte pasitikėti? Tuomet susisiekite su mumis ir užsiregistruokite vizitui – Vilniuje esančioje „Ozo“ klinikoje galite pasinaudoti plataus spektro paslaugomis. Mūsų kontaktus rasite čia.

 

Ką daryti patyrus danties traumą?

Tai, kaip reikėtų elgtis ir kokį gydymą taikyti patyrus danties traumą, priklauso nuo jos pobūdžio. Plačiau aptarsime dažniausiai pasitaikančius atvejus.

 

1. Danties emalio įtrūkimas

Bet koks mechaninis emalio pažeidimas yra biologiškai negrįžtamas. Jį patyrus, dantis gali tapti neatsparus išorės veiksniams ir taip atsirasti skausmas, jautrumas šalčiui bei karščiui, išaugti karieso (ėduonies) ir jo komplikacijų tikimybė. Dantis gali pradėti greičiau gesti ir netgi atsirasti rizika jo netekti.

Patiems pastebėti emalio įtrūkimus gali būti sunku – tam reikėtų apsilankyti pas odontologus. Įvertinę paciento burnos būklę, jie gali atlikti reikalingas procedūras (viena iš tokių – profesionali burnos higiena) ir patarti, kaip prižiūrėti pažeistus dantis, kad būtų išvengta galimų komplikacijų.

 

2. Danties sumušimas ar išjudinimas

Patyrus tokią traumą išoriškai gali nesimatyti jokių pakitimų arba pasireikšti kraujavimas iš dantenų vagelės, danties skausmas liečiant. Bet kokiu atveju rekomenduojama apsilankyti pas odontologą ir patikrinti, ar sumuštas dantis vis dar gyvybingas.

Net ir patyrus nedidelę traumą gali būti sutrikdoma danties kraujotaka ir tai lemti jo spalvos pokyčius (pavyzdžiui, patamsėjimą), nervo žūtį ar netgi danties netekimą. Stiprus danties sumušimas, jei nėra gydomas, taip pat gali sukelti rimtų komplikacijų.

Patyrus bet kokio stiprumo sumušimą visų pirma reikėtų šaldyti sumuštą vietą (iki 4 val.). Jeigu dantis tampa paslankus, patariama jį sukąsti, vengiant papildomo traumavimo, ir vykti į odontologijos kliniką. Ne ką mažiau svarbu pasirūpinti ir tinkama sumušto danties higiena: jį reikėtų valyti atsargiai, stengiantis papildomai netraumuoti.

 

3. Dalinis danties išnirimas

Dančiui dalinai išnirus pažeidžiamas alveolinis kaulas. Tokiu atveju yra padaroma rentgeno nuotrauka, dantis atstatomas ir imobilizuojamas. Siekiant išvengti galimų komplikacijų vėliau jis stebimas 5 metus.

Jeigu išnirus dančiui nutraukiamas kraujagyslių ir nervų pluoštelis, įvyksta pulpos nekrozė. Tuomet turi būti atliekamas danties kanalų gydymas (endodontinis gydymas). Paprastai taip pažeisto danties vainikas laikui bėgant patamsėja. Todėl norint užtikrinti patrauklią jo išvaizdą galutiniame gydymo etape gali būti atliekamas danties balinimas.

Vienas sudėtingiausių danties išnirimo atvejų yra jo įmušimas. Tokia trauma gali būti skirtingo stiprumo:

  • Jeigu viršutiniai kandžiai įmušami nedaug (mažiau nei 3 mm), jie paliekami stebėti, tikintis, kad dantys grįš į normalią padėtį.
  • Jei kandžiai yra įmušti vidutiniškai (3–6 mm), kartais jie taip pat gali patys grįžti į pradinę padėtį, arba siekiant tai padaryti atliekamas ortodontinis gydymas.
  • Jeigu kandžiai įmušami stipriai (beveik nesimato danties vainiko), jų grąžinimui naudojami chirurginiai instrumentai – pasitelkiama burnos chirurgija. Gydymo metu dantis yra patikimai įtveriamas ir stebimas. Jeigu žūva jo pulpa, atliekamas šaknies kanalų gydymas.

Atskirai verta aptarti atvejį, kai įmušamas pieninis dantis. Tuomet jis gali būti pašalinamas arba paliekamas toks, koks yra, ir stebimas. Tiesa, svarbu įvertinti, kad įmušus pieninį dantį, atsiranda pavojus nuolatinio danties užuomazgai, nes gali būti pažeistas pastarojo vainikas ir todėl pakisti jo spalva. Taigi, vaikui patyrus pieninio danties traumą, būtina kreiptis į odontologus.

