Kone kiekvienam yra tekę patirti staigų dantų jautrumą ir skausmą valgant ledus ar geriant kavą. Įprastai, dantų jautrumas į temperatūrinius dirgiklius trunka trumpai. Vis dėlto, jeigu skausmo priepuoliai tampa ilgesni ir vis dažnesni, tai gali tapti varginančia problema. Atsižvelgiant į tai, šiame įraše aptarsime priežastis, kodėl atsiranda dantų gėlimas ir ką daryti, kai gelia dantis.
Padidėjęs dantų jautrumas – simptomai
Kaip ir skausmas, taip ir užsitęsęs burnos ertmės jautrumas dažnai yra nemalonus, varginantis pojūtis. Nemalonūs pojūčiai dažnai kelia diskomfortą, todėl trukdo mėgautis skaniu patiekalu ar gėrimu. Maudimą ir jautrumą dažniausiai sukelia maistas ar gėrimai, kurie yra:
- šalti;
- karšti;
- saldūs;
- rūgštūs.
Dantų gėlimas taip pat gali atsirasti šaltuoju metų sezonu, kai staiga pro burną įkvepiamas šaltas oras. Žinoma, dirgikliai gali būti skirtingi, priklausomai nuo individualaus atvejo. Bet kuriuo atveju, jeigu jautrumas tampa vis dažnesnis, patariama nedelsiant kreiptis į profesionalius „Ozo“ odontologijos klinikos odontologus. Patyrę specialistai įvertins situaciją ir tiksliai nustatys burnos ertmės jautrumo priežastis.
Kodėl gelia dantis?
Jautrūs dantys dažniausiai kamuoja 25–40 metų žmones, nes vyresniame amžiuje keičiasi danties struktūra, todėl ši problema sumažėja. Viena pagrindinių dantų gėlimo priežasčių yra suplonėjęs emalis, kurio paskirtis – apsaugoti minkštesnius danties audinius nuo išorinio poveikio. Tad emaliui suplonėjus, dentinas, nervų kanalėliai pradeda jautriai reaguoti į išorinius dirgiklius.
Vis dėlto, yra ir daugiau priežasčių, kodėl gelia dantis. Žemiau pateiksime dažniausiai pasitaikančias dantų ligas ir kiekvieną iš jų trumpai aptarsime.
- Ėduonis. Tai viena iš dažniausių dantų ligų, su kuria susiduria tiek suaugusieji, tiek vaikai. Ėduoniui progresuojant, emalyje mažėja mineralinių medžiagų, dėl to prasideda emalio ir dentino irimas. Tokiu būdu dantyje pradeda formuotis skylė, todėl atsiranda skausmas, jautrumas bei patamsėjusi spalva.
Bruksizmas. Tai nevalingas ir ritmiškas griežimas dantimis, dažniausiai pasireiškiantis miego metu. Tyrimų duomenimis, daugiau nei 70% bruksizmo atvejų sukelia stresas ir nerimas. Žinoma, griežimą gali sukelti ir tam tikri vaistai bei žandikaulio problemos. Griežiant dantimis emalis daug greičiau nudyla, todėl atsidengia antrasis danties audinys – dentinas. - Periodontitas. Tai liga, kurios metu ūmus uždegimas pažeidžia dantis supančius audinius (pavyzdžiui, dantenas, alveolės lauką). Periodontitas dažniausiai atsiranda dėl besikaupiančių apnašų tarpdančiuose. Susidarę dantų akmenys yra palanki terpė kauptis bakterinėms apnašoms. Ilgainiui tarp danties ir dantenų atsiranda tarpelis, kuriame bakterijos dar labiau dauginasi ir sukelia uždegimą. Dėl to atsiranda dantų jautrumas, valgant šaltą ar karštą maistą.
- Pulpitas. Tai danties viduje esančių minkštųjų audinių uždegimas, galintis pasireikšti viename arba keliuose dantyse. Pulpitą dažniausiai sukelia į danties minkštimą dėl ėduonies patekusios bakterijos. Tokiu būdu pažeidžiami emalio ir dentino sluoksniai, apsaugantys pulpą nuo infekcijos. Dėl to atsiranda ne tik aštrus skausmas, bet ir jautrumas saldiems, karštiems ar šaltiems maisto produktams ir gėrimams.
- Dantų traumos. Jautrūs dantys gali būti ir po nežymių traumų, kurių metų įtrūko emalis. Šiam įtrūkus, pasireiškia skausmas, jautrumas šalčiui ir karščiui, nes dantis veikiamas išorinių veiksnių. Emalio įtrūkimus patiems pastebėti gali būti sunku, tad patyrus bet kokią danties traumą, patariama apsilankyti odontologo kabinete.
Akivaizdu, pagrindinė priežastis, dėl kurios atsiranda dantų gėlimas po karštų ir šaltų gėrimų ar patiekalų, – ėduonis. Žinoma, jautrumas pasireiškia ir suplonėjus emalio sluoksniui, kai atsiranda nuolatinė natūralių audinių trintis, bei danties traumos metu. Bet kuriuo atveju, vos pajutus maudimą, jautrumą temperatūriniams dirgikliams, rekomenduojama kreiptis į profesionalią odontologijos kliniką. Laiku pastebėjus pažeidimus, galima išvengti rimtesnių, ilgiau trunkančių vizitų odontologo kabinete.
Dantų jautrumo gydymas
Vaistai nuo dantų jautrumo, skausmo – gana veiksminga, tačiau trumpalaikė išeitis. Vaistus vartoti patariama tuomet, kai nėra galimybės atvykti į odontologijos kliniką. Vis dėlto, svarbiausia neignoruoti skausmo ir nedelsti, nes laiku pastebėtas danties pažeidimas leidžia išvengti nemalonaus gydymo.