 

4. Pilnas danties išnirimas (išmušimas)

Bene sudėtingiausia dantų trauma laikomas jų išmušimas. Tokiu atveju žmogų dažniausiai ištinka šokas. Tačiau labai svarbu nepasimesti ir kuo greičiau reaguoti į situaciją: kuo greičiau atstatomas dantis, tuo labiau tikėtina, kad jis prigis. Idealiu atveju tai turėtų būti padaroma per 30 min. po patirtos traumos.

Prieš vykstant į odontologijos kliniką, reikėtų surasti išmuštą dantį ir jokiu būdu jo nevalyti, netrinti – net ir tuomet, kai šis nešvarus. Tokiu būdu gali būti pažeidžiamos danties šaknies paviršiuje esančios gyvybingos ląstelės ir todėl pasunkėti jo prigijimas. Dantį galima nebent nuplauti po tekančiu vandeniu.

Taip pat jo negalima laikyti sausai. Danties laikymui tinkamos terpės: šaltas pienas, kiaušinio baltymas, kūdikių pieno mišinys, skystis akių lęšiams, propolio tirpalas, kokosų pienas. Tiesa, galima įsigyti ir specialiai tam skirtų terpių. Visgi didelė tikimybė, kad reikiamu metu jų nebus po ranka. Jeigu šalia iš viso nėra jokios tinkamos terpės, dantį galima užkišti už skruosto arba po liežuviu ir kuo greičiau vykti pas gydytojus.

Jeigu dėl tam tikrų priežasčių išmušto danties išgelbėti nepavyksta, gali būti reikalingi dantų implantai.

 

5. Danties vainiko lūžis (nuskilimas)

Tokia trauma gali būti patiriama įvairiais atvejais, pavyzdžiui, žaidžiant, sportuojant ar griūnant. Danties vainiko lūžis gali būti nekomplikuotas (neatsiveria danties pulpa) arba komplikuotas (atsiveria danties pulpa):

  • Pirmuoju atveju nuskyla nedidelis danties kraštelis (apie tai, ką daryti, jei nuskilo dantis, rašome kitame savo tinklaraščio įraše). Tuomet dažniausiai pakanka nupoliruoti aštrų danties kampą arba prarastus jo audinius atstatyti plombomis (atliekamas dantų plombavimas).
  • Antruoju atveju nuskyla didelė danties vainiko dalis. Patyrus tokią traumą patariama kuo skubiau kreiptis į specialistus. Taip pat reikėtų stengtis surasti nulūžusią danties dalį, nes yra galimybė ją pritvirtinti gydymo metu. Gyvos pulpos išsaugojimas turėtų būti pradedamas per pirmas 24 val. po traumos. Užtrukus ilgiau, dažniausiai tenka pašalinti dalį jos audinių. Jei nepavyksta išsaugoti gyvos pulpos, atliekamas endodontinis gydymas.

Siekiant išvengti danties vainiko lūžio, sportuojant galima naudoti kapą, kuris padeda apsaugoti dantis smūgio metu.

6. Danties šaknies lūžis

Šaknų lūžiai sudaro apie 7 proc. nuolatinių dantų ir apie 2–4 proc. pieninių dantų traumų. Jų metu pažeidžiami ne tik kietieji, bet ir pulpos audiniai. Tokiu atveju gali pasislinkti danties dalis, kurią reikia atstatyti. Patyrus tokią traumą dantis yra įtveriamas 1–1,5 mėn. Šiuo laikotarpiu pacientas turi ypač saugoti pažeistą dantį nuo papildomo krūvio.

Pažeistas dantis nuolat stebimas. Jo būklės įvertinimui po 3, 6 ir 12 mėn. daromos kontrolinės nuotraukos. Po to 5 m. iš eilės jos daromos kartą per metus. Jeigu šaknies lūžis nediagnozuojamas laiku, gali pasireikšti pulpos nekrozė, pakisti danties spalva arba atsirasti vėlyvosios komplikacijos, pavyzdžiui, danties ankilozė (suaugimas su kaulu) ar šaknies rezorbcija (tirpimas).

Patyrėte danties traumą? Kad ir kokia ji bebūtų, neignoruokite šio fakto ir kuo skubiau kreipkitės į specialistus. Būtent taip galite išvengti rimtų pasekmių. Jeigu ieškote patyrusių gydytojų odontologų, kviečiame apsilankyti „Ozo“ klinikoje. Čia galite pasinaudoti plataus spektro paslaugomis, kurias suteikia savo srities ekspertai.