Priklausomai nuo jautrumo priežasties, skirsis ir gydymo eiga. Pavyzdžiui, jeigu dantį pažeidė ėduonis ir šis nėra įsisenėjęs, atliekamas danties plombavimas. Anksti aptikus ėduonį, galima išvengti ilgo, skausmingo gydymo. Dėl to galima pasiekti ilgalaikių rezultatų. Danties plombavimui naudojamos medžiagos, atitinkančios natūralią audinių spalvą, todėl galima džiaugtis estetiška šypsena. Toliau išsamiau aptarsime kitų dantų ligų gydymo eigas.
- Bruksizmo gydymas. Kadangi bruksizmą sukelia stresas ir nerimas, patariama atkreipti dėmesį į nerimo šaltinį, nes specifinio gydymo vaistais nėra. Tad jeigu gelia dantis nuo nuolatinio bruksizmo, patariama išmokti valdyti stresą. Vis dėlto, jeigu dentinas jau atidengtas ar nudilinta didžioji dalis dantų, gali prireikti dantų atstatymo. Priklausomai nuo situacijos, šis gali būti atliekamas laminatėmis arba karūnėlėmis.
- Periodontito gydymas. Jeigu jautrūs dantys yra dėl periodontito, galimas tiek chirurginis, tiek nechirurginis gydymas. Viskas priklauso nuo individualaus atvejo. Daugiau apie periodontitą, jo atsiradimą ir gydymo galimybes galite paskaityti šiame tinklaraščio įraše.
- Pulpito gydymas. Šiai dienai išskiriamos dvi pulpito formos – grįžtamasis ir negrįžtamasis. Pirmuoju atveju pakanka pašalinti dirginimo šaltinį. Antruoju atveju gali prireikti dantų kanalo gydymo, kurio metu pašalinama negyva pulpa. Priklausomai nuo situacijos, kartais gali būti pašalinamas ir visas dantis.
Taigi, pašalinus priežastį, dantų jautrumas išnyksta. Kartais pakanka plombavimo, o kartais gali prireikti ir protezavimo, pavyzdžiui, esant traumai. Profesionalai, dirbantys „Ozo“ klinikoje, suras jautrumo šaltinį ir efektyviai šį pašalins, todėl galėsite drąsiai mėgautis tiek šaltais, tiek karštais patiekalais.
Jautrūs dantys, ką daryti? Jautrumo prevencija
Kadangi jautrūs dantys tampa pažeidus ar suplonėjus emaliui, svarbu šį stiprinti. Dėl to itin svarbu pasirūpinti tinkama burnos higiena namuose. Atsižvelgiant į tai, rekomenduojama:
- naudoti švelnių šerelių šepetėlį;
- rinktis pastą, skirtą jautriems dantims;
- vengti skalavimo skysčio su alkoholiu;
- naudoti tarpdančių siūlą arba irigatorių;
- reguliariai atlikti profesionalią burnos higieną.
Turint jautrius dantis, patariama šiuos valyti švelniais judesiais naudojant minkštą šepetėlį ir pastą su didesniu fluoro kiekiu. Taip pat burną patariama skalauti skysčiu su fluoru, nes fluoras apsaugo dantis nuo neigiamo ėduonies poveikio. Be to, itin svarbu prižiūrėti tarpdančius ir užkirsti kelią apnašų kaupimuisi. Likusios apnašos tampa akmenimis, kurie gali sukelti dantenų uždegimą. Specialistai taip pat pataria:
- vengti rūgštaus, saldaus maisto ar gėrimų vartojimo;
- reguliariai skalauti burną;
- propaguoti sveiką ir subalansuotą gyvenimo būdą.
Po valgio patariama praskalauti burną vandeniu. Tokiu būdu pašalinamos minkštosios apnašos – rūgštaus ar saldaus maisto likučiai. Norint efektyvesnio poveikio, galima išvalyti tarpdančius siūlu ar specialiu šepetėliu. Esant dantų griežimui, rekomenduojama laikytis sveikos mitybos principų ir reguliaraus miego ritmo.
Be to, jeigu gelia dantis dėl bruksizmo, miego metu patariama naudoti kapas, kurios apsaugo dantis nuo dilimo. Kartais bruksizmo kapą reikia nešioti ir dieną, pavyzdžiui, intensyviai sportuojant. Užsiimant fiziniu aktyvumu, dažnai nevalingai sukandami dantys, todėl kapa sutvirtina dantis ir paskirsto krūvį sukandimo metu.
Akivaizdu, kaip ir dantų jautrumo atsiradimo priežasčių, taip ir sprendimo būdų – daug. Norint gražios ir sveikai atrodančios šypsenos, patariama tinkamai prižiūrėti burnos ertmę namuose ir reguliariai lankytis pas odontologą. Vis dėlto, kartais dantų jautrumas būna natūralus dėl plono emalio sluoksnio. Tad jeigu emalio sluoksnis plonas, svarbu šį stiprinti.
Jau ilgą laiką gelia dantis? O gal norite daugiau sužinoti apie dantų jautrumą ir jo prevenciją? „Ozo“ klinikos profesionalai dirba tam, kad pasirūpintų visapusiška burnos ertmės sveikata. Todėl, jeigu reikalinga profesionali pagalba, nedvejodami kreipkitės jums patogiu būdu – telefonu, el. paštu ar atvykę į mūsų kliniką. Gydytojai, įvertinę individualų atvejį, pateiks efektyviausią sprendimo būdą. Tad galėsite džiaugtis estetiška, sveika šypsena ir mėgautis gyvenimu be jokio diskomforto.